Kanada parlamentinin önündə Azərbaycan bayrağı qaldırılıb
Kanadanın paytaxtı Ottavada ölkə parlamentinin binası önündə 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə Azərbaycan bayrağının təntənəli şəkildə qaldırılması mərasimi keçirilib.
“Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzi, Toronto Azərbaycan Evinin təşkilatçılığı ilə baş tutan mərasimdə Kanada parlamentinin üzvləri, Azərbaycanın və Türkiyənin Kanadadakı səfirliklərinin əməkdaşları, Ottava, Toronto və Monreal şəhərlərində yaşayan Azərbaycan icmasının fəalları və diaspor təşkilatlarının rəhbərləri iştirak ediblər. Qonaqlar arasında Türkiyənin Kanadaya yeni təyin olunmuş səfiri Esra Demir də olub.
Tədbirdə Kanada parlamentinin millət vəkili Çandra Arya, Azərbaycanın Kanadadakı müvəqqəti işlər vəkili Vasif Abutalıbov, “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri Lalin Həsənova, Kvebek Azərbaycanlıları Assosiasyasının sədri Məsud Əliyev və digərləri çıxış ediblər. Kanada azərbaycanlılarını 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə təbrik edən natiqlər bu möhtəşəm hadisənin tarixi, önəmi, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin siyasi varisi olan müasir Azərbaycan dövlətinin dinamik inkişafı barədə fikirlərini söyləyib, Azərbaycan icmasının Kanadanın ictimai-siyasi, iqtisadi-sosial, humanitar sahələrinə və mədəni müxtəlifliyinə verdiyi töhfələri nəzərə çatdırıblar.
Rəsmi hissənin sonunda Azərbaycanın Dövlət himninin sədaları altında üçrəngli bayrağımız Lalin Həsənova tərəfindən Kanada parlamenti önündə səmaya ucaldılıb.
Tədbirdə Azərbaycan rəqsləri nümayiş etdirilib və Ottavada fəaliyyət göstərən “Qarabağ” Azərbaycan dili məktəbinin şagirdlərinin ifasında vətənimizə həsr olunmuş şeirlər səsləndirilib.

Перед парламентом Канады поднят флаг Азербайджана
В столице Канады Оттаве перед зданием парламента страны состоялась церемония торжественного поднятия флага Азербайджана по случаю 28 Мая – Дня независимости.
В церемонии, организованной Азербайджанским центром искусства и культуры “Ветен” и Домом Азербайджана в Торонто, приняли участие члены парламента Канады, сотрудники посольств Азербайджана и Турции в Канаде, активисты азербайджанской общины, проживающие в Оттаве, Торонто и Монреале, и руководители диаспорских организаций. Среди гостей находилась также новоназначенный посол Турции в Канаде Эсра Демир.
На мероприятии выступили депутат парламента Канады Чандра Арья, временный поверенный в делах Азербайджана в Канаде Васиф Абуталыбов, руководитель Азербайджанского центра искусства и культуры “Ветен” Лалин Гасанова, председатель Ассоциации азербайджанцев Квебека Масуд Алиев и другие. Выступавшие, поздравив азербайджанцев Канады с 28 Мая – Днем Республики, поделились мнением об истории, значении этого грандиозного события, динамичном развитии современного Азербайджанского государства, являющегося политическим преемником Азербайджанской Демократической Республики, отметили вклад азербайджанской общины в общественно-политическую, социально-экономическую, гуманитарную сферы и культурное разнообразие Канады.
После официальной части Лалин Гасанова под звуки государственного гимна Азербайджана подняла перед парламентом Канады наш трехцветный флаг.
На мероприятии были представлены азербайджанские танцы и прозвучали посвященные родине стихи в исполнении учащихся функционирующей в Оттаве школы азербайджанского языка “Карабах”.