Parisdə Zəfər ruhu və Üzeyir Hacıbəyli irsi bir arada
Fransanın paytaxtı Parisdə “Temple Montparnasse Plaisance” zalında 8 Noyabr – Zəfər Günü və dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 140 illiyi münasibətilə musiqili tədbir keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi, Fransa-Azərbaycan Dialoqu Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirin aparıcısı məşhur fransız jurnalist və publisist Jan-Mişel Bryun çıxışı zamanı Şuşa ilə bağlı xatirələrini iştirakçılarla bölüşüb. Azərbaycan Ordusunun qəhrəmanlığını, Zəfər Gününün mənəvi əhəmiyyətini və azadlıq uğrunda qazanılan qələbənin tarixi dəyərini vurğulayıb. Həmçinin Üzeyir Hacıbəylinin bənzərsiz musiqi irsindən danışaraq, onun həm Azərbaycan, həm də dünya musiqi mədəniyyətinə verdiyi töhfələri xüsusi qeyd edib.
Daha sonra “Trio Avey” ansamblı — Ağarahim Quliyev (fleyta), Azusa Lozing (fortepiano) və Laure Volpato (violonçel) Azərbaycan və Qərbi Avropa klassik musiqisindən seçmələr ifa edib. Üzeyir Hacıbəylinin, Fikrət Əmirovun, İohann Sebastyan Baxın, Azusa Lozingin əsərləri böyük maraqla dinlənilib və alqışlarla qarşılanıb.
Estoniyada yaşayan azərbaycanlı rəssam Rövşən Quliyev (Rövşən Nur) tədbir müddətində incəsənətin birləşdirici gücünü və milli qürurun təcəssümünü simvolizə edən rəsmlər çəkib.
Bu musiqili gecə Azərbaycan tarixinin, mədəniyyətinin və incəsənətinin beynəlxalq miqyasda tanıdılması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyıb.

The spirit of Victory and legacy of Uzeyir Hajibayli united in Paris
A musical event dedicated to November 8 - Victory Day, and the 140th anniversary of the genius Azerbaijani composer Uzeyir Hajibayli, was held in the “Temple Montparnasse Plaisance” hall in Paris, the capital of France.
The event was organized by the France-Azerbaijan Dialogue Association with the support of the Fund for Support to Azerbaijani Diaspora.
In his speech, event’s host, famous French journalist and publicist Jean-Michel Brun, shared his memories of Shusha with the participants. He emphasized the heroism of the Azerbaijani Army, the spiritual and historical significance of Victory Day. He highlighted the global importance of Uzeyir Hajibayli’s musical heritage.
Afterwards, the “Trio Avey” ensemble, featuring Agharahim Guliyev (flute), Azusa Loising (piano), and Laure Volpato (cello), performed works by Azerbaijani and Western European classical composers, including Uzeyir Hajibeyli, Fikrat Amirov, Johann Sebastian Bach, and Azusa Loising.
Rovshan Guliyev (Rovshan Noor), an Azerbaijani artist living in Estonia, created paintings during the event that symbolized the unifying power of art and national pride.
The concert was of great significance for promoting Azerbaijan’s history, culture, and art on an international stage.