Parisdə azərbaycanlı pianoçunun konserti maraqla izlənib
Fransanın paytaxtı Parisdə tanınmış azərbaycanlı pianoçu Eldəniz Ələkbərzadənin konserti keçirilib. Konsertdə Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları, Fransada yaşayan soydaşlarımız və yerli ictimaiyyətin çoxsaylı üzvləri iştirak edib.
Səhnədə gənc pianoçu Eldəniz Ələkbərzadəni saksofonçu Dmitry Uvarov müşaiyət edib. Onlar Amerika bəstəkarları – Corc Gerşvin (George Gershwin), Leonard Börnstayn (Leonard Bernstein) və Con Vilyamsın (John Williams) əsərlərindən parçalar səsləndiriblər. İfaçıların yüksək peşəkarlığı, texniki ustalığı və incə musiqi zövqü böyük maraqla qarşılanıb, tədbir iştirakçılarına unudulmaz anlar yaşadıb.
Konsertdə soydaşlarımızla yanaşı, fransızların da çoxluq təşkil etməsi, musiqili proqramı zövqlə izləmələri Fransada yaşayan azərbaycanlıların yerli cəmiyyətə uğurla inteqrasiya olunduğunun daha bir göstəricisidir. Tamaşaçılar səsləndirilən əsərlərin zəngin melodiyası, emosional təsiri və milli çalarlarını xüsusi vurğulayaraq, bu cür tədbirlərin mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafında xüsusi rol oynadığını bildiriblər.
Məlumat üçün bildirək ki, Eldəniz Ələkbərzadə 2016-cı ildə Azərbaycan Milli Konservatoriyası (AMK) nəzdində Musiqi Kollecini, 2020-ci ildə isə Bakı Musiqi Akademiyasını fərqlənmə diplomu ilə bitirib. 2022-ci ildən etibarən Parisdə yerləşən “École Normale Alfred Cortot” məktəbində təhsilini davam etdirir. O, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Parisdə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Natəvan” həftəsonu Azərbaycan məktəbinin musiqi müəllimidir.

В столице Франции Париже состоялся концерт известного азербайджанского пианиста Эльдениза Алекперзаде. На концерте присутствовали сотрудники Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой, наши соотечественники, проживающие во Франции, и многочисленные члены местной общественности.
Молодого пианиста Эльдениза Алекперзаде на сцене сопровождал саксофонист Дмитрий Уваров. Они исполнили отрывки из произведений американских композиторов – Джорджа Гершвина (George Gershwin), Леонарда Бернстайна (Leonard Bernstein) и Джона Уильямса (John Williams). Высокий профессионализм, техническое мастерство и тонкий музыкальный вкус исполнителей были встречены с большим интересом и подарили участникам мероприятия незабываемые мгновения.
Еще одним показателем успешной интеграции проживающих во Франции азербайджанцев в местное общество явилось то, что французы, составлявшие, наряду с нашими соотечественниками, большинство на концерте, с удовольствием посмотрели музыкальную программу. Зрители, особо подчеркнув богатую мелодию, эмоциональное воздействие и национальный колорит исполняемых произведений, констатировали особую роль таких мероприятий в развитии межкультурного диалога.
Отметим, что в 2016 году Эльдениз Алекперзаде с отличием окончил музыкальный колледж при Азербайджанской национальной консерватории (АНК), а в 2020 году - Бакинскую музыкальную академию. С 2022 года продолжает учебу в школе “École normale Alfred cortot” в Париже. Он также является учителем музыки азербайджанской воскресной школы “Натаван”, действующей при Азербайджанском культурном центре в Париже при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.