“Arzuların melodiyası”
Beynəlxalq Muğam Mərkəzində Norveçdə yaşayan soydaşımız, Norveç Azərbaycanlıları Təşkilatının üzvü, Osloda fəaliyyət göstərən Nizami Gəncəvi adına həftəsonu Azərbaycan dili məktəbinin rəhbəri, bəstəkar və musiqiçi Arzu Rzayevanın “Arzuların melodiyası” adlı konserti keçirilib.
Konsert Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, komitənin tabeliyindəki Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun və Oslo Azərbaycan Evinin dəstəyi ilə baş tutub.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Vaqif Seyidbəyov milli-mədəni dəyərlərimizin və musiqimizin beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasında Arzu Rzayeva kimi yaradıcı şəxslərin fəaliyyətinin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. Milli musiqimizin, dilimizin və mədəni irsimizin qorunmasında diaspor nümayəndələrinin rolunu yüksək qiymətləndirib.
Əməkdar incəsənət xadimi Baba Vəziroğlu belə layihələrin Azərbaycan mədəniyyətinin təbliğində, gələcək nəsillərə ötürülməsində əvəzsiz olduğunu diqqətə çatdırıb.
Xalq artisti Fəxrəddin Manafov tədbirin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu qeyd edərək, soydaşımıza gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Məşhur dirijor, Xalq artisti Ağaverdi Paşayev tələbəsi Arzu Rzayevanın uğuruna çox sevindiyini bildirib, bu cür konsertlərin davamlı təşkilinin vacibliyini söyləyib.
Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin direktoru, tarzən, Əməkdar artist Sahib Paşazadə konsertin milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasına böyük töhfə verdiyini dilə gətirib.
Konsertin aparıcısı, Əməkdar artist Dilarə Əliyeva isə Arzu Rzayevanın bəstələrində vətənə və torpağa sevginin xüsusi yer tutduğunu bildirib.
Bəstəkar Arzu Rzayeva konsertin ərsəyə gəlməsinə göstərilən dəyərli dəstəyə görə minnətdarlığını ifadə edib.
Konsertdə Azərbaycan musiqi ənənələrinə əsaslanan bəstələr böyük maraqla dinlənilib və gur alqışlarla qarşılanıb.

В Международном центре мугама прошел концерт нашей соотечественницы, живущей в Норвегии, члена Организации азербайджанцев Норвегии, руководителя действующей в Осло воскресной школы азербайджанского языка имени Низами Гянджеви, композитора и музыканта Арзу Рзаевой "Мелодия мечты”.
Мероприятие состоялось при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой, находящегося в подчинении комитета Фонда поддержки азербайджанской диаспоры и Дома Азербайджана в Осло.
Заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Вагиф Сеидбеков подчеркнул особое значение деятельности таких творческих личностей, как Арзу Рзаева, в популяризации наших национально-культурных ценностей и музыки на международном уровне. Он высоко оценил роль представителей диаспоры в сохранении нашей национальной музыки, языка и культурного наследия.
Заслуженный деятель искусств Баба Везироглу довел до внимания, что такие проекты незаменимы в пропаганде азербайджанской культуры и передаче ее грядущим поколениям.
Народный артист Фахреддин Манафов, отметив высокий уровень организации мероприятия, пожелал нашей соотечественнице успехов в дальнейшей деятельности.
Известный дирижер, народный артист Агаверди Пашаев сказал, что очень рад успеху своей студентки Арзу Рзаевой, констатировал важность постоянной организации таких концертов.
Директор Международного центра мугама, тарист, заслуженный артист Сахиб Пашазаде подчеркнул, что концерт внес большой вклад в сохранение наших национально-духовных ценностей.
А ведущая концерта, заслуженная артистка Диляра Алиева довела до внимания, что любовь к родине и земле занимает особое место в композициях Арзу Рзаевой.
Композитор Арзу Рзаева выразила признательность за ценную поддержку в организации мероприятия.
Прозвучавшие на концерте композиции, основанные на азербайджанских музыкальных традициях, вызвали большой интерес и были встречены бурными аплодисментами.