“Arzuların melodiyası”
Beynəlxalq Muğam Mərkəzində Norveçdə yaşayan soydaşımız, Norveç Azərbaycanlıları Təşkilatının üzvü, Osloda fəaliyyət göstərən Nizami Gəncəvi adına həftəsonu Azərbaycan dili məktəbinin rəhbəri, bəstəkar və musiqiçi Arzu Rzayevanın “Arzuların melodiyası” adlı konserti keçirilib.
Konsert Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, komitənin tabeliyindəki Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun və Oslo Azərbaycan Evinin dəstəyi ilə baş tutub.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Vaqif Seyidbəyov milli-mədəni dəyərlərimizin və musiqimizin beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasında Arzu Rzayeva kimi yaradıcı şəxslərin fəaliyyətinin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. Milli musiqimizin, dilimizin və mədəni irsimizin qorunmasında diaspor nümayəndələrinin rolunu yüksək qiymətləndirib.
Əməkdar incəsənət xadimi Baba Vəziroğlu belə layihələrin Azərbaycan mədəniyyətinin təbliğində, gələcək nəsillərə ötürülməsində əvəzsiz olduğunu diqqətə çatdırıb.
Xalq artisti Fəxrəddin Manafov tədbirin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu qeyd edərək, soydaşımıza gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Məşhur dirijor, Xalq artisti Ağaverdi Paşayev tələbəsi Arzu Rzayevanın uğuruna çox sevindiyini bildirib, bu cür konsertlərin davamlı təşkilinin vacibliyini söyləyib.
Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin direktoru, tarzən, Əməkdar artist Sahib Paşazadə konsertin milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasına böyük töhfə verdiyini dilə gətirib.
Konsertin aparıcısı, Əməkdar artist Dilarə Əliyeva isə Arzu Rzayevanın bəstələrində vətənə və torpağa sevginin xüsusi yer tutduğunu bildirib.
Bəstəkar Arzu Rzayeva konsertin ərsəyə gəlməsinə göstərilən dəyərli dəstəyə görə minnətdarlığını ifadə edib.
Konsertdə Azərbaycan musiqi ənənələrinə əsaslanan bəstələr böyük maraqla dinlənilib və gur alqışlarla qarşılanıb.

The Melody of Dreams
The concert titled “The Melody of Dreams” by Arzu Rzayeva — a composer and musician living in Norway, a member of the Norwegian Azerbaijanis organization, head of the weekend Azerbaijani language school named after Nizami Ganjavi in Olso — was held at the International Mugham Centre.
The concert took place with the support of the State Committee on Work with Diaspora, the Fund for Support to Azerbaijani Diaspora under Committee, and Azerbaijan House in Oslo.
Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Vagif Seyidbayov emphasized the significant role of the work of creative figures such as Arzu Rzayeva in promoting our national cultural values and music internationally. He highly appreciated the role of diaspora representatives in preserving our national music, language, and cultural heritage.
Honoured Art Worker Baba Vaziroghlu underscored that such projects were indispensable in promoting the Azerbaijani culture, and conveying it on to future generations.
People’s Artist Faxraddin Manafov wished success to our compatriots in their future activities, noting that the event was organized at a high level.
Famous conductor, People’s Artist Aghaverdi Pashayev stated that he was very pleased with the success of his student Arzu Rzayeva. He emphasized the importance of regularly organizing such concerts.
Director of the International Mugham Centre, tar player, Honoured Artist Sahib Pashazadeh highlighted that the concert contributed to preserving our national, and cultural values.
Host of the concert, Honoured Artist Dilara Aliyeva noted that love for the homeland and the native land occupied a special place in Arzu Rzayeva’s compositions.
Composer Arzu Rzayeva expressed her deep gratitude for the valuable support in organizing the concert.
At the concert, compositions based on Azerbaijani musical traditions were received with great interest and were met with enthusiastic applause.