Komitə sədri Hankuk Xarici Dillər Universitetini, Multikulturalizm Muzeyini və Koreya Milli Assambleyasının Kitabxanasını ziyarət edib
6 iyun, 2023
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Koreya Respublikasına səfəri çərçivəsində Hankuk Xarici Dillər Universitetinin beynəlxalq əlaqələr və maliyyə məsələləri üzrə vitse-prezidenti Tae Yeoub Yangla görüşüb.
Görüşdə Hankuk Universitetinin Asiya dilləri fakültəsinin Türk-Azərbaycan bölməsinin rəhbəri və Beynəlxalq Əlaqələr Departamentinin direktoru, professor Chonq Jin Oh, Prof.Dr Man-A Lee və Hankuk Xarici Dillər Universitetinin professoru, azərbaycanlı alimlər şəbəkəsinin əlaqələndiricisi Rövşən İbrahimov iştirak ediblər.
Qonağı salamlayan vitse-prezident universitetin tarixi, fəaliyyəti və beynəlxalq əlaqələri barədə ətraflı məlumat verib. Mərkəzi Asiyada ilk olaraq Hankuk Xarici Dillər Universitetində Azərbaycan-türk dillərinin tədrisi kafedrasının fəaliyyət göstərdiyi, kafedranın nəzdində Azərbaycan Mərkəzinin yaradıldığını bildirib. Azərbaycanda Bakı Dövlət Universiteti, ADA Universiteti və Azərbaycan Dillər Universiteti ilə əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açıb, 2018-ci ildən indiyədək ADA Universiteti vasitəsilə Azərbaycanla 22 tələbə mübadiləsinin aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Komitə sədri universitetdə Azərbaycan-türk dillərinin tədrisi kafedrasının yaradılmasına görə təşəkkürünü bildirib. Azərbaycan dövlətinin diaspor siyasəti, Komitənin yaradılması tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirildiyi layihələr, ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərinin inkişafında körpü rolunu oynayan “BUTA” Koreya-Azərbaycan Dostluq Assosiasiyası və Koreya Respublikasında müxtəlif ixtisaslar üzrə təhsil alan azərbaycanlı tələbələr barədə danışıb. Xaricdə yaşayan soydaşlarımızla əlaqələrin gücləndirilməsi, doğma dilimizin unudulmaması məqsədilə dövlətimizin müxtəlif ölkələrdə Azərbaycan evlərinin yaradılması, Azərbaycanda Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələrinin təşkil olunması, “Azərbaycan dili” dərs vəsaitinin nəşri kimi layihələri dəstəklədiyinə diqqəti cəlb edib.
Görüş zamanı əməkdaşlıq perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Komitə adından universitetə Azərbaycana həsr olunmuş kitablar hədiyyə edilib.
Sonra Komitə sədri Seul şəhərindəki Multikulturalizm Muzeyinin fəaliyyəti ilə tanış olub. Qonağı məmnunluqla salamlayan muzeyin direktoru Kim Yun Tae beşmərtəbəli binada yerləşən mədəniyyət ocağının fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, bu muzeyi insanların Koreyanı tərk etmədən başqa xalqların necə yaşadıqlarını öz gözləri ilə görə bilməsi məqsədilə açıb. Burada dünyanın müxtəlif xalqlarının ən diqqətəlayiq və səciyyəvi mədəniyyət obyektlərinin kiçik nüsxələrinin, habelə orijinal məişət əşyalarının saxlandığını vurğulayan muzey direktoru qeyd edib ki, layihə özünü doğruldub, çünki müxtəlif dövlətlərin səfirlikləri muzeyin fəaliyyət göstərməsi üçün xeyriyyə dəstəyi göstərirlər.
Komitə sədri ölkəmizin zəngin multikulturalizm və tolerantlıq dəyərlərinə malik olduğunu, Azərbaycanda multukulturalizm mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini bildirib. Komitənin fəaliyyət istiqamətlərini, multikulturalizm dəyərlərinin və mədəni irsimizin təbliği ilə bağlı Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondu çərçivəsində xarici ölkələrdə həyata keçirilən layihələri nəzərə çatdırıb. Koreyada yaşayan Azərbaycan icmasının bu ölkənin mədəni müxtəlifliyinə töhfələr verməyə çalışmasından, Seulda “BUTA” Koreya-Azərbaycan Dostluq Assosiasiyasının fəaliyyət göstərməsindən, soydaşlarımızın Azərbaycan Evinin açılması təşəbbüsü ilə çıxış etməsindən danışıb.
Komitə sədri muzeydə Azərbaycan guşəsinin açılması təklifini diqqətə çatdırıb və bu istiqamətdə əməkdaşlığa hazır olduğunu söyləyib.
Muzeyin direktoru bildirib ki, hazırda muzeyin daha böyük yerə köçürülməsi ilə bağlı danışıqlar aparılır və gələcəkdə muzeydə Azərbaycan guşəsi də yaradılacaq. O, Azərbaycana səfər etmək niyyətində olduğunu vurğulayıb.
Əməkdaşlıq perspektivlərinə dair fikir mübadiləsinin sonunda Komitənin adından muzeyə xatirə hədiyyələri təqdim olunub.
