Fuad Muradov Belçika azərbaycanlıları ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Belçikadakı Azərbaycan icması ilə görüşüb.
Azərbaycan Respublikasının Belçika Krallığı və Lüksemburq Böyük Hersoqluğundakı səfirliyində təşkil olunan görüş Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi, ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan oğullarımızın əziz xatirəsinin yad olunması ilə başlayıb.
“Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən  məqsədyönlü və uğurlu diaspor siyasəti xaricdəki Azərbaycan icmalarının fəaliyyətində öz əksini tapır” – bu sözləri komitə sədri çıxışında səsləndirib. Xaricdəki azərbaycanlıların ölkəmizin tarixi qələbəsindən sonra informasiya müharibəsi, diplomatik təşəbbüslər və lobbiçilik sahəsində kifayət qədər fəallaşdığını, keyfiyyətli fəaliyyət ortaya qoyduqlarını qeyd edib.
Soydaşlarımıza dünya azərbaycanlılarının birliyini gücləndirmək məqsədilə sistemli şəkildə həyata keçirilən layihələr barədə müfəssəl məlumat verilib.
Azərbaycanın Belçika Krallığında və Lüksemburq Böyük Hersoqluğunda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vaqif Sadıqov icma görüşünü müsbət qiymətləndirib, soydaşlarımızın diaspor fəaliyyətini təqdir etdiyini dilə gətirib.
“Fireland” Azərbaycanlılar Birliyinin, BAF – Belçika Azərbaycanlıları Federasiyasının, “MADANİ – Azərbaycanlıların Mədəniyyət, İdman, Düşüncə, Həmrəylik və Gələcək İmkanlar Məkanı” təşkilatının, “Radio Octo” radiosunun,  “BUTAM” Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyasının, İrs-Azərbaycan Belçika Tələbə Assosiasiyasının təmsilçiləri fəaliyyətləri barədə məlumat verib, təkliflərini səsləndiriblər. Soydaşlarımız müasir platformalarda bir araya gələrək daha güclü, daha məhsuldar və daha effektiv birlik mühiti yaratdıqlarını nəzərə çatdırıb, bu cür görüşlərə maraqlarının artdığını ifadə ediblər.
Görüş iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Belçika-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin sədri Ayhan Dəmirçiyə “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim olunub.
Tədbirdə, həmçinin Niderland-Belçika Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Belçika üzrə koordinatoru seçilib.
Bədii hissədə azərbaycanlı uşaq və gənclərin ifasında təqdim olunan milli musiqilər, milli rəqslər sürəkli alqışlarla qarşılanıb.

Фуад Мурадов встретился с азербайджанцами Бельгии
Председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с азербайджанской общиной в Бельгии.
Встреча, организованная в посольстве Aзербайджанской Республики в Королевстве Бельгия и Великом Герцогстве Люксембург, началась с исполнения государственного гимна Азербайджана и почтения светлой памяти сынов, ставших шехидами во имя суверенитета и территориальной целостности нашей страны.
“Целенаправленная и успешная диаспорская политика, проводимая под руководством Президента Ильхама Алиева, находит отражение в деятельности азербайджанских общин за рубежом”, – сказал председатель комитета. Он отметил, что после исторической победы нашей страны азербайджанцы за рубежом значительно активизировались и осуществляют качественную деятельность в области информационной войны, дипломатических инициатив и лоббизма.
Наши соотечественники были обстоятельно проинформированы о проектах, систематически реализуемых с целью укрепления единства азербайджанцев мира.
Посол Aзербайджана в Королевстве Бельгия и Великом Герцогстве Люксембург Вагиф Садыгов высоко оценил встречу с общиной, выразил одобрение диаспорской деятельности наших соотечественников.
Представители Объединения азербайджанцев “Fireland”, Федерации азербайджанцев Бельгии – ФAБ, организации “MADANİ – Пространство культуры, спорта, мысли, солидарности и будущих возможностей азербайджанцев”, радио “Radio Octo”, Азербайджанской культурной ассоциации “BUTAM”, Aзербайджано-бельгийской студенческой ассоциации “Ирс” рассказали о своей деятельности, внесли предложения. Наши соотечественники подчеркнули, что, консолидировавшись на современных платформах, создали атмосферу более прочного, более плодотворного, более эффективного единства, констатировали повышение у них интереса к таким встречам.
Были даны ответы на вопросы, интересующие участников мероприятия.
Председателю Общества дружбы Бельгия-Азербайджан Айхану Демирчи вручена медаль Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”.
На встрече также был избран координатор Координационного совета азербайджанцев Нидерландов и Бельгии по Бельгии.
Национальная музыка и танцы, представленные в художественной части в исполнении азербайджанских детей и молодежи, были встречены продолжительными аплодисментами.