Hamburqda “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Almaniyanın Hamburq şəhərində müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi çərçivəsində Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Hamburq əyalət parlamentinin millət vəkilləri Əli Rza Şimşək və Güngör Yılmaz, Azərbaycanın Almaniyadakı səfirliyinin əməkdaşı Ülvi Nağıyev, media mənsubları, Azərbaycan, türk, Güney Azərbaycan və digər icmaların nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçənlərin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad olunması ilə başlayan tədbirdə ümummilli lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş “Qaliblər əbədi yaşayır” sənədli filmi nümayiş olunub.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov dövlətimizin diaspor quruculuğunun təməlinin qoyulmasında, dünya azərbaycanlılarının mütəşəkkil qüvvə kimi bir araya gəlməsində Heydər Əliyevin müstəsna rolunu vurğulayıb. Onun siyasi kursunu uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyevin tapşırıqları əsasında həyata keçirilən diaspor quruculuğu, dövlətimizin xaricdə yaşayan soydaşlarımıza diqqət və qayğısı, Komitənin çoxşaxəli fəaliyyət istiqamətləri, xarici ölkələrdə 20 Azərbaycan Evinin, 15 Koordinasiya Şurasının fəaliyyət göstərdiyi, “Qarabağ”, “Nizami Gəncəvi” və sair adlar altında təşkil olunmuş Azərbaycan həftəsonu məktəbləri, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində bu il Naxçıvanda keçiriləcək Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsi barədə ətraflı məlumat verib. Diaspor quruculuğunda Vətənə bağlılığın, milli təəssübkeşliyin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyinə, Azərbaycan, türk və dost icmaların birgə hərəkət etməsinin önəminə diqqəti cəlb edib və bu istiqamətdə tövsiyələrini səsləndirib.
Tədbirdə Alman-Azərbaycan Dostluq Körpüsünün sədri Xəlil Xəlilov, təşkilatın nəzarət-təftiş komissiyasının rəhbəri Rasim Tağıyev və başqaları çıxış ediblər. Onlar Hamburqdakı diasporumuzun mövcud vəziyyəti, indiyədək görülmüş işlər barədə məlumat veriblər. Hamburqun ən çox azərbaycanlılar yaşayan Almaniya şəhərlərindən biri olduğunu nəzərə alaraq icma üzvləri bu şəhərdə Azərbaycan Evinin açılması təşəbbüsü ilə çıxış ediblər və bu istiqamətdə müzakirələr aparılıb.
Görüş fikir mübadiləsinin aparılması, təkliflərin səsləndirilməsi və sualların cavablandırılması ilə yekunlaşıb.

A meeting was held in Hamburg, Germany within the framework of the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev, founder of the modern Azerbaijan, an outstanding politician and statesman.
Ali Rza Shimsek and Gungor Yılmaz, deputies of Hamburg City parliament, Ulvi Nagiyev, an employee of the Azerbaijani Embassy in Germany, media representatives, members of Azerbaijani, Turkish, South Azerbaijani and other communities attended the meeting.
National Anthem of Azerbaijan was played and a minute's silence was observed to honour the memory of those who died for the territorial integrity of our country. A documentary film dedicated to the national leader Heydar Aliyev "The Winners Live Forever" was demonstrated.
Greeting the participants of the event, Fuad Muradov, the chairman of the State Committee on Work with Diaspora, emphasized Heydar Aliyev’s exceptional role in diaspora-building, President Ilham Aliyev’s care towards our compatriots, activity of the Committee, establishment of 20 Azerbaijani Houses, 15 Coordination Councils, “Nizami” and “Garabagh” weekend schools, and Fourth Summer Camp of Diaspora Youth to be held in Nakhchivan.
He drew attention to the friendship of Azerbaijani and Turkish communities and voiced his recommendations in this direction.
Khalil Khalilov, chairman of German-Azerbaijan Friendship Bridge, Rasim Taghiyev, head of the control and inspection commission of the same organization and others delivered speeches at the event. They reported on the current situation of our diaspora in Hamburg and the work done so far.
The community members have put forward an initiative of opening Azerbaijani House in Hamburg. It was emphasized that a great number of Azerbaijanis are living here.