Qars şəhərində “Qərbi Azərbaycana qayıdış” Forumu keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasının (TADEF), Qars Bələdiyyəsinin və Qars Azərbaycan Qafqaz Mədəniyyətləri Dərnəyinin birgə təşkilatçılığı ilə Qars Mədəniyyət İdarəsinin Salonunda təşkil olunmuş tədbirdə şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra Türkiyə və Azərbaycanın Dövlət himnləri səsləndirilib.
Daha sonra Qərbi Azərbaycan İcmasının fəaliyyətindən bəhs edən sənədli film nümayiş olunub.
Tədbiri açıq elan edən TADEF-in üzvü, Qars Azərbaycan Qafqaz Mədəniyyətləri Dərnəyinin sədri Nebi Arığ iştirakçıları salamlayaraq tədbirin əhəmiyyətindən danışıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin birinci müavini Valeh Hacıyev, Azərbaycanın Qars şəhərindəki Baş Konsulu Nuru Quliyev, Qars Bələdiyyəsinin sədri, professor Ötiken Senger və TADEF sədrinin müşaviri Pərviz Məmmədzadə çıxış edərək, post-münaqişə dövründən sonra Prezident İlham Əliyevin gündəmə gətirdiyi qərbi azərbaycanlıların hüquqlarının bərpa olunması və onların tarixi torpaqlarına dönməsi prosesinin məsələnin həllinə öz töhfəsini verəcəyinə əminlik ifadə ediblər.
Rəsmi çıxışlardan sonra tədbir işini panel iclasla davam etdirib.
TADEF sədrinin müavini, Ankara-Bakı Tanıtma və Həmrəylik Dərnəyinin sədri Settar Kayanın moderatorluğu ilə keçirilən panel iclasında altıncı çağırış Milli Məclisin deputatı, siyasi elmlər doktoru, Qərbi Azərbaycan İcmasının İdarə Heyətinin sədr müavini, professor Hikmət Babaoğlu, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, AMEA-nın  Tarix və Etnologiya İnstitutunun böyük elmi işçisi, Qərbi Azərbaycan İcmasının İdarə Heyətinin üzvü Nazim Mustafayev, Türkiyənin Qars Qafqaz Universitetinin professorları Hacalı Nəcəfoğlu və Mustafa Kop Qərbi Azərbaycan anlayışı və həqiqətləri, eləcə də Azərbaycanın haqlı tələbləri barədə çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, səfər çərçivəsində Valeh Hacıyev Qarsın valisi Ziya Polatla və Bələdiyyə sədri Ötügen Sengerlə görüşüb.
Görüşlərdə Qərbi Azərbaycandan qovulmuş azərbaycanlılar və onların tarixi torpaqlarına qayıdışı ilə bağlı görülən işlər və digər vacib məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.

Kars hosted the “Return to West Azerbaijan” Forum
After a minute of silence in memory of the martyrs, National Anthems of Turkey and Azerbaijan were played at the event organized by the State Committee on Work with Diaspora, the Federation of Turkey-Azerbaijan Associations (TADEF), Kars Municipality and the Association of Caucasus Cultures Kars-Azerbaijan.
Then a documentary film about the activity of the Western Azerbaijan Community was demonstrated.
Opening the event, member of TADEF and chairman of the Association of Caucasus Cultures Kars-Azerbaijan Nabi Ariq welcomed the participants and spoke about the importance of the event.
First Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Valeh Hajiyev, Consul General of Azerbaijan in Kars Nuru Guliyev, Chairman of Kars Municipality, professor Otuken Senger and advisor to the chairman of TADEF Parviz Mammadzadeh made speeches on the restoration of the rights of Western Azerbaijanis, which were raised by President Ilham Aliyev after the post-conflict period and expressed confidence, that the process of returning them to their historical lands would help to resolve the issue.
After the official speeches, the event continued with a panel discussion.
At the panel session moderated by the Deputy Chairman of TADEF, Chairman of Ankara-Baku promotion and Solidarity Association Sattar Kaya, deputy of the sixth convocation of the Milli Majlis, doctor of political science, deputy chairman of the Western Azerbaijan Community's Board of Directors, professor Hikmet Babaoghlu, doctor of philosophy in history, prominent scholar at the Institute of History and Ethnology of ANAS, member of the Board of Directors of the Western Azerbaijan Community Nazim Mustafayev and professors of the Kars Caucasian University Hacali Najafoghlu and Mustafa Kop discussed the understanding and truths of Western Azerbaijan, as well as Azerbaijan's justified demands.
Within the framework of the visit, Valeh Hajiyev met with governor of Kars Ziya Polat and Mayor Otuken Senger.