Soydaşımız Qazaxıstanda şəhər məclisinə deputat seçilib
Qazaxıstanda yaşayan Azərbaycan diasporunun fəal nümayəndəsi Vidadi Fərzəliyev 2025-ci il martın 31-də 8-ci Aktobe şəhər məclisinin deputatı seçilib.
Məlumat üçün qeyd edək ki, Vidadi Fərzəliyev 2 sentyabr 1993-cü ildə anadan olub. Soydaşımız 2012-2024-cü illərdə Aktobedə Azərbaycan diasporunun gənclər təşkilatının sədri, 2023-cü ildən Aktobe şəhər məclisinin ictimai şurasının üzvü, 2024-cü ildən Aktobedəki Azərbaycan diasporu sədrinin birinci müavini olub. Əmək və ictimai fəaliyyətindəki nailiyyətlərinə görə Qazaxıstan dövləti tərəfindən dəfələrlə sertifikat və təşəkkürnamələrlə təltif edilib.

Our compatriot was elected as a deputy to the city assembly in Kazakhstan
Vidadi Farzaliyev, an active diaspora representative of Azerbaijan in Kazakhstan was elected as a deputy to the 8th Aktobe city council on March 31, 2025.
For your information, it should be noted that Vidadi Farzaliyev was born on September 2, 1993. From 2012 to 2024, our compatriot served as the chairman of the youth organization of the Azerbaijani diaspora in Aktobe. Since 2023, he has been a member of the Public Council of the Aktobe City Assembly, and since 2024, he has held the position of First Deputy Chairman of the Azerbaijani diaspora in Aktobe. For his achievements in labor and public activities, he has been repeatedly awarded certificates and letters of appreciation by the government of Kazakhstan.