Gürcüstanın Prezidenti və Baş naziri Novruz şənliyində iştirak edib
Marneuli meriyası Novruz bayramı münasibətilə tədbir təşkil edib. Tədbirə Gürcüstanın Prezidenti Mixeil Kavelaşvili, Baş naziri İrakli Kobaxidze, Parlament sədri Şalva Papuaşvili və digər rəsmi şəxslər qatılıb. Bayram tədbirində Gürcüstan Azərbaycanlılarının İnteqrasiya Mərkəzi də iştirak edib. Mərkəzin “Robotexnika” klubunun üzvlərinin 3D printerlə hazırladığı və üzərində Marneulinin gerbi əks olunan plaketlər Gürcüstan Prezidentinə və Baş nazirinə hədiyyə verilib. Parlament sədrinə isə rəsm klubunun üzvlərinin əsəri təqdim olunub. Rəsmilər daha sonra Azərbaycan guşəsində GAİM-in üzvlərinin əl işlərindən ibarət sərgiyə baxıblar.
Marneulidə digər bir bayram tədbiri Gürcüstan Azərbaycanlılarının İnteqrasiya Mərkəzində baş tutub. Tədbirdə gürcü və ingilis dili qrupunun şagirdləri hər iki dildə çıxış ediblər. Gimnastika dərnəyinin şagirdlərinin ifasında rəqs nömrəsi nümayiş olunub. Bayramın əsas personajlarından Bahar qızı, Kosa və Keçəlin iştirakı şənliyə rəng qatıb. Onlar yumurta döyüşdürüb, uşaqları əyləndiriblər. Ardınca şeirlər və mahnılar səsləndirilib. Sonda GAİM-in icraçı direktoru Murad Muradov bayram münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik edərək onlara firavanlıq və xoşbəxtlik arzulayıb.
Novruz bayramı Laqodexi rayonun Qabal kəndində də qeyd olunub. Qabal İnkişaf Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə müxtəlif idman yarışları və el şənliyi keçirilib. Səhər saatlarında at yarışları ilə başlayan tədbir konsert proqramı ilə başa çatıb. Gürcüstanın müxtəlif bölgələrindən gələn idmançılar güləş, marafon yürüşü, kikboks, futbol və voleybol yarışlarında güclərini sınayıblar. Qaliblərə kubok, diplom və pul mükafatları təqdim olunub. Mərkəzin rəhbəri Yavər Məmmədov tədbirin təşkilində zəhmət çəkənlərə və verdiyi dəstəyə görə Laqodexi bələdiyyəsinə minnətdarlığını bildirib. Tədbir daha sonra Novruz adətlərinin icrası, vətənə aid şeirlərin söylənməsi, mahnı və rəqslərin ifası ilə davam edib.

Президент и премьер-министр Грузии приняли участие в торжествах по случаю Новруз байрамы
Mэрия Мaрнеули организовала мероприятие по случаю Новруз байрамы. В церемонии приняли участие Президент Грузии Михеил Кавелашвили, премьер-министр Ираклий Кобахидзе, председатель парламента Шалва Папуашвили и другие официальные лица. К праздничному мероприятию присоединился также Центр интеграции азербайджанцев Грузии. Президенту и премьер-министру Грузии были преподнесены подготовленные членами клуба центра “Роботехника” на принтере 3D плакеты с отраженным на них гербом Марнеули. А председателю парламента подарена работа членов клуба рисования. Затем официальные лица ознакомились в уголке Азербайджана с работами членов ЦИАГ.
Еще одно праздничное мероприятие в Марнеули состоялось в Центре интеграции азербайджанцев Грузии. Учащиеся группы грузинского и английского языка выступили на обоих языках. В исполнении учащихся гимнастического кружка был показан танцевальный номер. Особый колорит торжеству придало участие основных персонажей праздника – девушки-весны, Кёсы и Кечаля. Oни провели бой с битьем яиц, развлекали детей. Затем прозвучали стихи и песни. В заключение исполнительный директор ЦИАГ Мурад Мурадов поздравил участников мероприятия с праздником, пожелал им счастья и благополучия.
Новруз байрамы был отмечен и в селе Габал Лагодехского района. Габальский центр развития организовал различные спортивные соревнования и народное торжество. Мероприятие, начавшееся в утренние часы конными соревнованиями, завершилось концертной программой. Спортсмены, приехавшие из различных регионов Грузии, померялись силами в соревнованиях по борьбе, марафонской ходьбе, кикбоксингу, футболу и волейболу. Победителям были вручены кубки, дипломы и денежные премии. Руководитель центра Явер Мамедов поблагодарил всех, кто участвовал в организации мероприятия, выразил муниципалитету Лагодехи признательность за оказанную поддержку. Затем церемония продолжилась исполнением обычаев Новруза, песен и танцев, чтением стихов, посвященных родине.