Gürcüstanda yaşayan azərbaycanlı gənclər yay düşərgəsində
Gürcüstanın Dmanisi rayonunda bu ölkədə yaşayan azərbaycanlı gənclərin iştirakı ilə Yay Düşərgəsi təşkil olunub. Düşərgədə Marneuli, Rustavi, Laqodexi, Bolnisi, Qardabani, Saqareco və Dmanisidə yaşayan 25 gənc iştirak edib.
Düşərgənin proqramına Azərbaycan dili dərsləri, əyləncəli, intellektual oyun və yarışlar, müxtəlif istiqamətli təlimlər daxil olub.
Düşərgənin 1-ci günündə iştirakçılar Tbilisidəki Heydər Əliyev Parkında Ulu Öndərin abidəsi önünə gül dəstələri düzüb, xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
“Dmanisi Tədris Mərkəzi”nin rəhbəri Kamran Xıdırov gənclər qarşısında çıxış edərək düşərgənin əhəmiyyəti barədə danışıb. Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşı Sabit Məmmədov Gürcüstanda yaşayan gənclərimizin inkişafının prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu vurğulayıb, bu mühüm tədbirin onların milli kimliyinin gücləndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Düşərgənin müxtəlif günlərində tarixçi Alxan Məmmədov “Gürcüstan Azərbaycanlılarının tarixi”, “Qanun” Hüquqi Yardım Mərkəzinin vəkili Əli Bədirov isə “Gürcüstan qanunları və Konstitusiyası” mövzularında mühazirə ilə çıxış ediblər.
İştirakçılar düşərgə müddətində Dmanisi tarix muzeyinin fəaliyyəti ilə tanış olub, Dmanisi Milli Parkında təşkil olunan əyləncəli proqramda iştirak ediblər. Gənclər daha sonra Dmanisi Sionisini ziyarət edərək qədim insanların məskənləri və arxeoloji tapıntılarla bağlı məlumat alıblar.
Gənclər Borçalı aşıq məktəbinin nümayəndəsi aşıq Kamandarla (Qurbanov) da görüşüblər. Aşıq Kamandarın Azərbaycan aşıq sənəti barədə çıxışı gənclərdə bu sənətə qarşı böyük maraq oyadıb.
Düşərgə iştirakçıları Ülkər Məmmədova, Cavan Nəbiyev və Həmayıl İbrahimova yerli mətbuata müsahibələrində düşərgənin onlar üçün yeni dostluqlar qurmaq, faydalı biliklər qazanmaq, tarixi məlumatlarla tanış olmaq və təcrübə əldə etmək baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildiriblər.
Yay Düşərgəsi işini yekunlaşdırıb və sonda gənclərə sertifikatlar təqdim edilib.
Qeyd edək ki, düşərgə Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin layihələri çərçivəsində “Dmanisi Tədris Mərkəzi”nin təşkilatçlığı ilə baş tutub.

Азербайджанская молодежь, проживающая в Грузии, в летнем лагере
В Дманисском районе Грузии организован Летний лагерь с участием азербайджанской молодежи, проживающей в этой стране. В лагере приняли участие 25 молодых людей, живущих в Марнеули, Рустави, Лагодехи, Болниси, Гардабани, Сагареджо и Дманиси.
В программу лагеря входили уроки азербайджанского языка, развлекательные, интеллектуальные игры и состязания, различные тренинги.
В первый день мероприятия участники возложили цветы к памятнику Гейдару Алиеву в парке имени великого лидера в Тбилиси, с глубоким уважением почтили его память.
Руководитель “Дманисского учебного центра” Кямран Хыдыров, выступая перед молодежью, говорил о значении лагеря. Сотрудник Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Сабит Мамедов подчеркнул, что развитие нашей молодежи, проживающей в Грузии, является одним из приоритетных направлений, отметил значение этого важного мероприятия в укреплении ее национальной идентичности.
В различные дни проведения лагеря историк Алхан Мамедов прочитал лекцию на тему “История азербайджанцев Грузии”, а адвокат Центра правовой помощи “Ганун” Али Бедиров – на тему “Законы и Конституция Грузии”.
В период мероприятия участники ознакомились с деятельностью Дманисского музея истории, приняли участие в развлекательной программе, организованной в Дманисском национальном парке. Молодежь, посетившая затем Дманисский Сиони, была проинформирована о стоянках древних людей и археологических находках.
Молодые люди также встретились с представителем Борчалинской ашугской школы ашугом Кямандаром (Гурбановым). Его выступление, посвященное азербайджанскому ашугскому искусству, пробудило у молодежи большой интерес к этому искусству.
Участники лагеря Улькер Мамедова, Джаван Набиев и Хамаил Ибрагимова в интервью местной прессе сказали, что лагерь представлял для них особое значение с точки зрения обретения новых друзей, получения полезных знаний, ознакомления с историческими сведениями и накопления опыта.
Летний лагерь завершил работу, по окончании молодежи были вручены сертификаты.
Отметим, что лагерь организован “Дманисским учебным центром” в рамках проектов Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.