Məşhur onkoloq Məmməd Bağır Əliyevə “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı təqdim edilib
19 iyul, 2024
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Rusiya Elmlər Akademiyası, Rusiya Tibb Elmləri Akademiyasının akademiki, professor, tibb elmləri doktoru, RF Dövlət mükafatı laureatı Məmməd Bağır Əliyevlə görüşüb.
Qonağı səmimi salamlayan Komitə sədri akademik Məmməd Bağır Əliyevlə fikir mübadiləsi aparıb. Azərbaycanla Rusiya arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafında və iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin genişləndirilməsində Azərbaycan diasporunun rolunu yüksək qiymətləndirib. Hazırda xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmalarının, soydaşlarımızın Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın diqqətində olduğunu bildirib.
Fəaliyyətinə verilən yüksək qiymətə görə Azərbaycan dövlətinə dərin minnətdarlığını ifadə edən Məmməd Bağır Əliyev bundan sonra da xaricdə vətənimizin milli maraqlarının müdafiəsi, ölkə daxilində və hüdudlarından kənarda təhsil alan, yaşayan gənclərimizin beynəlxalq elm aləminə inteqrasiyası, fəallıqlarının artırılması üçün əlindən gələni əsirgəməyəcəyini söyləyib.
Məmməd Bağır Əliyevə diaspor fəaliyyətində xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə təltif olunduğu “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı təqdim edilib.
Qeyd edək ki, 2001-2016-cı illərdə Ümumrusiya Azərbaycan Konqresinin prezidenti olan Məmməd Bağır Əliyev 400-dən çox elmi nəşrin və 9 ixtiranın müəllifidir.

Известному онкологу Mамед Багиру Алиеву вручена юбилейная медаль “100-летие Гейдара Алиева (1923-2023)”
19 июля, 2024Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с академиком Российской академии наук, Российской академии медицинских наук, профессором, доктором медицинских наук, лауреатом Государственной премии РФ Мамед Багиром Алиевым.
Радушно поприветствовав гостя, председатель комитета провел обмен мнениями с академиком Мамед Багиром Алиевым. Он высоко оценил роль азербайджанской диаспоры в развитии двусторонних отношений между Азербайджаном и Россией и расширении культурных связей между двумя странами, отметил, что азербайджанские общины, наши соотечественники, осуществляющие в настоящее время деятельность за рубежом, находятся в центре внимания Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан ханым Алиевой.
Мамед Багир Алиев, выразив Азербайджанскому государству глубокую признательность за высокую оценку его деятельности, подчеркнул, что и впредь будет делать все возможное для защиты национальных интересов родины за рубежом, интеграции нашей молодежи, обучающейся и проживающей в стране и за ее пределами, в международное научное сообщество, повышения ее активности.
Mамед Багиру Алиеву была вручена юбилейная медаль “100-летие Гейдара Алиева (1923-2023)”, присужденная ему Распоряжением Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева за заслуги в диаспорской деятельности.
Отметим, что Mамед Багир Алиев, являвшийся в 2001-2016 годах президентом Всероссийского азербайджанского конгресса, - автор более 400 научных изданий и 9 изобретений.