Məşhur onkoloq Məmməd Bağır Əliyevə “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı təqdim edilib
19 iyul, 2024
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Rusiya Elmlər Akademiyası, Rusiya Tibb Elmləri Akademiyasının akademiki, professor, tibb elmləri doktoru, RF Dövlət mükafatı laureatı Məmməd Bağır Əliyevlə görüşüb.
Qonağı səmimi salamlayan Komitə sədri akademik Məmməd Bağır Əliyevlə fikir mübadiləsi aparıb. Azərbaycanla Rusiya arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafında və iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin genişləndirilməsində Azərbaycan diasporunun rolunu yüksək qiymətləndirib. Hazırda xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmalarının, soydaşlarımızın Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın diqqətində olduğunu bildirib.
Fəaliyyətinə verilən yüksək qiymətə görə Azərbaycan dövlətinə dərin minnətdarlığını ifadə edən Məmməd Bağır Əliyev bundan sonra da xaricdə vətənimizin milli maraqlarının müdafiəsi, ölkə daxilində və hüdudlarından kənarda təhsil alan, yaşayan gənclərimizin beynəlxalq elm aləminə inteqrasiyası, fəallıqlarının artırılması üçün əlindən gələni əsirgəməyəcəyini söyləyib.
Məmməd Bağır Əliyevə diaspor fəaliyyətində xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə təltif olunduğu “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı təqdim edilib.
Qeyd edək ki, 2001-2016-cı illərdə Ümumrusiya Azərbaycan Konqresinin prezidenti olan Məmməd Bağır Əliyev 400-dən çox elmi nəşrin və 9 ixtiranın müəllifidir.

The chairman of the State Committee on Work with Diaspora Fuad Muradov met with academician of the Russian Academy of Sciences and the Russian Academy of Medical Sciences, professor, doctor of medical sciences, and laureate of the State Prize of the Russian Federation, Mammad Baghir Aliyev.
Greeting the guest sincerely, the committee chairman exchanged views with academician Mammad Baghir Aliyev. He highly appreciated the role of the Azerbaijani diaspora in the development of bilateral relations between Azerbaijan and Russia and in expanding cultural ties between the two countries. He noted that Azerbaijan community and compatriots abroad are currently under the attention of President Ilham Aliyev and First Vice-president Mehriban Aliyeva.
Expressing his deep gratitude to the state of Azerbaijan for the high appreciation of his activities, Mammad Baghir Aliyev said that he will continue to spare no effort in defending the national interests of our homeland abroad and in enhancing the integration and activity of our young people studying and living both within the country and beyond its borders into the international scientific world.
Mammad Baghir Aliyev was awarded the "Heydar Aliyev's 100th Anniversary (1923-2023)" jubilee medal by the decree of the President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev, for his services in diaspora activities.
It should be noted that Mammad Baghir Aliyev, who was the president of in All-Russian Azerbaijan Congress in 2001-2016 is the author of more than 400 scientific publications and 9 inventions.