Komitə sədri Hankuk Xarici Dillər Universitetini, Multikulturalizm Muzeyini və Koreya Milli Assambleyasının Kitabxanasını ziyarət edib
6 iyun, 2023
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Koreya Respublikasına səfəri çərçivəsində Hankuk Xarici Dillər Universitetinin beynəlxalq əlaqələr və maliyyə məsələləri üzrə vitse-prezidenti Tae Yeoub Yangla görüşüb.
Görüşdə Hankuk Universitetinin Asiya dilləri fakültəsinin Türk-Azərbaycan bölməsinin rəhbəri və Beynəlxalq Əlaqələr Departamentinin direktoru, professor Chonq Jin Oh, Prof.Dr Man-A Lee və Hankuk Xarici Dillər Universitetinin professoru, azərbaycanlı alimlər şəbəkəsinin əlaqələndiricisi Rövşən İbrahimov iştirak ediblər.
Qonağı salamlayan vitse-prezident universitetin tarixi, fəaliyyəti və beynəlxalq əlaqələri barədə ətraflı məlumat verib. Mərkəzi Asiyada ilk olaraq Hankuk Xarici Dillər Universitetində Azərbaycan-türk dillərinin tədrisi kafedrasının fəaliyyət göstərdiyi, kafedranın nəzdində Azərbaycan Mərkəzinin yaradıldığını bildirib. Azərbaycanda Bakı Dövlət Universiteti, ADA Universiteti və Azərbaycan Dillər Universiteti ilə əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açıb, 2018-ci ildən indiyədək ADA Universiteti vasitəsilə Azərbaycanla 22 tələbə mübadiləsinin aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Komitə sədri universitetdə Azərbaycan-türk dillərinin tədrisi kafedrasının yaradılmasına görə təşəkkürünü bildirib. Azərbaycan dövlətinin diaspor siyasəti, Komitənin yaradılması tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirildiyi layihələr, ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərinin inkişafında körpü rolunu oynayan “BUTA” Koreya-Azərbaycan Dostluq Assosiasiyası və Koreya Respublikasında müxtəlif ixtisaslar üzrə təhsil alan azərbaycanlı tələbələr barədə danışıb. Xaricdə yaşayan soydaşlarımızla əlaqələrin gücləndirilməsi, doğma dilimizin unudulmaması məqsədilə dövlətimizin müxtəlif ölkələrdə Azərbaycan evlərinin yaradılması, Azərbaycanda Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələrinin təşkil olunması, “Azərbaycan dili” dərs vəsaitinin nəşri kimi layihələri dəstəklədiyinə diqqəti cəlb edib.
Görüş zamanı əməkdaşlıq perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Komitə adından universitetə Azərbaycana həsr olunmuş kitablar hədiyyə edilib.
Sonra Komitə sədri Seul şəhərindəki Multikulturalizm Muzeyinin fəaliyyəti ilə tanış olub. Qonağı məmnunluqla salamlayan muzeyin direktoru Kim Yun Tae beşmərtəbəli binada yerləşən mədəniyyət ocağının fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, bu muzeyi insanların Koreyanı tərk etmədən başqa xalqların necə yaşadıqlarını öz gözləri ilə görə bilməsi məqsədilə açıb. Burada dünyanın müxtəlif xalqlarının ən diqqətəlayiq və səciyyəvi mədəniyyət obyektlərinin kiçik nüsxələrinin, habelə orijinal məişət əşyalarının saxlandığını vurğulayan muzey direktoru qeyd edib ki, layihə özünü doğruldub, çünki müxtəlif dövlətlərin səfirlikləri muzeyin fəaliyyət göstərməsi üçün xeyriyyə dəstəyi göstərirlər.
Komitə sədri ölkəmizin zəngin multikulturalizm və tolerantlıq dəyərlərinə malik olduğunu, Azərbaycanda multukulturalizm mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini bildirib. Komitənin fəaliyyət istiqamətlərini, multikulturalizm dəyərlərinin və mədəni irsimizin təbliği ilə bağlı Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondu çərçivəsində xarici ölkələrdə həyata keçirilən layihələri nəzərə çatdırıb. Koreyada yaşayan Azərbaycan icmasının bu ölkənin mədəni müxtəlifliyinə töhfələr verməyə çalışmasından, Seulda “BUTA” Koreya-Azərbaycan Dostluq Assosiasiyasının fəaliyyət göstərməsindən, soydaşlarımızın Azərbaycan Evinin açılması təşəbbüsü ilə çıxış etməsindən danışıb.
Komitə sədri muzeydə Azərbaycan guşəsinin açılması təklifini diqqətə çatdırıb və bu istiqamətdə əməkdaşlığa hazır olduğunu söyləyib.
