Parisdə Zəfər ruhu və Üzeyir Hacıbəyli irsi bir arada
Fransanın paytaxtı Parisdə “Temple Montparnasse Plaisance” zalında 8 Noyabr – Zəfər Günü və dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 140 illiyi münasibətilə musiqili tədbir keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi, Fransa-Azərbaycan Dialoqu Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirin aparıcısı məşhur fransız jurnalist və publisist Jan-Mişel Bryun çıxışı zamanı Şuşa ilə bağlı xatirələrini iştirakçılarla bölüşüb. Azərbaycan Ordusunun qəhrəmanlığını, Zəfər Gününün mənəvi əhəmiyyətini və azadlıq uğrunda qazanılan qələbənin tarixi dəyərini vurğulayıb. Həmçinin Üzeyir Hacıbəylinin bənzərsiz musiqi irsindən danışaraq, onun həm Azərbaycan, həm də dünya musiqi mədəniyyətinə verdiyi töhfələri xüsusi qeyd edib.
Daha sonra “Trio Avey” ansamblı — Ağarahim Quliyev (fleyta), Azusa Lozing (fortepiano) və Laure Volpato (violonçel) Azərbaycan və Qərbi Avropa klassik musiqisindən seçmələr ifa edib. Üzeyir Hacıbəylinin, Fikrət Əmirovun, İohann Sebastyan Baxın, Azusa Lozingin əsərləri böyük maraqla dinlənilib və alqışlarla qarşılanıb.
Estoniyada yaşayan azərbaycanlı rəssam Rövşən Quliyev (Rövşən Nur) tədbir müddətində incəsənətin birləşdirici gücünü və milli qürurun təcəssümünü simvolizə edən rəsmlər çəkib.
Bu musiqili gecə Azərbaycan tarixinin, mədəniyyətinin və incəsənətinin beynəlxalq miqyasda tanıdılması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyıb.

Дух Победы и наследие Узеира Гаджибейли на просторах Парижа
В столице Франции Париже в зале “Temple Montparnasse Plaisance” состоялось музыкальное мероприятие по случаю 8 Ноября – Дня Победы и 140-летия со дня рождения гениального азербайджанского композитора Узеира Гаджибейли.
Вечер был организован Ассоциацией французско-азербайджанского диалога при поддержке Фонда поддержки азербайджанской диаспоры.
Ведущий мероприятия, известный французский журналист и публицист Жан-Мишель Брюн поделился с участниками воспоминаниями о Шуше, подчеркнул героизм Азербайджанской армии, моральное значение Дня Победы и ее историческую ценность в боях за освобождение. Коснувшись также бесценного музыкального наследия Узеира Гаджибейли, он особо отметил его вклад как в азербайджанскую, так и мировую музыкальную культуру.
Затем ансамбль “Trio Avey” — Aгарагим Гулиев (флейта), Aзуса Лозинг (фортепиано) и Лаура Вольпато (виолончель) исполнили фрагменты из азербайджанской и западноевропейской классической музыки. Произведения Узеира Гаджибейли, Фикрета Амирова, Иоганна Себастьяна Баха, Азусы Лозинг были прослушаны с большим интересом и встречены аплодисментами.
Во время мероприятия азербайджанский художник Ровшан Гулиев (Ровшан Нур), живущий в Эстонии, создал рисунки, символизирующие консолидирующую силу искусства и воплощение национальной гордости.
Музыкальный вечер представлял важное значение с точки зрения популяризации истории, культуры и искусства Азербайджана в международном масштабе.