Krakovda Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Polşada səfərdə olan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi əməkdaşlarının “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Krakov şəhərində yaşayan Azərbaycan icması ilə görüşü keçirilib.
Görüşdə Azərbaycanın Polşadakı səfirliyinin əməkdaşları, “Xarı Bülbül” Dünya Azərbaycanlıları Assosiasiyasının fəalları, bu şəhərdə təhsil alan azərbaycanlı tələbələr iştirak ediblər.
Öncə Azərbaycanın Dövlət Humni səsləndirilib, ümummilli lider Heydər Əliyevin, ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Komitənin fəaliyyət istiqamətlərini, Azərbaycan evləri, həftəsonu məktəblərlə bağlı həyata keçirdiyi layihələri əhatə edən təqdimat keçirilib. “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsinin Naxçıvanda təşkil ediləcəyinə, dünyanın müxtəlif ölkələrində keçirilən tədbirlərə diqqət cəlb edilib. Qarşıda düran vəzifə və hədəflərdən danışılıb.
Görüş xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini əks etdirən sənədli filmin nümayişi ilə davam etdirilib.
Sonra “Xarı Bülbül” Dünya Azərbaycanlıları Assosiasiyasının rəhbəri Sedat Şamilli təşkilatın fəaliyyəti barədə hesabatla çıxış edib.
Görüş Polşada yaşayan azərbaycanlıların durumu barədə fikir mübasiləsinin aparılması ilə davam edib. Soydaşlarımız Krakovda Azərbaycan Evinin açılması və digər təkliflərlə çıxış ediblər.

Members of the Azerbaijani community met in Krakow, Poland
30 May, 2023Employees of the State Committee on Work with Diaspora met with the members of the Azerbaijani community living in Krakow. The meeting was held within the framework of the "Year of Heydar Aliyev".
Employees of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Poland, active members of the "Khari Bulbul World Azerbaijanis Cultural Association", and Azerbaijani students attended the meeting.
First, the National Anthem of Azerbaijan was played. Then, the event participants honored with a minute of silence the dear memory of the national leader Heydar Aliyev, as well as the martyrs who died for the independence and territorial integrity of our country.
A presentation covering Azerbaijani Houses, weekend schools was made at the meeting. Special attention was paid to the Fourth Summer Camp of Diaspora Youth to be held in Nakhchivan within the framework of “The Year of Heydar Aliyev” was underlined. The forthcoming tasks and goals were discussed.
A documentary film dedicated to life and activity of Heydar Aliyev was demonstrated.
Then, Mukhtar Sheykhzamanli, head of "Khari Bulbul World Azerbaijanis Cultural Association" delivered a report covering the activity of the organization.
The meeting continued with an exchange of views on the overall situation of the Azerbaijanis living in Poland. Our compatriots put forward a proposal regarding the opening of the House of Azerbaijan in Krakow.