Muzeyin direktoru bildirib ki, hazırda muzeyin daha böyük yerə köçürülməsi ilə bağlı danışıqlar aparılır və gələcəkdə muzeydə Azərbaycan guşəsi də yaradılacaq. O, Azərbaycana səfər etmək niyyətində olduğunu vurğulayıb.
Əməkdaşlıq perspektivlərinə dair fikir mübadiləsinin sonunda Komitənin adından muzeyə xatirə hədiyyələri təqdim olunub.
Koreyaya səfəri çərçivəsində Komitə sədri Fuad Muradov Koreya Milli Assambleyasının Kitabxanasının direktoru Dr. Li Myunq Vu ilə də görüş keçirib. Sədr Azərbaycan və Koreya arasında dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin uğurla inkişaf etdiyini, Azərbaycan diasporunun yerli cəmiyyətə inteqrasiyası, aktiv ictimai fəalliyyəti və azərbaycanlı gənclərin Koreyada təhsildə qazandığı uğurlar haqqında danışıb. O, Assambleya Kitabxanasının fonduna Azərbaycanın tarixinə, mədəniyyətinə, incəsənətinə və ictimai həyatına aid kitablar hədiyyə edib.
Baş direktor görüşə və kitablara görə minnətdarlığını bildirərək, hazırda kitabxananın fondunda 7 milyondan artıq kitabın olması, kitabxananın tarixi, son zamanlar onun inkişafı və eyni zamanda Azərbaycanla əməkdaşlıq istiqamətində nəzərdə tutulan işlər haqqında məlumat verib.

Committee chairman visited Multicultural Museum, Hankuk University of Foreign Studies and Library of National Assembly of the Republic of Korea
6 June, 2023
The Committee chairman visited the Hankuk University of Foreign Studies and the Multicultural Museum in Seoul.
Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, within the framework of his visit to the Republic of Korea, met with Tae Yeoub Yang, vice-president for international relations and financial issues of Hankuk University of Foreign Studies.
Prof. Chong Jin Oh, Head of Turkish-Azerbaijani Studies Department of Hankuk University and Prof. Dr. Man-A Lee, Director of the Department of International Relations, and Rovshan Ibrahimov, professor of Hankuk University of Foreign Studies, coordinator of the network of Azerbaijani scientists, also attended the meeting.
Welcoming the guest, the vice-president gave detailed information about the history of establishment, activities and international relations of the university. He has mentioned that for the first time in Central Asia, the department of Azerbaijani-Turkish studies was established at the Hankuk University of Foreign Studies, and the Azerbaijan Centre was established under this department. Vice president has also underlined the cooperation relations with Baku State University, ADA University and Azerbaijan University of Languages.
Expressing his gratitude the Committee chairman gave information about the diaspora policy of Azerbaijan, the history of the establishment of the Committee, the activity of "BUTA" Korea-Azerbaijan Friendship Association and Azerbaijani students studying in various universities in the Republic of Korea. Committee chairman has mentioned the fact that our state supports projects such as the establishment of Azerbaijani houses in different countries, holding Summer Camps of Diaspora Youth in Azerbaijan, and the publication of text-book "Azerbaijani language" for strengthening relations among our compatriots living abroad and Azerbaijan.
Cooperation perspectives were debated at the meeting.
Chairman donated books to the University on the behalf of the Committee.
Then, Committee chairman got acquainted with the activity of the Multicultural Museum of Korea. Welcoming the guest, the director of the museum, Kim Yun Tae, gave detailed information about the activity of the cultural centre. “Five-story museum building is housing small copies of the most remarkable and typical cultural objects of different peoples of the world and embassies of various countries provide support to the museum”, told the director.
The chairman of the committee has mentioned that multiculturalism and tolerance are two main values of Azerbaijan. He has highlighted the projects implemented in foreign countries within the framework of Fund for Support to Azerbaijani Diaspora related to the promotion of multiculturalism values and our cultural heritage.
The Committee chairman put forward a proposal regarding the opening an Azerbaijani corner in the museum.
Souvenirs were presented to the museum on behalf of the Committee.
As a part of his visit to Korea, Committee Chairman Fuad Muradov, has also met Dr.Lee Myung Woo Director of the Library of the National Assembly of Korea. The chairman gave information about the successful development of friendly and cooperative relations between Azerbaijan and Korea, the integration of the Azerbaijani diaspora into the local society. He donated books about the history, culture, art and public life of Azerbaijan to the fund of the Assembly Library.
Expressing his gratitude for the donated books, the director general has told that there are about 7 million books in the library's collection.
The chairman of the committee got acquainted with the history, information system, reading halls of the library.