Koreyaya səfəri çərçivəsində Komitə sədri Fuad Muradov Koreya Milli Assambleyasının Kitabxanasının direktoru Dr. Li Myunq Vu ilə də görüş keçirib. Sədr Azərbaycan və Koreya arasında dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin uğurla inkişaf etdiyini, Azərbaycan diasporunun yerli cəmiyyətə inteqrasiyası, aktiv ictimai fəalliyyəti və azərbaycanlı gənclərin Koreyada təhsildə qazandığı uğurlar haqqında danışıb. O, Assambleya Kitabxanasının fonduna Azərbaycanın tarixinə, mədəniyyətinə, incəsənətinə və ictimai həyatına aid kitablar hədiyyə edib.
Baş direktor görüşə və kitablara görə minnətdarlığını bildirərək, hazırda kitabxananın fondunda 7 milyondan artıq kitabın olması, kitabxananın tarixi, son zamanlar onun inkişafı və eyni zamanda Azərbaycanla əməkdaşlıq istiqamətində nəzərdə tutulan işlər haqqında məlumat verib.

Председатель комитета побывал в Ханкукском университете иностранных языков, Музее мультикультурализма и библиотеке Национальной ассамблеи Кореи
6 июня, 2023
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов в рамках визита в Республику Корея встретился с вице-президентом Ханкукского университете иностранных языков по международным связям и финансовым вопросам Таэ Йеоб Янгом.
Во встрече приняли участие руководитель турецко-азербайджанского отделения факультета азиатских языков и директор департамента международных связей Ханкукского университета, профессор Чонг Жин Ох, проф. д-р. Ман-А Ли и профессор Ханкукского университете иностранных языков, координатор сети азербайджанских ученых Ровшан Ибрагимов.
Поприветствовав гостя, вице-президент подробно рассказал об истории, деятельности и международных связях университета. Он сообщил, что в Ханкукском университете иностранных языков впервые в Центральной Азии функционирует кафедра преподавания азербайджанского и турецкого языков, что при кафедре создан Азербайджанский центр, отметил сотрудничество с Бакинским государственным университетом, Университетом АДА и Азербайджанским университетом языков, констатировал, что с 2018 года по настоящее время через Университет АДА с Азербайджаном осуществлен обмен 22 студентами.
Председатель комитета выразил признательность за создание в университете кафедры преподавания азербайджанского и турецкого языков. Он говорил о диаспорской политике Азербайджанского государства, истории создания комитета, направлениях его деятельности, реализованных проектах, Ассоциации корейско-азербайджанской дружбы “BUTA”, играющей роль моста в развитии дружественных отношений между нашими странами, и азербайджанских студентах, получающих образование по различным специальностям в Республике Корея, отметил, что в целях укрепления связей с соотечественниками, проживающими за рубежом, сохранения ими родного языка наше государство поддерживает такие проекты, как создание в различных странах домов Азербайджана, организация в Азербайджане летних лагерей диспорской молодежи, издание учебного пособия “Aзербайджанский язык”.
В ходе встречи был проведен обмен мнениями о перспективах сотрудничества. От имени комитета университету были подарены книги об Азербайджане.
Затем председатель комитета ознакомился с деятельностью Центра мультикультурализма в Сеуле. Радушно приветствовав гостя, директор музея Ким Юн Тае подробно рассказал о деятельности очага культуры, расположенном в пятиэтажном здании. Отмечено, что музей открыт для того, чтобы люди, не покидая Кореи, своими глазами могли увидеть, как живут другие народы. Подчеркнув, что здесь хранятся небольшие экземпляры наиболее заслуживающих внимания и характерных культурных объектов, а также оригинальных предметов быта различных народов мира, директор музея отметил, что проект оправдал себя, так как посольства различных государств оказывают благотворительную поддержку функционированию музея.
Председатель комитета сказал, что наша страна обладает богатыми ценностями мультикультурализма и толерантности, что в Азербайджане действует центр мультикультурализма. Он говорил о направлениях деятельности комитета, проектах, осуществляемых в зарубежных странах в рамках Фонда поддержки азербайджанской диаспоры в связи с пропагандой мультикультуральных ценностей и нашего культурного наследия, отметил, что проживающая в Корее азербайджанская община старается внести вклад в культурное разнообразие этой страны, что в Сеуле действует Ассоциация корейско-азербайджанской дружбы “BUTA”, сообщил, что наши соотечественники выступили с инициативой открытия Дома Азербайджана.
Председатель комитета высказал предложение об открытии в музее уголка Азербайджана и выразил готовность к сотрудничеству в этом направлении.
Директор музея отметил, что в настоящее время идут переговоры о переводе музея в более просторное место, и что в дальнейшем в музее будет создан уголок Азербайджана. Oн выразил намерение посетить Азербайджан с визитом.
По окончании обмена мнениями о перспективах сотрудничества от имени комитета музею были вручены памятные подарки.
В рамках визита в Корею председатель комитета Фуад Мурадов провел встречу с генеральным директором библиотеки Национальной ассамблеи Кореи доктором Ли Мюнг Ву. Председатель говорил об успешном развитии отношений дружбы и сотрудничества между Азербайджаном и Кореей, интеграции азербайджанской диаспоры в местное общество, ее активной общественной деятельности и успехах, достигнутых азербайджанской молодежью в ходе обучения в Корее. Oн подарил фонду библиотеки Ассамблеи книги об истории, культуре, искусстве и общественной жизни Азербайджана.
Генеральный директор, выразив признательность за встречу и книги, сообщил о том, что в настоящее время в фонде библиотеки хранится более 7 миллионов экземпляров книг, рассказал об истории библиотеки, ее развитии в последнее время, а также запланированной работе в области сотрудничества с Азербайджаном.
Председатель комитета ознакомился с историей, информационной системой, читальными залами и деятельностью библиотеки.