Fransadakı Azərbaycan icması qlobal informasiya məkanının güclü aktorudur
Prezident İlham Əliyev Dünya Azərbaycanlılarının Şuşada keçirilən V Zəfər Qurultayında tarixi çıxışı zamanı bildirmişdi: “Xaricdə yaşayan azərbaycanlılar böyük qüvvədir... Onların fəallığı və Azərbaycan həqiqətlərinin çatdırılması, Azərbaycan maraqlarının müdafiə edilməsi, əlbəttə ki, bizim dövlətimizi daha da gücləndirir”.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi bu tövsiyələri rəhbər tutaraq xaricdəki Azərbaycan icmaları ilə əlaqələri daha da möhkəmləndirir, ölkəmizin qlobal miqyasda güclü mövqe tutması məqsədilə çoxsaylı tədbirlər həyata keçirir.
Fransanın Paris şəhərində və ətraf bölgələrdə yaşayan Azərbaycan icması ilə keçirilən görüşdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Vaqif Seyidbəyov və komitə əməkdaşları iştirak edib. Toplantı Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsinin ehtiramla yad edilməsi ilə başlayıb.
Komitə sədrinin müavini soydaşlarımızın yaşadıqları ölkələrdə Azərbaycan həqiqətlərinin təbliği, milli maraqlarımızın müdafiəsi və icma daxilində mobilliyin qorunması istiqamətində fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, diasporun yeni fəaliyyət strategiyasından danışıb. Qeyd edib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu diaspor siyasəti bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yeni çağırışlara uyğun daha da inkişaf edib.
Azərbaycan Respublikasının Fransa Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Leyla Abdullayeva Azərbaycan-Fransa münasibətlərinin möhkəmlənməsində və inkişafında diasporumuzun rolunun vacibliyinə diqqət çəkib. Səfir Fransadakı icmamızın postmüharibə dövründə hansı gündəlik üzrə fəaliyyət göstərməsinə belə görüşlərin müsbət təsirini nəzərə çatdırıb.
Görüşdə xaricdə yaşayan azərbaycanlıların yaşadıqları cəmiyyətlərə uğurla inteqrasiyasının, şəbəkələşməsinin, milli kimliklərinin, ana dilinin, zəngin mədəni irsimizin qoruyub saxlamalarının və ölkəmizi uğurla təmsil etmələrinin böyük əhəmiyyət daşıdığı xüsusi vurğulanıb. Bu balans həm fərdi inkişaf, həm milli maraqların qorunması, həm də yüksək ideoloji birlik baxımından çox vacibdir. Fransada yaşayan soydaşlarımız Azərbaycanla bağlı dezinformasiyaların qarşısının alınması, ölkəmizin beynəlxalq imicinin qorunması istiqamətində böyük fədakarlıq nümayiş etdirir, ölkələrarası münasibətlərin inkişafına töhfələr verirlər.
Qarşılıqlı fikir mübadiləsi zamanı soydaşlarımızın yaxın və uzaq perspektivə dair təklifləri, təşəbbüsləri dinlənilib, onları maraqlandıran suallar ətraflı cavablandırılıb.
Tədbirdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin fəaliyyətinə həsr olunan və diasporun birliyini əks etdirən hesabat xarakterli təqdimat və videoçarxlar nümayiş olunub. Fransada yaşayan soydaşımız, politoloq Maşallah Rəzmiyə təltif olunduğu Azərbaycan Respublikasının “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalı təqdim edilib. Maşallah Rəzmi yüksək mükafata görə Prezident İlham Əliyevə təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra Fransa Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının toplantısı keçirilib. Şuranın koordinatorları Günel Səfərova və Mehriban Ovçuyeva AKŞ-nin fəaliyyəti ilə bağlı geniş məlumat verib.
Toplantıda qeyd olunub ki, müxtəlif ölkələrdə yaradılan Koordinasiya Şuraları diaspor təşkilatları və icmalar arasında əlaqələndirici və birləşdirici rol oynayır, vahid mövqenin formalaşmasına, informasiya mübadiləsinin genişlənməsinə və birgə təşəbbüslərin artmasına xidmət edir. Bu platformalar vasitəsilə Azərbaycanla bağlı əlamətdar günlər, milli bayramlar və mühüm tarixi hadisələr daha geniş müstəvidə qeyd olunur, ölkəmizin beynəlxalq imici gücləndirilir.
