Yerusəlim ictimaiyyəti Xocalı soyqırımı ilə bağlı məlumatlandırılıb
İsrailin Yerusəlim şəhərindəki İsrail Milli Kitabxanasında Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə həsr olunan anım tədbiri keçirilib. Tədbir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, İsraildə fəaliyyət göstərən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
İştirakçılar əvvəlcə Xocalı şəhidlərinin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri Yeganə Salman Xocalı şəhərində dinc əhaliyə qarşı törədilən qətliam barədə ətraflı məlumat verib. Ermənilərin 1992-ci ilin fevralın ayının 25-dən 26-na keçən gecə qadın, uşaq və ahıllar da daxil olmaqla dinc sakinləri xüsusi amansızlıqla qətlə yetirdiyini bildirib. Bu qanlı hadisə nəticəsində yüzlərlə insanın həyatını itirdiyini, minlərlə sakinin yaralandığını və əsir götürüldüyünü söyləyib. Faciənin Azərbaycan xalqının tarixində dərin iz buraxan ağır hadisələrdən biri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirin sonunda Azərbaycanda nəşr olunan “Xocalı – fotolarda, sənədlərdə və xatirələrdə” kitabı İsrail Milli Kitabxanasının fonduna hədiyyə edilib. İştirakçılara faciə ilə bağlı məlumatlandırıcı materiallar paylanıb.
Məlumat üçün bildirək ki, tədbirin keçirildiyi İsrail Milli Kitabxanasında nadir əlyazmalar və Şərq ədəbiyyatına aid əsərlər saxlanılır. Xüsusi maraq doğuran eksponatlar sırasında “Leyli və Məcnun” poemasının 1602-ci ilə aid əlyazması da var. Tədbirin məhz burada keçirilməsi Xocalı faciəsinin tarixi və mədəni yaddaşda əbədiləşdirilməsində rəmzi məna daşıyıb.

Общественность Иерусалима проинформирована о Ходжалинском геноциде
В Национальной библиотеке Израиля в городе Иерусалим состоялась церемония почтения памяти, посвященная памяти жертв Ходжалинского геноцида. Мероприятие было организовано действующим в Израиле Азербайджанским культурным центром при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
Сначала участники минутой молчания почтили светлую память шехидов Ходжалы.
Руководитель Азербайджанского культурного центра Егяна Сальман подробно рассказала о резне, учиненной против мирных граждан в городе Ходжалы. Она довела до внимания, что в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года армяне с особой жестокостью убили мирных жителей, включая женщин, детей и стариков, сообщила, что в результате этих кровавых событий погибли сотни людей, тысячи жителей получили ранения и были взяты в плен, подчеркнула, что эта страшная трагедия оставила глубокий след в истории азербайджанского народа.
По окончании мероприятия фонду Национальной библиотеки Израиля была подарена изданная в Азербайджане книга “Ходжалы – в фотографиях, документах и воспоминаниях”. Участникам розданы информационные материалы о трагедии.
Отметим, что в Национальной библиотеке Израиля, где проходила церемония, хранятся уникальные рукописи и произведения восточной литературы. В числе экспонатов, представляющих особый интерес, находится и рукопись поэмы “Лейли и Меджнун”, относящаяся к 1602 году. Проведение мероприятия именно здесь представляло символическое значение для увековечения Ходжалинской трагедии в исторической и культурной памяти.