Kanadanın Toronto şəhərindəki Ontario Qanunvericilik Assambleyasının önündə 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə Azərbaycanın Dövlət Bayrağının qaldırılması mərasimi keçirilib. Tədbir “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzi, Kanada Azərbaycan Evinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Mərasimdə Azərbaycan icmasının və ölkəmizə dost münasibəti bəsləyən digər xalqların nümayəndələri ilə yanaşı, Ontario Qanunvericilik Assambleyasının spikeri Donna Skelli, Ontario parlamentinin üzvləri - Maykl Tibollo, Andrea Hezel, Sten Ço, Kristin Vonq-Tam, Rudi Kuzetto, Laura Smit, Deyzi Vay, Mohamed Firin, Reymond Sanq Cun Ço, eləcə də Türkiyənin Torontodakı Baş konsulu Can Yoldaş, İsrailin Toronto və Qərbi Kanadadakı Baş Konsulluğunun Hökumətlə Əlaqələr direktoru Elis Denson, Qana Baş Konsulunun müavini Coys Asamoa-Korantenq, Torontoda Yaponiya konsulunun həyat yoldaşı Miho Takeşi iştirak ediblər.
“Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinin və Kanada Azərbaycan Evinin rəhbəri Lalin Həsənova Azərbaycan icmasının sevincini bölüşən qonaqlara təşəkkür edib. Kanadada yaşayan soydaşlarımızın Kanada ilə Azərbaycan arasında ikitərəfli dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin yeni mərhələyə qədəm qoyması istiqamətində çalışacaqlarını diqqətə çatdırıb.
Türkiyənin Torontodakı Baş konsulu Can Yoldaş bu mühüm tarixi hadisə ilə bağlı icmamızı təbrik edib, “Bir millət, iki dövlət” şüarını səsləndirərək ölkələrimizin hər zaman bir-birinin yanında olduğunu vurğulayıb.
Çıxış edən digər rəsmilər Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin siyasi varisi olan müasir Azərbaycan dövlətinin dinamik inkişafı barədə fikirlərini söyləyiblər.
Ontario əyalətinin Baş naziri Daq Ford, Ontario Liberal Partiyasının rəhbəri Bonni Krombi, Ontario Qanunvericilik Assambleyasının spikeri Donna Skelli və Ontario parlamentinin üzvləri - Mayk Şrayner, Andrea Hezel, Kristin Vonq-Tamın imzaladığı təbrik məktubları Azərbaycan icmasına təqdim olunub.
Daha sonra Azərbaycanın və Kanadanın Dövlət himnləri səsləndirilib. Himnimizin sədaları altında Azərbaycanın Dövlət Bayrağı səmaya ucaldılıb.
Mərasim Kanada Azərbaycan Evinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Mənim Azərbaycanım” həftəsonu məktəbinin şagirdlərinin rəqsləri və nağara qrupunun ifası ilə yekunlaşıb.

Наш флаг поднят перед Законодательной ассамблеей Онтарио в Канаде
Перед Законодательной ассамблеей Онтарио в канадском городе Торонто состоялась церемония поднятия государственного флага Азербайджана по случаю 28 Maя – Дня независимости. Мероприятие было организовано Азербайджанским центром искусства и культуры “Ветен” совместно с Домом Азербайджана в Канаде.
В церемонии, наряду с представителями азербайджанской общины и других народов, питающих дружественное отношение к нашей стране, приняли участие спикер Законодательной ассамблеи Онтарио Донна Скелли, члены парламента Онтарио – Майкл Тиболло, Андреа Хезел, Стэн Чо, Кристин Вонг-Там, Руди Кузетто, Лаура Смит, Дейзи Вай, Мохамед Фирин, Рэймонд Санг Джун Чо, а также генеральный консул Турции в Торонто Джан Йолдаш, директор генерального консульства Израиля в Торонто и Западной Канаде по связям с правительством Элис Дэнсон, заместитель генерального консула Ганы Джойс Асамоа-Корантенг, супруга консула Японии в Торонто Михо Такеши.
Руководитель Азербайджанского центра искусства и культуры “Ветен” и Дома Азербайджана в Канаде Лалин Гасанова поблагодарила гостей, разделивших радость азербайджанской общины. Проживающие в Канаде наши соотечественники довели до внимания, что приложат все усилия для того, чтобы двусторонние отношения дружбы и сотрудничества между Канадой и Азербайджаном вступили в новый этап.
Генеральный консул Турции в Торонто Джан Йолдаш поздравил нашу общину с этим важным историческим событием, провозгласив лозунг “Одна нация, два государства”, подчеркнул, что наши страны всегда находятся рядом друг с другом.
Выступившие другие официальные лица поделились мнением о динамичном развитии современного Азербайджанского государства, являющегося политическим правопреемником Азербайджанской Демократической Республики.
Азербайджанской общине были вручены поздравительные письма, подписанные премьер-министром провинции Онтарио Дагом Фордом, руководителем Либеральной партии Онтарио Бонни Кромби, спикером Законодательной ассамблеи Онтарио Донной Скелли и членами парламента Онтарио – Майком Шрайнером, Андреа Хезел и Кристин Вонг-Там.
Затем прозвучали государственные гимны Азербайджана и Канады. Под звуки нашего гимна был поднят государственный флаг Азербайджана.
Церемония завершилась танцами учащихся и исполнением группы нагаристов воскресной школы “Mой Азербайджан”, функционирующей при Доме Азербайджана в Канаде.