Koreyada Azərbaycan və türk dilləri üzrə nitq müsabiqəsi keçirilib
Koreyanın tanınmış universitetlərindən HUFS-un (Hankuk University of Foreign Studies – Hankuk Xarici Tədqiqatlar Universiteti) Azərbaycan və türk dili departamentinin müəllimi, professor Rövşən İbrahimovun tələbələri Azərbaycan dili üzrə nitq müsabiqəsində iştirak edib.
Hər ilin dekabr ayında universitet tərəfindən Azərbaycan və türk dilləri üzrə nitq müsabiqəsi keçirilir. Tədbirdə həm Azərbaycan, həm də Türkiyənin Koreya Respublikasındakı səfirliklərinin nümayəndələri iştirak edib, qalibləri mükafatlandırıblar.
Koreyalı tələbələr maraqlı çıxışları ilə yadda qalıb. 1-ci yerin qalibi Pe İnxe “Koroğlu” dastanından bəhs edib. O, ağır xəstəlik keçirəndən sonra depressiyaya qapılmasından, dastanın ona ruh yüksəkliyi verməsindən, oxuyub bitirəndən sonra həyata baxışının dəyişməsindən söhbət açıb.
2-ci yeri qazanan tələbə Kim Dabin təhsilinin magistratura pilləsini Azərbaycanda davam etdirmək niyyətində olduğunu və Azərbaycan iqtisadiyyatını daha dərindən öyrənmək istədiyini vurğulayıb.
3-cü yerin qalibi Yun Socin idman sahəsi, ələlxüsus Azərbaycan voleybolu ilə yaxından maraqlandığından, bu idman növünün Azərbaycanda inkişafından bəhs edib.

В Корее состоялся лингвистический конкурс по азербайджанскому и турецкому языкам
Студенты преподавателя департамента азербайджанского и турецкого языков одного из известных корейских университетов HUFS (Hankuk University of Foreign Studies – Ханкукский университет иностранных языков), профессора Ровшана Ибрагимова приняли участие в лингвистическом конкурсе по азербайджанскому языку.
Ежегодно в декабре университет проводит лингвистический конкурс по азербайджанскому и турецкому языкам. На мероприятии присутствовали представители посольств Азербайджана и Турции в Республике Корея, победители получили награды.
Корейские студенты запомнились интересными выступлениями. Обладательница 1-го места Пе Инхе рассказала об эпосе “Кероглу”. Oна говорила о том, что после перенесенной тяжелой болезни переживала депрессию, что эпос воодушевил ее, отметила, что после его прочтения ее взгляды на жизнь изменились.
Студентка Ким Дабин, завоевавшая 2-е место, довела до внимания, что намерена продолжить учебу в магистратуре в Азербайджане и глубже изучить экономику Азербайджана.
Юн Соджин, удостоенная 3-го места, подчеркнула, что ее непосредственно интересует спортивная сфера, в особенности, азербайджанский волейбол, констатировала развитие этого вида спорта в Азербайджане.