Türk Dövlətləri Diaspor Gənclərinin I Forumunun ilk panelində “Heydər Əliyev və Türk Dünyası” mövzusundan bəhs edilib
26 sentyabr, 2023
"Şuşa-2024 - Türk Dünyasının mədəniyyət paytaxtı ili" çərçivəsində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində keçirilən Türk Dövlətlərinin Diaspor Gənclərinin I Forumunun ilk paneli “Heydər Əliyev və Türk Dünyası” mövzusuna həsr edilib.
Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, AMEA-nın həqiqi üzvü, millət vəkili Rafael Hüseynovun moderatorluğu ilə baş tutan paneldə Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfiri Alim Bayel, Qırğızıstanın Azərbaycandakı səfiri Kayrat Osmonaliyev Özbəkistanın Azərbaycandakı səfiri Bahrom Aşrafxanov çıxış edərək, forumun işinə uğurlar arzulayıblar.
Panelin qonaqları Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Vaqif Seyidbəyov, Azərbaycanın sabiq Baş Naziri və keçmiş xarici işlər naziri, fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Həsən Həsənov, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva, Türk Dövlətləri Parlament Assambleyasının Baş katibi Mehmet Süreyya Er Heydər Əliyevin Azərbaycan və Türk Dünyasının tarixindəki rolundan, mədəniyyət və incəsənətə qayğısından, türk dövlətlərinin birliyi yolunda fəaliyyətindən bəhs ediblər.

“Heydar Aliyev and the Turkic World” was debated at first panel of the First Youth Forum of Diaspora Organizations of Turkic States
26 September, 2023
The first panel of the First Forum of Diaspora Organizations of Turkic States held at the State Committee on Work with Diaspora was dedicated to the topic "Heydar Aliyev and the Turkic World".
The panel was moderated by Director of the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi, full member of ANAS, MP Rafael Huseynov. Ambassador of the Republic of Kazakhstan to the Republic of Azerbaijan Alim Bayel, Ambassador of the Republic of Kyrgyzstan to the Republic of Azerbaijan Kayrat Osmonaliyev and Ambassador of the Republic of Uzbekistan to Azerbaijan Bahrom Ashrafkhanov delivered speeches at the conference and wished successes to the work of the forum.
Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Vagif Seyidbayov, former Prime Minister,  Minister of Foreign Affairs, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Hasan Hasanov, President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation Gunay Efendiyeva, Secretary General of the Parliamentary Assembly of the Turkic States (Turkish PA) Mehmet Sureyya Er spoke about Heydar Aliyev’s role in the history of Azerbaijan and the entire Turkic World, his  special  concern for cultural heritage, and his services for the unity of the Turkic states.