Yaponiyada festivalda Azərbaycan xalçaçılıq sənəti barədə məlumat verilib
Yaponiyada yaşayan həmyerlimiz Minarə Şükürova ölkəmizi Tanabe şəhərində keçirilən “Lifelong Learning Festival”da (“Ömürboyu Öyrənmə Festivalı”) təmsil edib.
Hər ilin noyabr ayında təşkil olunan bu festivalın məqsədi yerli əhaliyə müxtəlif mədəniyyətləri öyrənmə imkanları təmin etmək və şəhərdə həyata keçirilən təhsil layihələri haqqında vətəndaşları geniş məlumatlandırmaqdır.
Həmyerlimiz festivalda bu il Azərbaycan xalçaları haqqında guşə yaradıb, təqdimat hazırlayıb və yüzdən çox yerli qonağa, əsasən də məktəblilərə müxtəlif bölgələrin xalçaları haqqında geniş məlumat verib. Azərbaycan guşəsini milli xalçalar və milli atributlarla bəzəyən Minarə Şükürova qonaqlara xalçalarımızın UNESCO-nun "Qeyri-maddi Mədəni İrs" siyahısına salınmasından və Bakıda fəaliyyət göstərən Milli Xalça Muzeyindən bəhs edib.

На фестивале в Японии говорилось об азербайджанском ковровом искусстве
Наша соотечественница Минара Шукюрова, живущая в Японии, представляла Азербайджан на состоявшемся в городе Танабе “Lifelong Learning Festival” (“Фестиваль обучения на протяжении всей жизни”).
Цель ежегодно проводимого в ноябре мероприятия заключается в предоставлении местному населению возможности ознакомления с различными культурами и широком информировании граждан об осуществляемых в городе образовательных проектах.
В нынешнем году наша соотечественница создала на фестивале уголок азербайджанских ковров, подготовила презентацию и подробно проинформировала более ста местных гостей, в основном школьников, о коврах из разных регионов. Украсив уголок Азербайджана национальными коврами и атрибутами, Минара Шукюрова, рассказала гостям о включении наших ковров в список "Нематериального культурного наследия" ЮНЕСКО и функционирующем в Баку Национальном музее ковра.