Ontario parlamentinin önündə Azərbaycan Bayrağı qaldırılıb
25 may, 2023Kanadanın Toronto şəhərindəki Ontario əyalət parlamentinin binası qarşısında 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə Azərbaycanın Dövlət Bayrağının qaldırılması mərasimi keçirilib.
“Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə baş tutan mərasimdə Ontario parlamentinin üzvləri, Azərbaycan icmasının və ölkəmizə dost münasibəti bəsləyən digər xalqların nümayəndələri iştirak ediblər.
Təntənəli mərasimi açıq elan edən Kanadanın keçmiş Vətəndaşlıq və multikulturalizm naziri, ictimai xadim Toni Ruprext Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin 105-ci ildönümünün qeyd olunması məqsədilə keçirilən tədbirdə iştirak edənlərə minnətdarlığını bildirib.
Ontario Qanunvericilik Assambleyası Nümayəndələr Palatasının Komitə sədrinin ikinci müavini Patris Barns tədbir iştirakçılarını salamlayıb, soydaşlarımızla birlikdə 105 il öncə Azərbaycanın Rusiya imperiyasından ayrılaraq demokratik və dünyəvi respublika elan etməsi kimi tarixi hadisənin qeyd olunması mərasimində məmnuniyyətlə iştirak etdiyini söyləyib. Ontario Qanunvericilik Assambleyası adından spiker Ted Arnot tərəfindən imzalanmış 28 May – Müstəqillik Günü ilə bağlı rəsmi təbrik məktubunu “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri Lalin Həsənovaya təqdim edib.
Türkiyənin Torontodakı Baş konsulu Sinem Minqan çıxışında ölkələrimizin bənzərsiz dostluq, qardaşlıq münasibətinə malik olduğunu qeyd edib. “Bir millət, iki dövlət” şüarını səsləndirən diplomat ölkələrimizin hər zaman bir-birininin yanında olduğunu vurğulayıb.
Baş konsul Sinem Minqan, Ontario əyalət parlamentinin üzvü, turizm, mədəniyyət və idman nazirinin Kanada parlamentində köməkçisi Şeref Sabavi və Azərbaycan dilində “Bu gün biz Azərbaycanın Müstəqillik Gününü qeyd etmək üçün burdayıq” cümləsi ilə çıxışına başlayan Ontario əyalət parlamentinin üzvü Kris Qlover tarixi hadisə münasibətilə icmamızı təbrik ediblər.
Ontario əyalətinin Baş naziri Doug Ford, Ontario rəsmi müxalifətinin lideri Marit Stiles, Yaşıllar partiyasının nümayəndəsi Mayk Şrayner tərəfindən imzalanmış təbrik məktubları və Liberal partiyasının təbriki Azərbaycan icmasına təqdim olunub.
Tədbirdə çıxış edən “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri Lalin Həsənova Azərbaycan icmasının sevincini bölüşən qonaqlara minnətdarlığını bildirib. Kanadada yaşayan azərbaycanlılar olaraq ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişaf etməsi üçün birgə çalışacaqlarını vurğulayıb.
Daha sonra tanınmış vokalçı, Prezident təqaüdçüsü Həsən Enaminin canlı ifasında Azərbaycanın və Kanadanın Dövlət himnləri səsləndirilib. Himnimizin sədaları altında Lalin Həsənova tərəfindən Azərbaycan Dövlət Bayrağı səmaya ucaldılıb.
Mərasimin rəsmi hissəsi Azərbaycanın milli rəqsinin ifası ilə başa çatıb.
Ontario əyalət parlamentinin binasında Azərbaycan xalqının önəmli günü münasibətilə ziyafət verilib.

Перед парламентом Oнтарио поднят флаг Азербайджана
25 мая, 2023По случаю 28 Мая – Дня независимости перед зданием парламента провинции Онтарио в канадском городе Торонто состоялась церемония поднятия государственного флага Азербайджана.
В церемонии, организованной Азербайджанским центром искусства и культуры “Ветен”, принимали участие члены парламента Онтарио, представители азербайджанской общины и других народов, питающих дружественное отношение к нашей стране.
Объявив торжественную церемонию открытой, бывший министр по делам гражданства и мультикультурализма Канады, общественный деятель Тони Рупрехт выразил признательность участникам мероприятия, проведенного в ознаменование 105-й годовщины государственной независимости Азербайджанской Республики.
Второй заместитель председателя Комитета Палаты представителей Законодательной ассамблеи Онтарио Патрис Барнс поприветствовала участников мероприятия, отметила, что с удовольствием участвует вместе с нашими соотечественниками в церемонии празднования такого исторического события, как отделение Азербайджана 105 лет назад от Российской империи и провозглашение светской республики. Oт имени Законодательной ассамблеи она вручила руководителю Азербайджанского центра искусства и культуры “Ветен” Лалин Гасановой подписанное спикером Тедом Арноттом официальное поздравительное послание по случаю 28 Мая – Дня независимости.
Генеральный консул Турции в Торонто Синем Минган подчеркнула, что наши страны поддерживают тесные дружественные и братские отношения. Озвучив лозунг “Одна нация, два государства”, дипломат констатировала, что наши страны всегда находятся рядом друг с другом.
Генеральный консул Синем Минган, член парламента провинции Онтарио, помощник министра туризма, культуры и спорта в парламенте Канады Шереф Сабави и член парламента провинции Онтарио Крис Гловер, начавший выступление со слов “Сегодня мы находимся здесь для того, чтобы отметить День независимости Азербайджана” на азербайджанском языке, поздравили нашу общину с историческим событием.
Азербайджанской общине были переданы поздравительные послания, подписанные премьер-министром провинции Онтарио Дагом Фордом, лидером официальной оппозиции Онтарио Марит Стайлз, представителем Партии зеленых Майком Шрайнером и поздравление Либеральной партии.
Выступая на мероприятии, руководитель Азербайджанского центра искусства и культуры “Ветен” Лалин Гасанова поблагодарила гостей, разделивших радость азербайджанской общины. Она отметила, что проживающие в Канаде азербайджанцы будут вместе стремиться к дальнейшему развитию двухсторонних отношений между нашими странами.
Затем в живом исполнении известного вокалиста, президентского стипендиата Гасана Энами прозвучали государственные гимны Азербайджана и Канады. Под звуки нашего гимна Лалин Гасанова подняла государственный флаг Азербайджана.
Официальная часть церемонии завершилась исполнением азербайджанского национального танца.
В здании парламента провинции Онтарио был устроен прием по случаю знаменательного дня азербайджанского народа.