Türkiyənin iki kosmonavtından biri, Bakıda keçirilən 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresinin iştirakçısı, iyunun 8-də kosmosa uçan Tuva Cihangir Atasever Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəvəti və təşkilatçılığı ilə Azərbaycana gələrək Laçında keçirilən “Gənclər Yaşıl Dünya Naminə” Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinin qonağı olub.
Gənclər türkiyəli kosmonavtı sürəkli alqışlarla qarşılayıblar. Düşərgə iştirakçıları Cihangirin Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş torpaqlarına, o cümlədən Laçına səfərini, düşərgədə iştirakını, onlarla görüşünü yüksək qiymətləndiriblər. Onun Azərbaycan bayrağını göylərə qaldırmasından, kosmosa aparmasından fərəh və qürur duyduqlarını bildiriblər.
Tuva Cihangir Atasever düşərgə iştirakçılarına kosmosa uçuşu və orada keçirdiyi elmi tədqiqatlar barədə ətraflı məlumat verib, gəncləri maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Qeyd edək ki, Türkiyənin 36 min namizədin içindən seçilən ilk iki kosmonavtından biri olan Tuva Cihangir Atasever ana tərəfdən azərbaycanlıdır. “Roketsan”da sistem mühəndisi işləyən T.C.Atasever Bilkent Universitetinin Elektrik və Elektronika Mühəndisliyi bölümündən məzun olub, İrvayn şəhərindəki Kaliforniya Universitetində elektrik-elektronika mühəndisliyi sahəsində magistr təhsili alıb.

5 августа, 2024.jpg)
Один из двух турецких космонавтов, участник состоявшегося в Баку 74-го Международного астронавтического конгресса Tува Джихангир Атасевер, полетевший в космос 8 июня, прибыл по приглашению и при организационной поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой в Азербайджан, где был гостем проходящего в Лачине V Летнего лагеря диаспорской молодежи “Молодежь во имя зеленого мира”.
Молодежь встретила турецкого космонавта продолжительными аплодисментами. Участники лагеря высоко оценили поездку Джихангира на освобожденные от оккупации азербайджанские земли, в том числе в Лачин, посещение им лагеря, встречу с ними. Oни отметили, что испытывают чувство радости и гордости оттого, что он поднял флаг Азербайджана в небеса, взял его в космос.
Tува Джихангир Атасевер подробно проинформировал участников лагеря о полете в космос и проведенных там научных исследованиях, ответил на интересующие молодежь вопросы.
Отметим, что Tува Джихангир Атасевер - один из первых двух космонавтов Турции, отобранных среди 36 тысяч кандидатов, - азербайджанец по матери. Т.Дж.Атасевер, работающий системным инженером в “Roketsan”, является выпускником отделения электрической и электронической инженерии Билкентского университета, получил образование магистра в области электрической и электронической инженерии в Калифорнийском университете в городе Ирвайн.