İki mədəniyyəti birləşdirən tarixi əsər - “Heinrix və Leyla”
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Almaniyada yaşayan azərbaycanlı bəstəkar Xədicə Zeynalovanın “Heinrix və Leyla” adlı simfonik əsəri Detmold şəhərində yerləşən Christuskirche abidə zalında ifa olunub.
Azərbaycan və Almaniya arasında dostluq münasibətlərinin 200 illik tarixinə həsr olunan konsert proqramında beynəlmiləl tərkibli “Bridge of Sound” orkestri çıxış edib. Dirijor Fərhad Qarayusiflinin rəhbərliyi ilə səsləndirilən əsər Şərq və Qərb musiqisinin unikal sintezini yaradaraq tamaşaçılara dərin təsir bağışlayıb. 12 hissədən ibarət olan "Heinrix və Leyla" əsərində Avropa klassik orkestr alətləri ilə yanaşı, Azərbaycan muğam elementlərinə geniş yer verilib. Əsər musiqinin dili ilə milli irsimizin zənginliyini beynəlxalq auditoriyaya çatdıraraq, xalqlar arasında mədəni körpü rolunu oynayıb.
Bəstəkar Xədicə Zeynalova əsərin yaranma tarixindən, musiqidə əks olunan hadisələrdən və Azərbaycan-Alman dostluğunun tarixi köklərindən danışıb.
Almaniyalı tədqiqatçı Mayk Flek bu layihəyə görə müəllifə təşəkkürünü bildirib və layihəni iki xalq arasında mədəni dialoqun mühüm nümunəsi kimi dəyərləndirib.
Qeyd edək ki, uzun illərdir Almaniyada yaşayan və fəaliyyət göstərən bəstəkar, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Almaniya "Bridge of Sound" orkestrinin bədii rəhbəri, eyniadlı cəmiyyətin yaradıcısı və sədri Xədicə Zeynalova Almaniyanın Mədəniyyət Nazirliyinin 2024-cü ilin ən yaxşı bəstəkarı adına və "Artist in Residence" nominasiyasına layiq görülüb. Almaniyada "Harmony of sound" adlı Beynəlxalq Musiqi Festivalının yaradıcısı və bədii rəhbəri olan soydaşımız Detmold Konservatoriyasının və Paderborn Universitetinin dosenti, Almaniya, Hollandiya, İngiltərə, Azərbaycan və Yaponiyada çap edilən sayca 40-dan çox elmi kitab, əsər və dərsliklərin müəllifidir. Xədicə Zeynalova Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin "Nizami" adına medalına, Azərbaycan Respublikasının "Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə" medalına layiq görülüb.

Историческое произведение, объединяющее две культуры, - “Генрих и Лейла”
При поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой в мемориальном зале Christuskirche, расположенном в городе Детмольд, было исполнено симфоническое произведение азербайджанского композитора Хадиджи Зейналовой, живущей в Германии, “Генрих и Лейла”.
В концертной программе, посвященной 200-летней истории дружественных отношений между Aзербайджаном и Германией, выступил оркестр с интернациональным составом “Bridge of Sound”. Произведение, прозвучавшее под управлением дирижера Фархада Гараюсифли, создав уникальный синтез восточной и западной музыки, произвело на зрителей глубокое впечатление. Широкое место в произведении "Генрих и Лейла", состоящем из 12 частей, наряду с классическими европейскими оркестровыми инструментами, было отведено элементам азербайджанского мугама. Доведя до международной аудитории языком музыки богатство нашего национального наследия, произведение сыграло роль культурного моста между народами.
Композитор Хадиджа Зейналова говорила об истории создания произведения, отраженных в музыке событиях и исторических корнях азербайджано-германской дружбы.
Немецкий исследователь Майк Флек поблагодарил автора за этот проект, расценив его как важный пример культурного диалога между двумя народами.
Отметим, что композитор, много лет живущая и работающая в Германии, доктор философии по искусствоведению, художественный руководитель германского оркестра "Bridge of Sound", создатель и председатель одноименного общества Хадиджа Зейналова была удостоена звания лучшего композитора 2024 года Министерства культуры Германии и номинации "Artist in Residence". Наша соотечественница, являющаяся создателем и художественным руководителем Международного музыкального фестиваля "Harmony of sound" в Германии, - доцент Детмольдской консерватории и Падерборнского университета, автор более 40 научных книг, трудов и учебников, опубликованных в Германии, Голландии, Англии, Азербайджане и Японии. Xадиджа Зейналова удостоена медали имени "Низами" Министерства культуры Азербайджанской Республики, медали Азербайджанской Республики "За заслуги в диаспорской деятельности".