Almaniyanın Herford şəhərində yaşayan, beynəlxalq hüquq üzrə ekspert Asəf Askar senator Bob Menendezin Azərbaycanla bağlı apardığı çirkin kampaniyanın daha dərindən araşdırılması üçün ABŞ Senatına müraciət edib.
Müraciətdə Bob Menendezin xarici siyasət, insan haqları və korrupsiyaya qarşı mübarizə mövzularından siyasi alət kimi istifadə etdiyi vurğulanıb.
Həmçinin müraciətdə Bob Menendezin yalnız Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı qərəzli mövqe tutmaqla kifayətlənmədiyi, eyni zamanda ABŞ-ın öz milli maraqlarını da şəxsi mənfəətinə qurban verdiyi qeyd olunub.
Beynəlxalq hüquq üzrə ekspert Asəf Askar müraciətində xüsusi araşdırma komissiyasının yaradılmasını xahiş edib. ABŞ Konqresinin bu araşdırma nəticəsində daha ciddi korrupsiya faktlarını ortaya çıxaracağını bildirib.
Bob Menendez ABŞ Nümayəndələr Palatasının üzvü, ABŞ Senatının üzvü, Senatda Xarici Əlaqələr Komitəsinin sədri kimi fəaliyyət göstərib. 2025-ci ilin yanvar ayında korrupsiya və rüşvətxorluq ittihamları əsasında 11 il həbs cəzasına məhkum edilib. O, siyasi fəaliyyəti boyu Ermənistanın maraqlarını açıq şəkildə dəstəkləyib və Azərbaycana qarşı düşmən mövqedə olub.

Наш соотечественник, проживающий в Германии, обратился к Сенату США
Эксперт по международному праву Асаф Аскар, проживающий в германском городе Херфорд, обратился к Сенату США для более обстоятельного изучения грязной кампании, проводимой сенатором Бобом Менендесом в отношении Азербайджана.
В обращении подчеркивается, что Боб Менендес использовал темы внешней политики, прав человека и борьбы с коррупцией в качестве политического инструмента.
Кроме того, в обращении отмечается, что Боб Мендес, не довольствуясь занимаемой им предвзятой позицией в отношении Азербайджана и Турции, одновременно приводил национальные интересы США в жертву своим личным интересам.
B обращении эксперт по международному праву Асаф Аскар просил создать специальную комиссию по расследованию. Он сказал, что в результате данного расследования Конгресс США выявит более серьезные факты коррупции.
Боб Менендес осуществлял деятельность в качестве члена Палаты представителей США, члена Сената США, председателя комитета по внешним связям в Сенате. В январе 2025 года был приговорен к 11 годам заключения по обвинению в коррупции и взяточничестве. На протяжении всей своей политической деятельности открыто поддерживал интересы Армении и занимал враждебную позицию в отношении Азербайджана.