Parisdə azərbaycanlı pianoçunun konserti maraqla izlənib
Fransanın paytaxtı Parisdə tanınmış azərbaycanlı pianoçu Eldəniz Ələkbərzadənin konserti keçirilib. Konsertdə Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları, Fransada yaşayan soydaşlarımız və yerli ictimaiyyətin çoxsaylı üzvləri iştirak edib.
Səhnədə gənc pianoçu Eldəniz Ələkbərzadəni saksofonçu Dmitry Uvarov müşaiyət edib. Onlar Amerika bəstəkarları – Corc Gerşvin (George Gershwin), Leonard Börnstayn (Leonard Bernstein) və Con Vilyamsın (John Williams) əsərlərindən parçalar səsləndiriblər. İfaçıların yüksək peşəkarlığı, texniki ustalığı və incə musiqi zövqü böyük maraqla qarşılanıb, tədbir iştirakçılarına unudulmaz anlar yaşadıb.
Konsertdə soydaşlarımızla yanaşı, fransızların da çoxluq təşkil etməsi, musiqili proqramı zövqlə izləmələri Fransada yaşayan azərbaycanlıların yerli cəmiyyətə uğurla inteqrasiya olunduğunun daha bir göstəricisidir. Tamaşaçılar səsləndirilən əsərlərin zəngin melodiyası, emosional təsiri və milli çalarlarını xüsusi vurğulayaraq, bu cür tədbirlərin mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafında xüsusi rol oynadığını bildiriblər.
Məlumat üçün bildirək ki, Eldəniz Ələkbərzadə 2016-cı ildə Azərbaycan Milli Konservatoriyası (AMK) nəzdində Musiqi Kollecini, 2020-ci ildə isə Bakı Musiqi Akademiyasını fərqlənmə diplomu ilə bitirib. 2022-ci ildən etibarən Parisdə yerləşən “École Normale Alfred Cortot” məktəbində təhsilini davam etdirir. O, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Parisdə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Natəvan” həftəsonu Azərbaycan məktəbinin musiqi müəllimidir.

Paris, the capital of France, hosted a concert by well-known Azerbaijani pianist Eldaniz Alakbarzadeh. The concert was attended by staff of the State Committee on Work with Diaspora, Azerbaijanis living in France and a large number of residents.
The young pianist Eldaniz Alakbarzadeh was accompanied on stage by saxophonist Dmitry Uvarov. They performed pieces of music by American composers such as George Gershwin, Leonard Bernstein, John Williams. The performers’ high level of professionalism, technical mastery, and exquisite musical taste were met with great interest, leaving a strong impression on attendees.
At the concert, the presence of many French attendees alongside our compatriots was underscored as another indicator of the successful integration of the Azerbaijani community into French society. The attendees emphasized the rich melody, emotional impact, cultural nuances of the music and noted the special role of such events in fostering intercultural dialogue.
It should be noted that Eldaniz Alakbarzadeh graduated with distinction from the Music College under Azerbaijan National Conservatory in 2016, and Baku Music Academy in 2020. Since 2022, he has been studying at “École Normale Alfred Cortot” in Paris. He is also a music teacher at the “Natavan” weekend Azerbaijani school under the Azerbaijan Cultural Centre in Paris, supported by the State Committee on Work with Diaspora.