Xocalı soyqırımı ərəb mediasının diqqət mərkəzində
Misir, Əlcəzair, İraq, Suriya və digər ərəb ölkələrinin mediasında Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümü ilə bağlı məqalələr dərc olunub.
Azərbaycan-Misir Dostluq Cəmiyyətinin İdarə Heyətinin sədri, tədqiqatçı-alim Seymur Nəsirovun müəllifi olduğu məqalələrdə Xocalı faciəsinin səbəbləri və tarixi barədə məlumat verilib. Qeyd olunub ki, beynəlxalq hüquqa əsasən Xocalıda törədilən bu qətliam insanlığa qarşı ən ağır cinayətlərdən biridir və soyqırımı kimi qiymətləndirilir.
Həmçinin Xocalı faciəsinin bir sıra dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən soyqırımı kimi tanındığı bildirilir, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) bununla bağlı qəbul etdiyi qərarlar xüsusi vurğulanır.

Ходжалинский геноцид в центре внимания арабской прессы
В СМИ Египта, Алжира, Ирака, Сирии и других арабских стран опубликованы статьи в связи с 34-й годовщиной Ходжалинского геноцида.
В материалах, автором которых является председатель правления Общества дружбы Азербайджан-Египет, ученый-исследователь Сеймур Насиров, представлена информация о причинах и истории Ходжалинской трагедии. Отмечается, что согласно международному праву резня, учиненная в Ходжалы, является одним из самых тяжких преступлений против человечности и расценивается как геноцид.
Одновременно сообщается, что Ходжалинская трагедия признана рядом государств и международных организаций как геноцид, особо подчеркиваются принятые в связи с этим решения Организации исламского сотрудничества (ОИС).