Almaniyada rəsm sərgisində azərbaycanlı rəssamların əsərləri də yer alıb
Almaniyanın Köln şəhərində “Zarifa Art” İncəsənət Agentliyinin təşkilatçılığı ilə yerli və xarici rəssamların əsərlərindən ibarət sərgi açılıb.
Açılış mərasimində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, Köln bələdiyyə sədri xanım Korneliya Vaytkəmp və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Qonaqları salamlayan “Zarifa-Art” Mərkəzinin rəhbəri İldırım Sultanov rəhbərlik etdiyi mərkəzin fəaliyyətindən danışıb, sərgi haqqında ətraflı məlumat verib. Azərbaycan rəssamları ilə geniş əlaqələrin olduğunu, onların sərgilərini təşkil etdiklərini vurğulayıb.
İldırım Sultanov uzun illər ərzində Almaniyada Xalq rəssamı Əşrəf Heybətov, memar, rəssam Şahvələd Məmmədov, rəssam Marqarita Kərimova, Sabir Çopurov və başqa bir çox azərbaycanlı rəssam və heykəltəraşların əsərlərinin sərgisinin keçirildiyini qeyd edib.
Lindenthal Bələdiyyə sədri xanım Korneliya Vaytkəmp sərgini yüksək qiymətləndirib, “Zarifa Art” İncəsənət Agentliyinə minnətdarlığını bildirib.
Tədbirdə müxtəlif musiqilər, eləcə də skripkaçı Anna Qoldun ifasında Azərbaycan xalq mahnısı “Sarı gəlin” səsləndirilib. İştirakçılar Azərbaycan musiqisini böyük rəğbətlə qarşılayıblar.
Qeyd edək ki, 30 ilə yaxın Almaniyada yaşayan İldırım Sultanovun rəhbəri olduğu “Zarifa-Art” Mərkəzi 1996-cı ildə yaradılıb. İlk dövrlərdə 7 sənətkarla fəaliyyətə başlayan Mərkəz hazırda 100-dən çox peşəkar, 200-dən çox həvəskar rəssamı, heykəltəraşı, memarı və digər incəsənət növləri ilə məşğul olan tanınmış sənətkarları öz ətrafında birləşdirir. Mərkəz Almaniyanın, həmçinin Avropanın bir çox şəhərlərində sərgilər təşkil edir.

На художественной выставке в Германии представлены также работы азербайджанских художников
Интер-арт-агентство “Zarifa Art” организовало открытие в германском городе Кельн выставки произведений местных и зарубежных художников.
В церемонии открытия приняли участие председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, председатель муниципалитета Кельна Корнелия Вайткемп и другие гости.
Поприветствовав гостей, руководитель Центра "Zarifa Art" Ильдырым Султанов рассказал о деятельности возглавляемого им центра, представил подробную информацию о выставке. Он подчеркнул, что центр поддерживает широкие связи с азербайджанскими художниками, организует их выставки.
Ильдырым Султанов отметил, что на протяжении многих лет в Германии проводились выставки работ народного художника Ашрафа Гейбатова, архитектора, художника Шахвеледа Мамедова, художников Маргариты Керимовой, Сабира Чопурова и многих других азербайджанских художников и скульпторов.
Председатель муниципалитета Линденталя Корнелия Вайткемп высоко оценила выставку и выразила признательность Интер-арт-агентству "Zarifa Art".
На мероприятии прозвучала различная музыка, в том числе азербайджанская народная песня "Сары гялин" в исполнении скрипачки Анны Голд. Участники встретили азербайджанскую музыку с большим интересом.
Отметим, что Центр "Zarifa Art", возглавляемый Ильдырымом Султановым, около 30 лет проживающим в Германии, был создан в 1996 году. Начав свою деятельность с участием 7 мастеров, центр в настоящее время объединяет более 100 профессиональных художников, более 200 художников-любителей, а также скульпторов, архитекторов и других известных деятелей искусства. Центр организует выставки во многих городах Германии и других европейских стран.