Komitə sədri Vyetnam-Azərbaycan və Laos-Azərbaycan Dostluq assosiasiyalarının üzvləri ilə görüşüb
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov ölkəmizdə səfərdə olan Vyetnam-Azərbaycan və Laos-Azərbaycan Dostluq assosiasiyalarının üzvləri ilə görüşüb.
Qonaqları Bakıda salamlamaqdan məmnun olduğunu deyən sədr Azərbaycanın Vyetnam və Laosla əlaqələrinin tarixinə toxunub, Komitənin fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi layihələr, Azərbaycan evləri, Koordinasiya şuraları və Azərbaycan diasporunun fəaliyyəti barədə məlumat verib. Ermənistanın Azərbaycana təcavüzünün torpaqlarımızın 20 faizinin işğal olunması və 1 milyon insanın yurd-yuvasından didərgin düşməsi ilə nəticələndiyini, 30 illik işğala 44 gün ərzində son qoyulduğunu bildirib. Vətən müharibəsi zamanı xaricdə yaşayan azərbaycanlıların birlik və həmrəyliyindən söz açıb. Qeyd edib ki, qonaqların təmsil etdiyi ölkələrdə azərbaycanlıların sayı çox azdır, bu səbəbdən vaxtilə Azərbaycanda təhsil almış Vyetnam və Laos vətəndaşlarının Azərbaycanla Dostluq Assosiasiyası yaratması çox təqdirəlayiq haldır, bu qurumlar öz ölkələrində Azərbaycan adına diaspor fəaliyyəti ilə məşğul ola bilərlər.
Səmimi qəbula görə təşəkkür edən qonaqlar 40 ildən sonra vaxtilə təhsil aldıqları Azərbaycanda yenidən olmaqdan qürur duyduqlarını bildiriblər. Qeyd ediblər ki, Azərbaycanı özlərinə ikinci Vətən hesab edirlər. Onlar Şuşaya səfər etdiklərini və burada aparılan bərpa-yenidənqurma işlərinin sürətinə heyran qaldıqlarını vurğulayıblar.
Sonda qonaqlara xatirə hədiyyələri təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Vyetnam-Azərbaycan və Laos-Azərbaycan Dostluq assosiasiyalarının 40 il əvvəl Azərbaycanda təhsil almış üzvləri Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Azərbaycan Respublikasının Vyetnam Sosialist Respublikasındakı səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycanda səfərdədir. Assosiasiya üzvləri tərəfindən Laosda və Vyetnamda Azərbaycanın təmsil olunması, habelə ölkəmizin müvafiq qurumlarının sözügedən assosiasiyalarla əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və onların ikitərəfli layihələrə cəlb edilməsi imkanları nəzərə alınaraq Azərbaycana səfərləri Komitə tərəfindən dəstəklənib. 5-10 may tarixini əhatə edən səfər çərçivəsində qonaqlar Bakıda bir sıra görüşlər keçiriblər. Bundan başqa qonaqlar Şuşa şəhərində və Bakının bir sıra görməli yerlərində olub, Fəxri Xiyabanda ulu öndər Heydər Əliyevin məzarını və Şəhidlər Xiyabanını ziyarət ediblər.

Председатель комитета встретился с членами ассоциаций дружбы Вьетнам-Азербайджан и Лаос-Азербайджан
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с членами ассоциаций дружбы Вьетнам-Азербайджан и Лаос-Азербайджан, находящимися в поездке в нашей стране.
Отметив, что рад приветствовать гостей в Баку, председатель коснулся истории связей Азербайджана с Вьетнамом и Лаосом, представил информацию о направлениях деятельности комитета, реализованных проектах, домах Азербайджана, координационных советах и работе азербайджанской диаспоры. Он подчеркнул, что агрессия Армении против Азербайджана привела к оккупации 20 процентов наших земель и изгнанию 1 миллиона человек из родных очагов, что в течение 44 дней был положен конец 30-летней оккупации, констатировал проявление единства и солидарности проживающими за рубежом азербайджанцами во время Отечественной войны, сказал, что в представляемых гостями странах азербайджанцев совсем немного, поэтому создание гражданами Вьетнама и Лаоса, некогда получившими образование в Азербайджане, ассоциаций дружбы с нашей страной заслуживает большого одобрения, эти структуры могут заниматься в своих странах диаспорской деятельностью от имени Азербайджана.
Гости, поблагодарив за радушный прием, довели до внимания, что гордятся тем, что спустя 40 лет вновь находятся в Азербайджане, где некогда получили образование. Они отметили, что считают Азербайджан для себя второй Родиной, сообщили, что совершили поездку в Шушу и были восхищены темпами проводимых здесь работ по восстановлению и реконструкции.
В заключение гостям были вручены памятные подарки.
Отметим, что члены ассоциаций дружбы Вьетнам-Азербайджан и Лаос-Азербайджан, 40 лет назад получившие образование в Азербайджане, находятся в поездке в нашей стране, организованной Государственным комитетом по работе с диаспорой совместно с посольством Азербайджанской Республики в Социалистической Республике Вьетнам. С учетом возможностей представления членами ассоциаций Aзербайджана в Лаосе и Вьетнаме, а также налаживания сотрудничества соответствующих структур нашей страны с упомянутыми ассоциациями и привлечения их к двусторонним проектам комитет поддержал их поездку в Азербайджан. В рамках поездки, которая длилась с 5 по 10 мая, гости участвовали в ряде встреч. Они побывали в городе Шуша, ознакомились с некоторыми достопримечательностями Баку, посетили могилу великого лидера Гейдара в Аллее почетного захоронения и Шехидляр хиябаны.