Osloda Azərbaycanın Müstəqillik Günü və Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi təntənə ilə qeyd edilib
Norveçin paytaxtı Osloda 28 May – Azərbaycanın Müstəqillik Günü və xalqımızın ulu öndəri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə təntənəli tədbir keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Skandinaviya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Norveç üzrə koordinatorluğunun və Oslo Azərbaycan Evinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə dövlət və hökumət rəsmiləri, diplomatik korpusun, yerli ictimaiyyətin, Azərbaycan icmasının nümayəndələri və Azərbaycandan qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbiri Skandinaviya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Norveç üzrə koordinatoru Ramil Əliyev açıb. Xalqımızın tarixində böyük önəm daşıyan bu iki mühüm hadisə barədə məlumat verib, ölkəmizdə və xaricdə bu əlamətdar hadisələrə həsr olunmuş müxtəlif tədbirlərin keçirildiyinə diqqəti cəlb edib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın İsveç və Norveç krallıqlarındakı səfiri Zaur Əhmədov Azərbaycan dövlətçiliyinin tarixi, müxtəlif sahələrdə qət edilən inkişaf yolu və ölkəmizin qarşısında duran məsələlər barəsində ətraflı məlumat verərək, azad olunmuş ərazilərdə aparılan abadlıq-quruculuq işlərindən bəhs edib. Müasir Azərbaycan dövlətinin uğurlarının mərkəzində Heydər Əliyevin böyük xidmətlərinin dayandığını xatırladan səfir ümummilli liderin həyat yolu və siyasi fəaliyyətindən, Skandinaviya ölkələrində onun yüzillik yubileyi münasibətilə silsilə tədbirlər keçirildiyindən danışıb.
Türkiyənin Norveçdəki səfiri Gülin Dinç xalqımızı Müstəqillik Günü və Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib. Heydər Əliyevin görkəmli siyasi və dövlət xadimi olaraq ölkəmizin və bütün türk xalqlarının tarixində tutduğu yerdən söz açıb.
Sonra Azərbaycanın əməkdar incəsənət xadimi, şair Baba Vəziroğlunun ifasında şeirlər səsləndirilib və Norveçə səfər edən azərbaycanlı sənətçilərin ifasında konsert proqramı təqdim olunub.

Oslo marks Azerbaijan’s Independence Day and Heydar Aliyev’s 100th anniversary of birth
30 May, 2023A grandiose event was held in Oslo, Norway on the occasion of 28 May- Independence Day of Azerbaijan and 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev.
State and government officials, representatives of the diplomatic corps and the local community, members of the Azerbaijani community and guests from Azerbaijan attended the event, held with the support of the State Committee on Work with Diaspora. The event was held under coordinatorship of Norway branch of Coordination Council of Scandinavian Azerbaijanis and the Azerbaijani House is Oslo.
In his opening remarks, Ramil Aliyev, coordinator of the Coordination Council of Scandinavian Azerbaijanis for Norway has drawn attention to the fact that various events dedicated to 28 May- Independence Day of Azerbaijan and 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev are being held in our country and abroad.
Speaking at the event, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Kingdom of Sweden, Zaur Ahmadov, gave detailed information about the history of Azerbaijan's statehood and achievements gain in various fields.
Ambassador of Turkey to Norway Goolin Dinch congratulated our people on the occasion of Independence Day of Azerbaijan and Heydar Aliyev's 100th anniversary of the birth. Mrs. Ambassador spoke about Heydar Aliyev's place in the history of our country and all over the Turkic world.
Then, Baba Vaziroglu, an honoured artist of Azerbaijan, read poems and a concert program was presented.