Fuad Muradov Belçika azərbaycanlıları ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Belçikadakı Azərbaycan icması ilə görüşüb.
Azərbaycan Respublikasının Belçika Krallığı və Lüksemburq Böyük Hersoqluğundakı səfirliyində təşkil olunan görüş Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi, ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan oğullarımızın əziz xatirəsinin yad olunması ilə başlayıb.
“Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən  məqsədyönlü və uğurlu diaspor siyasəti xaricdəki Azərbaycan icmalarının fəaliyyətində öz əksini tapır” – bu sözləri komitə sədri çıxışında səsləndirib. Xaricdəki azərbaycanlıların ölkəmizin tarixi qələbəsindən sonra informasiya müharibəsi, diplomatik təşəbbüslər və lobbiçilik sahəsində kifayət qədər fəallaşdığını, keyfiyyətli fəaliyyət ortaya qoyduqlarını qeyd edib.
Soydaşlarımıza dünya azərbaycanlılarının birliyini gücləndirmək məqsədilə sistemli şəkildə həyata keçirilən layihələr barədə müfəssəl məlumat verilib.
Azərbaycanın Belçika Krallığında və Lüksemburq Böyük Hersoqluğunda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vaqif Sadıqov icma görüşünü müsbət qiymətləndirib, soydaşlarımızın diaspor fəaliyyətini təqdir etdiyini dilə gətirib.
“Fireland” Azərbaycanlılar Birliyinin, BAF – Belçika Azərbaycanlıları Federasiyasının, “MADANİ – Azərbaycanlıların Mədəniyyət, İdman, Düşüncə, Həmrəylik və Gələcək İmkanlar Məkanı” təşkilatının, “Radio Octo” radiosunun,  “BUTAM” Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyasının, İrs-Azərbaycan Belçika Tələbə Assosiasiyasının təmsilçiləri fəaliyyətləri barədə məlumat verib, təkliflərini səsləndiriblər. Soydaşlarımız müasir platformalarda bir araya gələrək daha güclü, daha məhsuldar və daha effektiv birlik mühiti yaratdıqlarını nəzərə çatdırıb, bu cür görüşlərə maraqlarının artdığını ifadə ediblər.
Görüş iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Belçika-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin sədri Ayhan Dəmirçiyə “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim olunub.
Tədbirdə, həmçinin Niderland-Belçika Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Belçika üzrə koordinatoru seçilib.
Bədii hissədə azərbaycanlı uşaq və gənclərin ifasında təqdim olunan milli musiqilər, milli rəqslər sürəkli alqışlarla qarşılanıb.

Fuad Muradov met with the Azerbaijani community in Belgium
Fuad Muradov, the Chairman of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan, met with the Azerbaijani community.
The gathering, held at the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Kingdom of Belgium and the Grand Duchy of Luxembourg, began with the playing of the National Anthem of Azerbaijan, followed by commemorating the dear memory of our martyrs who sacrificed their lives for the integrity and sovereignty of our country.
“Under the leadership of President Ilham Aliyev, our targeted and successful diaspora policy is reflected in the activities of Azerbaijani communities abroad,” Muradov said in his remarks. He noted that following the historic victory, Azerbaijanis abroad have become highly active and effective in the information war, diplomatic initiatives, and lobbying efforts.
Azerbaijanis were provided information in detail about the systematically implemented projects designed to unite Azerbaijanis worldwide.
Vagif Sadigov, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Kingdom of Belgium and the Grand Duchy of Luxembourg, highly appreciated the meeting with Azerbaijani community, as well as the activities of Azerbaijani diaspora.
Representatives of the “Fireland” Azerbaijani Community Association, the Belgium Azerbaijan Federation (BAF), “MADANI – Cultural, Sports, Thought, Solidarity and Future Opportunities Platform for Azerbaijanis,” Radio Octo, the BUTAM Azerbaijani Cultural Association, and the Irs-Azerbaijan Belgium Student Association reported on their activities and shared suggestions. They emphasized that, by coming together on modern platforms, they have created a stronger, more productive, and more effective environment for unity, and expressed growing interest in such meetings.
Participants’ questions were answered.
Ayhan Demirchi, Chair of the Belgium–Azerbaijan Friendship Society, was awarded the “For Service in Diaspora Activities” medal of the Republic of Azerbaijan.
A coordinator for Belgium was elected for the Netherlands–Belgium Azerbaijani Coordination Council.
In the artistic segment, Azerbaijani children and youth performed national music and dances, receiving continuous applause.