ABŞ-ın Florida ştatının Mayami şəhərində Azərbaycana həsr olunmuş “Vətən nəğmələri” adlı konsert və Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və Florida Azərbaycanlıları İcmasının təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə türk diasporunun da nümayəndələri iştirak ediblər.
Görüş iştirakçılarını salamlayan Komitə sədri Fuad Muradov 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə Azərbaycan həqiqətlərinin təbliği məqsədilə Florida ştatında geniş məlumatlandırma kampaniyası apardıqlarına görə icma üzvlərinə minnətdarlığını bildirib.
Prezident İlham Əliyevin Dünya Azərbaycanlılarının Şuşada keçirilən V Qurultayında səsləndirdiyi tapşırıq və tövsiyələri xatırladan Komitə sədri dövlət başçımızın “Əlbəttə, biz hamımız – Azərbaycanda yaşayan azərbaycanlılar istəyirik ki, xaricdə yaşayan azərbaycanlılar öz tarixi Vətəni ilə sıx bağlı olsunlar. Heç olmasa, ildə bir dəfə hər bir azərbaycanlı öz ailəsi ilə Azərbaycana gəlsə, yaxşı olar” fikrinə diqqəti cəlb edib.
Sonra xaricdə yaşayan həmvətənlərimizin həmrəyliyinin təmin olunması və post-müharibə dövründə Azərbaycan həqiqətlərinin, mədəniyyətinin daha güclü və mütəşəkkil şəkildə Florida ictimaiyyətinə çatdırılması naminə xaricdəki Azərbaycan icmalarının birlik mexanizmləri haqqında ətrafllı məlumat verib. Koordinasiya Şuralarının, Azərbaycan Evlərinin və Azərbaycan həftəsonu məktəblərinin fəaliyyət istiqamətlərindən danışıb.
Tədbirdə Florida Azərbaycanlıları İcmasının rəhbəri Esmira Bayramova, Nova Southeast Universitetindəki Azərbaycanlı Tələbələr Assosiasiyasının idarə heyətinin üzvü Lalə Orucova və Cənubi Azərbaycan əsilli yazıçı, “Jirtdan’s Halloween” kitabının müəllifi Dərya Hodai çıxış ediblər. Onlar təmsil etdikləri təşkilatların fəaliyyətindən və gördükləri işlərdən bəhs ediblər.
İcma üzvləri görüşün və konsert proqramının təşkil olunmasına görə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinə minnətdarlıqlarını bildiriblər. Komitənin soydaşlarımızı daim bir araya gətirərək Azərbaycan həqiqətlərini, mədəniyyətini yerli ictimaiyyətə çatdırılması və eyni zamanda istedadlı soydaşlarımızın tanıdılması istiqamətində hər zaman dəstək göstərdiyi bir daha nəzərə çatdırılıb.
Rəsmi hissədən sonra tarixi vətənini dünyada təmsil edən, ABŞ-da yaşayan azərbaycanlı musiqiçi Xan Bəyli (Şirxan Ağabəyli) Azərbaycana həsr olunmuş “Vətənin nəğmələri adlı” solo konsertlə çıxış edib. Konsertdə “Səslə məni”, “Sevirəm, “Azəri torpağı”, Azərbaycan maralı”, “Gəl yanıma”, “Reyhan”, “Yalan” və digər Azərbaycan xalq və bəstəkar mahnıları səslənib. Tədbir iştirakçıları Xan Bəylinin və onu müşayiət edən musiqiçi qrupun ifasını alqışlarla qarşılayıblar.
Konsertdən sonra soydaşlarımız Azərbaycanın tarixi və coğrafi önəmini, eləcə də Şərq-Qərb mədəniyyətini özündə ehtiva edən müasir musiqi mərkəzi olduğunu nümayiş etdirən konsertin soydaşlarımızın bir araya gəlməsində mühüm rol oynadığını nəzərə çatdırıblar. Bundan sonra da mədəniyyətimizi xaricdə təbliğ edən azərbaycanlı musiqiçilərin konsertlərinin daha çox təşkil edilməsinin vacibliyini bildiriblər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan əsilli Xan Bəyli Ukraynada doğulub. Onun ailəsi 80-ci illərin sonunda Azərbaycandan Ukraynaya köçüb. İlk musiqi təhsilini Ukraynada alıb, sonradan Azərbaycanda və Bostonda təhsilini davam etdirib. Berkli Musiqi Kollecini bitirib. Öncə Nyu-Yorkda, indi isə Florida ştatında fəaliyyət göstərir. Onun repertuarında əsas yeri Azərbaycan mahnıları tutur. O, ABŞ-dakı bütün konsertlərində doğma yurdun nəğmələrini ifa edir.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi Azərbaycanı təbliğ etmələri məqsədilə mədəniyyət, incəsənət və idman sahəsində xüsusi istedadı olan diaspor nümayəndələrinin fəaliyyətini dəstəkləyir.

