“Yuta-Azərbaycan Dostluq Təşkilatı” festivalda iştirak edib
“Yuta-Azərbaycan Dostluq Təşkilatı” ABŞ-nin Yuta ştatında yerləşən Briqam Yanq Universitetində (Brigham Young University) müxtəlif xalqların dil və mədəniyyətlərinin tanıdıldığı “Dil sərgisi” (Language Fair) adlı festivalda iştirak edib.
Universitetin “Uilkinson Tələbə Mərkəzi” (Wilkinson Student Center) binasında baş tutan tədbirdə Azərbaycan dili ilə, zəngin milli mədəni irsimizlə bağlı materialların nümayiş olunduğu guşə yaradılıb. Azərbaycan guşəsi ziyarətçilərin xüsusi marağına səbəb olub. Burada Azərbaycanın dövlət bayrağı, milli atributlar, suvenirlər, eləcə də ölkəmizin tarixini və mədəni zənginliyini əks etdirən vizual materiallar sərgilənib. Ziyarətçilərə Azərbaycan dili haqqında geniş məlumat verilib, gündəlik ünsiyyətdə istifadə olunan ifadələr öyrədilib və dilimizin özəllikləri izah olunub.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın tarixi, coğrafiyası və multikultural dəyərləri haqqında broşürlər və təqdimat materialları qonaqlarda ölkəmiz barədə daha dolğun və müsbət təəssürat formalaşdırıb.
Soydaşlarımızın belə bir beynəlxalq platformada fəal iştirakı Azərbaycan dilinin və mədəniyyətinin qlobal miqyasda tanıdılması, ölkəmizin müsbət imicinin gücləndirilməsi baxımından təqdirəlayiq addım kimi qiymətləndirilib.
Məlumat üçün bildirək ki, Briqam Yanq Universitetində 2023-cü ildən etibarən Yuta-Azərbaycan Dostluq Təşkilatının rəhbəri Əsmər Qarayevanın təşəbbüsü ilə müəyyən fasilələrlə Azərbaycan dili kursları təşkil olunur. İlkin mərhələdə 11 tələbənin qatıldığı bu kurslara sonrakı dövrlərdə müxtəlif icmalardan olan, o cümlədən amerikalı tələbələr böyük maraq göstəriblər. Tələbələr Azərbaycan dilini öyrənməklə yanaşı, ölkəmizin mədəniyyəti, milli mətbəxi və ənənələri ilə yaxından tanış olmaq imkanı qazanırlar.

The “Utah-Azerbaijan Friendship Organization” participated in the “Language Fair” festival, held at Brigham Young University in the state of Utah, USA, where the languages and cultures of different nations were showcased.
At the event, held at the Wilkinson Student Centre of the university, a special stand was set up to present materials highlighting the Azerbaijani language and rich cultural heritage. Azerbaijani stand attracted special interest from visitors.
The national flag of Azerbaijan, national symbols, souvenirs, as well as visual materials reflecting the Azerbaijan’s history and rich cultural heritage were displayed. Visitors were provided with comprehensive information about the Azerbaijani language, taught commonly used everyday expressions, and introduced to the unique features of the language.
Additionally, brochures and presentation materials about Azerbaijan’s history, geography, and multicultural values helped to create a more comprehensive and positive impression of our country among the guests.
The active participation of our compatriots in such an international platform has been regarded as a commendable step in terms of promoting the Azerbaijani language and culture on a global scale and strengthening the positive image of our country.
It should be noted that Azerbaijani language courses have been organized at Brigham Young University at regular intervals since 2023, on the initiative of Asmar Garayeva, Chairwoman of the Utah–Azerbaijan Friendship Organization. Initially attended by 11 students, these courses have attracted significant interest from students of various communities, including Americans. In addition to learning the Azerbaijani language, students also have the opportunity to become closely acquainted with the culture, national cuisine, and traditions of Azerbaijan.