İtaliyada yaşayan soydaşımız Gənc Avropa səfiri seçilib
İtaliyanın Genuya şəhərində yaşayan doktorant, beynəlxalq təhlükəsizlik və siyasi araşdırmalar üzrə tədqiqatçı, diaspor fəalı Toğrul Əliyev 2026–2027-ci illər üzrə Gənc Avropa səfiri (YEAs) seçilib.
“Gənc Avropa səfirləri” (YEAs) təşəbbüsü 2016-cı ildə Avropa İttifaqının (Aİ) “Şərq Qonşuluğu üzrə Regional Kommunikasiya Proqramı” (“EU NEIGHBOURS east”) çərçivəsində həyata keçirilməyə başlanıb. Bu təşəbbüs Azərbaycan, Belarus, Gürcüstan, Moldova, Ukrayna, Ermənistan, eləcə də Aİ-yə üzv dövlətlər və Birləşmiş Krallıqdan olan gəncləri bir araya gətirən, onları əlaqələndirən, qeyri-siyasi, könüllülük prinsiplərinə əsaslanan və dinamik şəkildə fəaliyyət göstərən bir kommunikasiya şəbəkəsidir. Şəbəkə Aİ-nin Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri ilə əməkdaşlığı barədə məlumatlılığın artırılmasını, müxtəlif mövzularda siyasi dialoqa dəstək verilməsini və daha yaxşı gələcək naminə birgə fəaliyyətin təşviq edilməsini hədəfləyir.
Qeyd edək ki, Toğrul Əliyev Türkiyə və İtaliyada təhsil alıb. “Erasmus+” proqramı çərçivəsində bir neçə Avropa ölkəsində təcrübə keçib. Diaspor layihələrində fəal iştirak edən soydaşımız Xankəndidə keçirilən Diaspor Gənclərinin VI Yay Düşərgəsinin iştirakçısı, Azərbaycan Diaspor Gəncləri (ADG) təşkilatının üzvüdür.

Toghrul Aliyev, PhD, a researcher in international security and political studies, diaspora activist residing in Genoa, Italy, has been selected as a Young European Ambassador for the 2026–2027 term.
The “Young European Ambassadors” initiative was launched in 2016 within the framework of the EU-funded Regional Communication Programme for the Eastern Neighborhood. This initiative is a communication network that brings together and connects young people from Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova, Ukraine, Armenia, as well as EU member states and the United Kingdom. It is a non-political, volunteer-based, and dynamically functioning platform. The network aims to raise awareness about the EU’s cooperation with the Eastern Partnership countries, support political dialogue on various topics, and promote joint action for a better future.
It should be noted that Toghrul Aliyev studied in Türkiye and Italy. He completed an internship in several European countries within the framework of the “Erasmus+” programme. He actively participates in diaspora projects, and as a member of the Azerbaijan Diaspora Youth organization, also participated in the 6th Summer Camp of Diaspora Youth held in Khankendi.