В Майами состоялись концерт “Песни Родины” и встреча с азербайджанской общиной
В городе Майами американского штата Флорида состоялись концерт под названием “Песни Родины”, посвященный Азербайджану, и встреча с азербайджанской общиной.
В мероприятии, организованном Общиной азербайджанцев Флориды при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, приняли участие также представители турецкой диаспоры.
Поприветствовав участников встречи, председатель комитета Фуад Мурадов выразил членам общины признательность за проведенную в штате Флорида широкую информационную кампанию с целью пропаганды азербайджанских реалий во время 44-дневной Отечественной войны.
Напомнив о поручениях и рекомендациях Президента Ильхама Алиева на проведенном в Шуше V Съезде азербайджанцев мира, председатель комитета отметил высказывание главы государства “Разумеется, все мы – азербайджанцы, проживающие в Азербайджане, хотим, чтобы азербайджанцы, проживающие за рубежом, были тесно связаны с исторической Родиной. Было бы очень хорошо, если бы каждый азербайджанец хотя бы раз в год приезжал в Азербайджан вместе с семьей”.
Затем он подробно остановился на механизмах единства азербайджанских общин за рубежом для обеспечения солидарности наших соотечественников, проживающих за рубежом, и более активного и организованного доведения до общественности Флориды азербайджанских реалий и культуры в поствоенный период, говорил о направлениях деятельности координационных советов, домов Азербайджана и азербайджанских воскресных школ.
На мероприятии выступили руководитель Общины азербайджанцев Флориды Эсмира Байрамова, член правления Ассоциации азербайджанских студентов в Университете Нова Саутистерн Лала Оруджева и писательница – уроженка Южного Азербайджана, автор книги “Jirtdan’s Halloween” Дарья Ходаи. Oни говорили о деятельности представляемых ими организаций и проводимой работе.
Члены общины поблагодарили Государственный комитет по работе с диаспорой за организацию встречи и концертной программы. Еще раз было подчеркнуто, что комитет, постоянно консолидируя наших соотечественников, всегда оказывает поддержку в деле доведения до местной общественности азербайджанских реалий, культуры, а также популяризации наших талантливых соотечественников.
После официальной части азербайджанский музыкант Хан Бейли (Ширван Агабейли), проживающий в США и представляющий историческую родину в мире, выступил с сольным концертом под названием “Песни Родины”, посвященным Азербайджану. На концерте прозвучали “Сесле мени”, “Севирем”, “Aзери торпагы”, ”Aзербайджан маралы”, “Гел яныма”, “Рейхан”, “Ялан” и другие азербайджанские народные и композиторские песни. Участники мероприятия аплодисментами встретили исполнение Хана Бейли и сопровождающую его музыкальную группу.
После концерта наши соотечественники отметили, что концерт, демонстрирующий, что Азербайджан является современным музыкальным центром, имеющим историческое и географическое значение, а также сочетающим в себе восточную и западную культуры, играет важную роль в консолидации наших соотечественников. Они констатировали важность еще большей организации в дальнейшем концертов азербайджанских музыкантов, пропагандирующих нашу культуру за рубежом.
Отметим, что Хан Бейли, азербайджанец по происхождению, родился в Украине. В конце 80-х годов его семья переехала из Азербайджана в Украину. Начальное музыкальное образование получил в Украине, затем продолжил обучение в Азербайджане и Бостоне. Окончил Музыкальный колледж Беркли. Ранее работал в Нью-Йорке, а в настоящее время – в штате Флорида. Oсновное место в его репертуаре занимают азербайджанские песни. На всех концертах в США он исполняет песни родного края.
Государственный комитет по работе с диаспорой поддерживает деятельность представителей диаспоры, обладающих особым талантом в области культуры, искусства и спорта и пропагандирующих Азербайджан.