İrəvan xanının nəticəsi Şuşada Pənahəli xanın sarayında olub
Qarabağa səfəri çərçivəsində İrəvan xanının nəticəsi Əmir Əli Sərdari İrəvani mədəniyyət paytaxtımız Şuşa şəhərində olub.
Qarabağ xanlığının qurucusu Pənahəli xanın xarabalığa çevrilmiş sarayını ziyarət edərkən məyusluğunu gizlətməyən Əmir Əli Sərdari İrəvani öz təəssüratlarını Diaspor TV-nin “Vətən uzaqda deyil” proqramı ilə bölüşüb: “Siz Şuşada Pənahəli xanın sarayına baxın! O da İrəvan xanının qohumu idi. Bu saray bizim mədəni irsimizdir və indi bu durumdadır”.
Xan nəslinin varisi onu da qeyd edib ki, Pənahəli xanın sarayının yenidən tikilmək şansı var, lakin bunu İrəvan xanının sarayı barədə demək mümkün deyil: “Sözün bitdiyi yerdir. Görün, onlar bu irslə nə ediblər. Lakin çox ümid edirəm ki, gələcəkdə hər şey Şuşada yenidən əla olacaq və ola bilsin ki, İrəvanda da...”
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonundakı xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimovla görüşü zamanı qonağa Şuşada aparılan quruculuq işləri barədə ətraflı məlumat verilib. Azərbaycan diasporunun fəaliyyəti, diaspor nümayəndələrinin Qarabağa, o cümlədən Şuşaya təşkil edilən səfərləri yüksək qiymətləndirilib.
Qonaq təmsil etdiyi nəsil barədə məlumat verib, işğaldan azad edilmiş Qarabağda olmaqdan məmnunluq duyduğunu nəzərə çatdırıb və qonaqpərvərliyə görə xüsusi nümayəndəyə təşəkkürünü bildirib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və təşkilatçılığı ilə mədəniyyət paytaxtımıza səfər edən qonaq Cıdır düzünü, “Güllələnmiş heykəllər”i, Şuşa Bəyannaməsinin imzalandığı məkanı, Gəncə Qapısını və digər görməli yerləri ziyarət edib, post-müharibə dövründə qədim şəhərimizdə aparılan yenidənqurma və abadlıq işləri ilə tanış olub.

Правнук Иреванского хана побывал во дворце Панахали хана в Шуше
В рамках поездки в Карабах правнук Иреванского хана Амир Али Сардари Иревани побывал в нашей культурной столице Шуше.
В ходе посещения превращенного в руины дворца основателя Карабахского ханства Панахали хана Амир Али Сардари Иревани, не скрывая подавленности, поделился впечатлениями с программой “Родина не далеко” Diaspor TV: “Посмотрите на дворце Панахали хана в Шуше! Oн тоже был родственником Иреванского хана. Этот дворец, являющийся нашим культурным наследием, находится сегодня в таком состоянии”.
Потомок ханского рода также отметил, что дворец Панахали хана можно отстроить заново, чего не скажешь о дворце Иреванского хана: “У меня нет слов. Посмотрите, что они сделали с этим наследием. Однако очень надеюсь, что в дальнейшем все в Шуше вновь будет отлично, а может быть, и в Иреване...”
В ходе встречи со специальным представителем Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдыном Керимовым гость был подробно проинформирован о проводимой в Шуше созидательной работе. Высокую оценку получили деятельность азербайджанской диаспоры, организация поездок ее представителей в Карабах, в том числе в Шушу.
Он рассказал о представляемом им роде, отметил, что рад пребыванию в освобожденном от оккупации Карабахе и поблагодарил специального представителя за гостеприимство.
Гость, совершивший при организационной поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой поездку в нашу культурную столицу, посетил Джыдыр дюзю, “Расстрелянные памятники”, место подписания Шушинской декларации, Гянджинские ворота и другие достопримечательности, ознакомился с работой по реконструкции и благоустройству, проводимой в нашем древнем городе в поствоенный период.