Qeyd edək ki, xarici ölkələrdəki Azərbaycan icmaları ilə sistemli və ardıcıl görüşlərin keçirilməsi diaspor içərisində həmrəyliyin möhkəmləndirilməsi, Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətindəki müasir ideya və missiyaların formalaşması baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır.

Азербайджанская община во Франции - мощный актор глобального информационного пространства
Президент Ильхам Алиев в ходе исторического выступления на V съезде азербайджанцев мира в Шуше (Съезде Победы) заявил: “Проживающие за рубежом азербайджанцы – это большая сила... Их активность и доведение азербайджанских реалий, защита интересов Азербайджана, конечно, делают наше государство еще сильнее”.
Государственный комитет Азербайджанской Республики по работе с диаспорой, руководствуясь этими рекомендациями, еще больше укрепляет связи с азербайджанскими общинами за рубежом, проводит многочисленные мероприятия с тем, чтобы наша страна занимала прочную позицию в глобальном масштабе.
Во встрече с азербайджанским сообществом, проживающим в столице Франции Париже и прилегающих регионах, приняли участие заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Вагиф Сеидбеков и сотрудники комитета. Мероприятие началось с исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики и почтения светлой памяти шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Заместитель председателя комитета высоко оценил деятельность наших соотечественников по пропаганде азербайджанских реалий в странах проживания, защите национальных интересов и сохранению мобильности в сообществе, рассказал о новой стратегии работы диаспоры. Он отметил, что диаспорская политика, основа которой была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, сегодня под руководством Президента Ильхама Алиева получила еще большее развитие в соответствии с новыми вызовами.
Чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики во Французской Республике Лейла Абдуллаева констатировала важность роли нашей диаспоры в укреплении и развитии азербайджано-французских отношений. Посол довела до внимания положительное влияние таких встреч на определение повестки дня деятельности нашего сообщества во Франции в поствоенный период.
На встрече было особо подчеркнуто большое значение успешной интеграции проживающих за рубежом азербайджанцев в общества, в которых они проживают, их сетевого взаимодействия, сохранения национальной идентичности, родного языка, богатого культурного наследия и успешного представления нашей страны. Этот баланс очень важен как с точки зрения индивидуального развития, защиты национальных интересов, так и высокой идеологической сплоченности. Наши соотечественники, проживающие во Франции, демонстрируют большую самоотверженность в пресечении связанной с Азербайджаном дезинформации, защите международного имиджа страны, вносят вклад в развитие межгосударственных отношений.
В ходе взаимного обмена мнениями были заслушаны предложения и инициативы наших соотечественников относительно ближайшей и отдаленной перспектив, даны подробные ответы на интересующие их вопросы.
На мероприятии были представлены отчетные презентация и видеоролик, посвященные деятельности Государственного комитета по работе с диаспорой и отражающие сплоченность диаспоры. Нашему соотечественнику, политологу Машаллаху Разми, живущему во Франции, вручена присужденная ему медаль Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”. Машаллах Разми поблагодарил Президента Ильхама Алиева за высокую награду.
Затем состоялось заседание Координационного совета азербайджанцев Франции. Координаторы совета Гюнель Сафарова и Мехрибан Овчуева подробно говорили о деятельности КСА.
На заседании было отмечено, что созданные в различных странах координационные советы способствуют координации и консолидации между диаспорскими организациями и общинами, служат формированию единой позиции, расширению обмена информацией и росту совместных инициатив. Благодаря этим платформам шире отмечаются знаменательные даты, национальные праздники и важные исторические события, связанные с Азербайджаном, укрепляется международный имидж нашей страны.
Отметим, что проведение системных и последовательных встреч с азербайджанскими общинами в зарубежных странах представляет большое значение с точки зрения укрепления солидарности внутри диаспоры, формирования современных идей и миссий по доведению азербайджанских реалий до международной общественности.