Gürcüstanın paytaxtı Tbilisidə fəaliyyət göstərən "Alyans" Gənclər Mərkəzində Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə işgüzar xanımların "Uğura gedən yol" adlı görüşü keçirilib.
Tədbirdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Azərbaycanın Gürcüstandakı səfirliyinin məsul əməkdaşları, eləcə də həmin ölkədə müxtəlif sahələrdə uğur qazanan azərbaycanlı qadınlar iştirak ediblər.
"Alyans" Gənclər Mərkəzinin sədri Leyla Əmrahova tədbirin məqsədinin uğurlu qadınların fəaliyyətini işıqlandırmaq, onların nailiyyətlərini geniş ictimaiyyətə təqdim etmək və qarşılıqlı fikir mübadiləsi üçün platforma yaratmaq olduğunu deyib.
Görüş çərçivəsində tibb, mədəniyyət, idman, kosmetologiya, psixologiya, təhsil və digər sahələrdə çalışan xanımlar öz uğur hekayələrini bölüşüb. Eyni zamanda qadınların ictimai və peşəkar həyatda rolu ətrafında müzakirələr aparılıb.
Səfirliyin müşaviri Samir Əbdürəhimov Gürcüstanda müxtəlif sahələrdə uğur qazanan qadın soydaşlarımızın fəaliyyətinin qürurverici olduğunu bildirib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdirinin müavini Şəfəq Binnətova qurumun xaricdə yaşayan soydaşlarımıza göstərdiyi dəstək barədə məlumat verib, Gürcüstandakı azərbaycanlı qadınların nailiyyətlərinin yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırıb.

A meeting of Azerbaijani businesswomen in Georgia was held
A meeting of businesswomen entitled “The road of success” was held at the “Alliance” Youth Centre which operates in Tbilisi, the capital of Georgia, with the support of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan on the occasion of March 8 - International Women’s Day.
The event was attended by responsible employees of the State Committee on Work with Diaspora and the Embassy of Azerbaijan in Georgia, as well as Azerbaijani women who have achieved success in various fields in that country.
Leyla Amrahova, chairwoman of the “Alliance” Youth Centre, said that the main aim of the event was to emphasize the activities of successful women, present their achievements to the general public, and create a platform for mutual exchange of views.
During the meeting, women working in medicine, culture, sports, cosmetology, psychology, education and other fields, shared their success stories. Additionally, discussions were held on the role of women in public and professional life.
Embassy Counsellor Samir Abdurahimov expressed his pride in the activities of our female compatriots who have achieved success in various fields in Georgia.
Deputy Head of the Department of the State Committee on Work with Diaspora Shafag Binnatova informed about support provided by the institution to our compatriots living abroad and noted that the achievements of Azerbaijani women in Georgia are highly appreciated.