Fuad Muradov Vyetnamda bir sıra rəsmi görüşlər keçirib
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Vyetnam Sosialist Respublikasına səfəri çərçivəsində Xaricdəki Vyetnamlılarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Nguyen Trung Kien, Vyetnam xarici işlər nazirinin müavini Le Thi Thu Hang və mədəniyyət, idman və turizm nazirinin müavini Ta Quang Dongla görüşüb.
Xaricdəki Vyetnamlılarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri qonaqları səmimi salamlayaraq, Azərbaycan ilə Vyetnam arasında siyasi-diplomatik əlaqələrin tarixinə və ölkə başçılarının qarşılıqlı rəsmi səfərlərinə diqqət çəkib, DİDK əməkdaşlarını Vyetnamda görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. O, Vyetnamda kinematoqrafiyanın əsasını qoyan azərbaycanlı kinorejissor Əjdər İbrahimovun “Vyetnamda gördüklərim” adlı kitabının iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin inkişafına mühüm töhfə verəcəyini söyləyib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Azərbaycan ilə Vyetnam arasında münasibətlərin perspektivləri, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq imkanları, eləcə də Azərbaycan icmasının Vyetnam cəmiyyətinə inteqrasiyası barədə fikirlərini bölüşüb. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyinə yönələn diaspor siyasəti haqqında məlumat verib, Azərbaycanın Qafqaz regionundakı nüfuzunu və beynəlxalq əlaqələrinin inkişafına verdiyi töhfələri diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun genişmiqyaslı layihələri sayəsində ölkəmizin beynəlxalq müstəvidə artan mədəni əlaqələrinin daha da genişləndiyini vurğulayıb.
Görüşlərdə xaricdə yaşayan azərbaycanlıların milli-mədəni özünəməxsusluğunu qorumaq, onları vahid platformada birləşdirmək və Azərbaycan həqiqətlərini dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq məqsədilə dünyanın 70-dən çox ölkəsində fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatları ilə görülən işlərin nəticələrindən danışılıb.
Xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evləri, Koordinasiya Şuraları, həftəsonu Azərbaycan məktəbləri, ixtisaslaşmış forumlar və Komitənin dəstəyi ilə həyata keçirilən mədəni tədbirləri əhatə edən video təqdimat böyük maraq və diqqətlə izlənilib.
130-dan çox ölkədə 6 milyondan artıq vyetnamlının yaşadığını bildirən Vyetnam xarici işlər nazirinin müavini Le Thi Thu Hang Azərbaycanın Vyetnam üçün etibarlı tərəfdaş və səmimi dost olduğunu vurğulayıb. O, diaspor sahəsində formalaşan ortaq maraqların və qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin xaricdə yaşayan soydaşların təşkilatlanmasına, onların uğurlu inteqrasiya prosesinə xidmət etdiyini bildirib.
Vyetnamın mədəniyyət, idman və turizm nazirinin müavini Ta Quang Dong komitə sədri ilə görüşdə iki ölkə arasında mədəni və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, Azərbaycanın diaspor sahəsində formalaşan zəngin təcrübəsini yüksək qiymətləndirib, bu təcrübənin öyrənilməsi və gələcək əməkdaşlıqda səmərəli şəkildə istifadəsinin vacibliyini qeyd edib.
Müzakirələr zamanı Azərbaycanın yeni nəsil diaspora yönələn təşəbbüsləri böyük maraq doğurub. Eyni zamanda, Azərbaycan ilə Vyetnam arasında tarixən mövcud olan dostluq münasibətlərinin inkişafına mühüm töhfə verən Vyetnam-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin işinə uğurlar arzulanıb.
Rəsmi görüşlərdə iştirak edən Azərbaycan Respublikasının Vyetnam, Laos və Kambocadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Şövqi Mehdizadə Vyetnamdakı soydaşlarımızın hər zaman Azərbaycan dövlətinin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunduğunu bildirib. Belə görüşlərin milli dəyərlərin qorunmasına və təbliğinə mühüm töhfə verdiyini vurğulayıb.
Görüşlər qarşılıqlı maraq doğuran müxtəlif istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın inkişaf perspektivlərinin müzakirəsi və geniş fikir mübadiləsi ilə yekunlaşıb.

Fuad Muradov held a series of official meetings in Vietnam
Within the framework of the visit to the Socialist Republic of Vietnam, Fuad Muradov Chairman of the State Committee on Work with Diaspora met with Nguyen Trung Kien, Chairman of the State Committee for Overseas Vietnamese Affairs, Le Thi Thu Hang, Deputy Minister of Foreign Affairs of Vietnam, Ta Quang Dong, Deputy Minister of Culture, Sport and Tourism. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan to Vietnam, Laos, and Cambodia Shovgi Mehdizada attended the meeting.
Welcoming the guests warmly, Chairman of the State Committee for Overseas Vietnamese Affairs highlighted the history of political and diplomatic relations between Azerbaijan and Vietnam, as well as the mutual official visits of the heads of state, expressing his satisfaction at hosting representatives of the State Committee in Vietnam. He also mentioned that the book “What I Saw in Vietnam” by Azerbaijani film director Ajdar Ibrahimov, who laid the foundation of cinematography in Vietnam, would make a significant contribution to the development of cultural ties between the two countries.
Fuad Muradov shared his views on the prospects of relations between Azerbaijan and Vietnam, opportunities for cooperation within international organizations, and the integration of the Azerbaijani community into Vietnamese society. He provided information on diaspora policy focused on strengthening the unity of Azerbaijanis worldwide under the leadership of President Ilham Aliyev, and highlighted Azerbaijan’s growing influence in the Caucasus region and its contribution to the development of international relations. He also emphasized that the large-scale projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation under the leadership of First Vice-President Mehriban Aliyeva and have further expanded the country’s cultural ties on the international stage.
During the meetings, the parties discussed the results of activities carried out by Azerbaijani diaspora organizations operating in more than 70 countries around the world, aimed at preserving the national and cultural identity of Azerbaijanis living abroad, uniting them on a common platform, and promoting the truth about Azerbaijan to the international community.
A video presentation about the activities of Azerbaijan Houses abroad, Coordination Councils, Weekend Azerbaijani schools, specialized forums, and cultural events implemented with the support of the Committee was followed with great interest.
Noting that more than 6 million Vietnamese live in over 130 countries, Deputy Foreign Minister Le Thi Thu Hang emphasized that Azerbaijan is a reliable partner and sincere friend for Vietnam. She stated that shared interests and mutual exchange of experience in the field of diaspora contribute to the organization and successful integration of compatriots living abroad.
During his meeting with the Chairman of the Committee, Deputy Minister of Culture, Sports and Tourism Ta Quang Dong highlighted the importance of expanding cooperation between the two countries in cultural and humanitarian fields. He highly appreciated Azerbaijan’s rich experience in the diaspora sphere and noted the importance of studying this experience and using it effectively in future cooperation.
During the discussions, Azerbaijan’s new-generation diaspora initiatives attracted great interest. At the same time, best wishes were expressed for the activities of the Vietnam-Azerbaijan Friendship Society, which has made a significant contribution to the development of historically friendly relations between the two countries.
At the official meetings, Azerbaijan’s Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Vietnam, Laos, and Cambodia, Shovgi Mehdizada, stated that Azerbaijanis living in Vietnam are always surrounded by the attention and care of the Azerbaijani state. He emphasized that such meetings make an important contribution to preserving and promoting national values.
The meetings concluded with discussions on prospects for developing cooperation in various areas of mutual interest and a broad exchange of views.