Komitə sədri ADA Universitetinə qəbul olunmuş Gürcüstan azərbaycanlıları ilə görüşüb
14 sentyabr, 2023Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun ADA Universitetində magistr təhsili alacaq Gürcüstan azərbaycanlıları ilə görüşü keçirilib.
Soydaşlarımızı məmnunluqla salamlayan Komitə sədri ADA Universitetinin bu təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirib və tələbələri təbrik edib. Gürcüstandakı azərbaycanlıların təhsil sahəsində üzləşdiyi çətinliklərin, Azərbaycandilli məktəblərdə müəllim çatışmazlığının yaranması ilə bağlı problemlərin daim Azərbaycan dövlətinin diqqətində olduğunu vurğulayıb, bu istiqamətdə ardıcıl işlər görüldüyünü və Komitənin həyata keçirdiyi layihələri nəzərə çatdırıb. Görüşdə Gürcüstandakı Azərbaycan evləri və həftəsonu Azərbaycan məktəblərinin fəaliyyəti diqqət mərkəzində olub.
ADA Universitetində xüsusi proqram üzrə təhsil menecmenti, təlim və tədrisin təşkili və metodikası ixtisasında təhsil alacaq soydaşlarımızın Gürcüstandakı təhsil problemlərinin həllində əhəmiyyətli rol oynayacağına əmin olduğunu vurğulayıb.
Tədbir Gürcüstandakı soydaşlarımızın təhsillə bağlı problemləri, Azərbaycan və gürcü dillərini, tarix və mədəniyyətimizi mükəmməl öyrənmələri və digər bir sıra mövzular ətrafında fikir mübadiləsinin aparılması ilə yekunlaşıb.

Председатель комитета встретился с азербайджанцами Грузии, поступившими в Университет АДА
14 сентября, 2023Состоялась встреча председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Фуада Мурадова с азербайджанцами Грузии, которые получат магистерское образование в Университете АДА.
С радостью поприветствовав наших соотечественников, председатель комитета высоко оценил данную инициативу Университета АДА и поздравил студентов, подчеркнул, что трудности, с которыми азербайджанцы Грузии сталкиваются в области образования, проблемы, возникающие из-за нехватки учителей в азербайджаноязычных школах, постоянно находятся в центре внимания Азербайджанского государства, отметил, что в этом направлении проводится последовательная работа, и довел до внимания реализованные комитетом проекты. В центре внимания на встрече находилась деятельность домов Азербайджана и азербайджанских воскресных школ в Грузии.
Он выразил уверенность в том, что наши соотечественники, которые по специальной программе получат в Университете АДА образование по таким специальностям, как образовательный менеджмент, методика и организация обучения, сыграют существенную роль в решении проблем образования в Грузии.
Мероприятие завершилось проведением обмена мнениями относительно проблем наших соотечественников в Грузии в связи с образованием, досконального изучения азербайджанского и грузинского языков, нашей истории и культуры и ряда других тем.