İtaliyada yaşayan soydaşımız Gənc Avropa səfiri seçilib
İtaliyanın Genuya şəhərində yaşayan doktorant, beynəlxalq təhlükəsizlik və siyasi araşdırmalar üzrə tədqiqatçı, diaspor fəalı Toğrul Əliyev 2026–2027-ci illər üzrə Gənc Avropa səfiri (YEAs) seçilib.
“Gənc Avropa səfirləri” (YEAs) təşəbbüsü 2016-cı ildə Avropa İttifaqının (Aİ) “Şərq Qonşuluğu üzrə Regional Kommunikasiya Proqramı” (“EU NEIGHBOURS east”) çərçivəsində həyata keçirilməyə başlanıb. Bu təşəbbüs Azərbaycan, Belarus, Gürcüstan, Moldova, Ukrayna, Ermənistan, eləcə də Aİ-yə üzv dövlətlər və Birləşmiş Krallıqdan olan gəncləri bir araya gətirən, onları əlaqələndirən, qeyri-siyasi, könüllülük prinsiplərinə əsaslanan və dinamik şəkildə fəaliyyət göstərən bir kommunikasiya şəbəkəsidir. Şəbəkə Aİ-nin Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri ilə əməkdaşlığı barədə məlumatlılığın artırılmasını, müxtəlif mövzularda siyasi dialoqa dəstək verilməsini və daha yaxşı gələcək naminə birgə fəaliyyətin təşviq edilməsini hədəfləyir.
Qeyd edək ki, Toğrul Əliyev Türkiyə və İtaliyada təhsil alıb. “Erasmus+” proqramı çərçivəsində bir neçə Avropa ölkəsində təcrübə keçib. Diaspor layihələrində fəal iştirak edən soydaşımız Xankəndidə keçirilən Diaspor Gənclərinin VI Yay Düşərgəsinin iştirakçısı, Azərbaycan Diaspor Gəncləri (ADG) təşkilatının üzvüdür.

Наш соотечественник, живущий в Италии, избран Послом европейской молодежи
Докторант, специалист по международной безопасности и политическим исследованиям, активист диаспоры Тогрул Алиев, живущий в итальянском городе Генуя, избран Послом европейской молодежи (YEAs) на 2026–2027 годы.
Инициатива “Послы европейской молодежи” (YEAs) начала осуществляться в 2016 году в рамках “Региональной коммуникационной программы по Восточному партнерству” (“EU NEIGHBOURS east”) Европейского Союза (ЕС). Эта инициатива является динамично действующей коммуникационной сетью, консолидирующей, координирующей молодежь из Азербайджана, Беларуси, Грузии, Молдовы, Украины, Армении, а также государств-членов ЕС и Соединенного Королевства, основанной на неполитических, добровольных принципах. Сеть преследует цель повышения информированности о сотрудничестве ЕС со странами Восточного партнерства, оказания поддержки политическому диалогу на различные темы и поощрения совместной деятельности во имя лучшего будущего.
Отметим, что Тогрул Алиев получил образование в Турции и Италии. Прошел стажировку в нескольких европейских странах в рамках программы “Erasmus+”. Наш соотечественник, проявляющий активность в диаспорских проектах, является участником состоявшегося в Ханкенди VI Летнего лагеря диаспорской молодежи и членом организации Азербайджанской диаспорской молодежи (АДМ).