İsrail mətbuatı Niderland Parlamentini Azərbaycana qarşı qərəzli mövqeyinə görə qınadı
Dünyadakı münaqişələrə birtərəfli yanaşmada BMT Baş Assambleyası tək deyil. Belə ki, Niderland Parlamentinin hazırladığı proqramda Azərbaycan ərazilərinin azad edilməsi “Dağlıq Qarabağın ələ keçirilməsi” adlandırılır. Bədnam qətnamədə Azərbaycan həmçinin “etnik təmizləmə və mədəni irsə ziyan vurmaqda” ittiham olunur.
Bu barədə tanınmış politoloq və siyasətçi, İsrailin keçmiş rabitə, peyk və kibertəhlükəsizlik naziri, İqtisadi Sülh Mərkəzinin prezidenti Ayub Kara ölkəsinin populyar “Israel HaYom” nəşrində dərc olunmuş “BMT Baş Assambleyası və Niderland: münaqişənin həllinə mane olan eyni yolun iki yolçusu” sərlövhəli məqaləsində yazıb. Müəllif Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh danışıqlarının aparıldığı və şübhəsiz ki, ümidverici nəticələrin əldə edildiyi indiki dövrdə Niderland parlamentində belə bir sənədin ortaya çıxmasını siyasi ehtiyatsızlığın və məsuliyyətsizliyin bariz nümunəsi adlandırıb.
Təəssüf hissi ilə bildirilib ki, Azərbaycan torpaqlarının işğal altında qaldığı, bir milyon azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyi 30 ildə Niderland parlamentinin üzvləri bir dəfə də olsun səsini çıxarmayıb. Ötən müddət ərzində işğalçıları açıq və ya gizli dəstəkləyən niderlandlı deputatlar bu gün uzun illərdir münaqişədə olan iki dövlət arasında münasibətlərin normallaşması prosesinə xələl gətirən hərəkətləri təqdir edirlər.
Politoloq Ermənistandan və vaxtilə işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən azərbaycanlıların qovulmasına, eləcə də Azərbaycan mədəni irsinin kütləvi şəkildə məhvinə göz yuman Niderland parlamentinin indi kökündən böhtan xarakterli mövqe nümayiş etdirməsinə diqqət çəkib. İki ölkə arasında münasibətlərin normallaşdırılması, o cümlədən sərhədlərin müəyyənləşdirilməsi istiqamətində addımlar atıldığı bir vaxtda xarici dövlətlərin zərərli müdaxiləsini yolverilməz adlandırıb.

Израильская печать осудила парламент Нидерландов за предвзятую позицию в отношении Азербайджана
Генеральная Ассамблея ООН не одинока в однобоком отношении к происходящим в мире конфликтам. Так, в программе, подготовленной парламентом Нидерландов, освобождение азербайджанских территорий преподносится как “захват Нагорного Карабаха”. B пресловутом заявлении Азербайджан одновременно обвиняется в “этнической чистке и нанесении ущерба культурному наследию”.
Известный политолог и политик, бывший министр связи, спутников и кибербезопасности Израиля, президент Центра экономического мира Аюб Кара написал об этом в статье под заголовком “Генеральная Ассамблея ООН и Нидерланды: два путника, идущие по одному пути, препятствующему урегулированию конфликта”, опубликованной в популярном издании его страны “Israel HaYom”. Автор отмечает, что сегодня, когда Азербайджан и Армения ведут мирные переговоры с обнадеживающими результатами, появление такого документа в парламенте Нидерландов служит наглядным примером политического безрассудства и безответственности.
С чувством сожаления подчеркивается, что в течение 30 лет, когда азербайджанские земли оставались под оккупацией, когда один миллион азербайджанцев стали беженцами и вынужденными переселенцами, члены парламента Нидерландов ни разу не высказались по этому поводу. Нидерландские депутаты, которые в истекший период тайно или явно поддерживали оккупантов, сегодня одобряют действия, подрывающие процесс нормализации между двумя государствами, находившимися в состоянии конфликта на протяжении многих лет.
Политолог обращает внимание на то, что парламент Нидерландов, закрывавший глаза на изгнание азербайджанцев из Армении и некогда оккупированных азербайджанских территорий, а также массовое уничтожение культурного наследия Азербайджана, сегодня демонстрирует позицию, носящую характер откровенной клеветы. Он называет недопустимым вредоносное вмешательство иностранных государств, в то время как предпринимаются шаги по нормализации отношений между двумя странами, в том числе делимитации границ.