“Yuta-Azərbaycan Dostluq Təşkilatı” festivalda iştirak edib
“Yuta-Azərbaycan Dostluq Təşkilatı” ABŞ-nin Yuta ştatında yerləşən Briqam Yanq Universitetində (Brigham Young University) müxtəlif xalqların dil və mədəniyyətlərinin tanıdıldığı “Dil sərgisi” (Language Fair) adlı festivalda iştirak edib.
Universitetin “Uilkinson Tələbə Mərkəzi” (Wilkinson Student Center) binasında baş tutan tədbirdə Azərbaycan dili ilə, zəngin milli mədəni irsimizlə bağlı materialların nümayiş olunduğu guşə yaradılıb. Azərbaycan guşəsi ziyarətçilərin xüsusi marağına səbəb olub. Burada Azərbaycanın dövlət bayrağı, milli atributlar, suvenirlər, eləcə də ölkəmizin tarixini və mədəni zənginliyini əks etdirən vizual materiallar sərgilənib. Ziyarətçilərə Azərbaycan dili haqqında geniş məlumat verilib, gündəlik ünsiyyətdə istifadə olunan ifadələr öyrədilib və dilimizin özəllikləri izah olunub.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın tarixi, coğrafiyası və multikultural dəyərləri haqqında broşürlər və təqdimat materialları qonaqlarda ölkəmiz barədə daha dolğun və müsbət təəssürat formalaşdırıb.
Soydaşlarımızın belə bir beynəlxalq platformada fəal iştirakı Azərbaycan dilinin və mədəniyyətinin qlobal miqyasda tanıdılması, ölkəmizin müsbət imicinin gücləndirilməsi baxımından təqdirəlayiq addım kimi qiymətləndirilib.
Məlumat üçün bildirək ki, Briqam Yanq Universitetində 2023-cü ildən etibarən Yuta-Azərbaycan Dostluq Təşkilatının rəhbəri Əsmər Qarayevanın təşəbbüsü ilə müəyyən fasilələrlə Azərbaycan dili kursları təşkil olunur. İlkin mərhələdə 11 tələbənin qatıldığı bu kurslara sonrakı dövrlərdə müxtəlif icmalardan olan, o cümlədən amerikalı tələbələr böyük maraq göstəriblər. Tələbələr Azərbaycan dilini öyrənməklə yanaşı, ölkəmizin mədəniyyəti, milli mətbəxi və ənənələri ilə yaxından tanış olmaq imkanı qazanırlar.

Организация дружбы Юта-Азербайджан приняла участие в фестивале “Языковая ярмарка" (Language Fair) в Университете Бригама Янга (Brigham Young University), расположенном в американском штате Юта, где были представлены языки и культуры различных народов.
На мероприятии, состоявшемся в здании “Студенческого центра Уилкинсона” (Wilkinson Student Center) университета был создан уголок, где демонстрировались материалы, связанные с азербайджанским языком, нашим богатым национальным культурным наследием. Уголок Азербайджана вызвал особый интерес у посетителей. Здесь экспонировались государственный флаг Азербайджана, национальные атрибуты, сувениры, а также визуальные материалы, отражающие историю и культурное богатство нашей страны. Посетителей подробно проинформировали об азербайджанском языке, ознакомили с выражениями, используемыми в повседневном общении, особенностями нашего языка.
Кроме того, брошюры и презентационные материалы об истории, географии и мультикультурных ценностях Азербайджана сформировали у гостей более полное и позитивное предсталение о нашей стране.
Активное участие наших соотечественников в таком международном проекте было расценено как шаг, заслуживающий одобрения с точки зрения популяризации азербайджанского языка и культуры в глобальном масштабе, усиления положительного имиджа нашей страны.
Отметим, что по инициативе руководителя Организации дружбы Юта-Азербайджан Эсмер Гараевой в Университете Бригама Янга с 2023 года с определенными перерывами организуются курсы азербайджанского языка. К курсам, в которых на первоначальном этапе приняли участие 11 человек, впоследствии большой интерес проявили студенты из различных сообществ, в том числе американские студенты. Наряду с изучением азербайджанского языка, они получают возможность обстоятельно ознакомиться с культурой, национальной кухней и традициями нашей страны.