Fransadakı Azərbaycan icması qlobal informasiya məkanının güclü aktorudur
Prezident İlham Əliyev Dünya Azərbaycanlılarının Şuşada keçirilən V Zəfər Qurultayında tarixi çıxışı zamanı bildirmişdi: “Xaricdə yaşayan azərbaycanlılar böyük qüvvədir... Onların fəallığı və Azərbaycan həqiqətlərinin çatdırılması, Azərbaycan maraqlarının müdafiə edilməsi, əlbəttə ki, bizim dövlətimizi daha da gücləndirir”.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi bu tövsiyələri rəhbər tutaraq xaricdəki Azərbaycan icmaları ilə əlaqələri daha da möhkəmləndirir, ölkəmizin qlobal miqyasda güclü mövqe tutması məqsədilə çoxsaylı tədbirlər həyata keçirir.
Fransanın Paris şəhərində və ətraf bölgələrdə yaşayan Azərbaycan icması ilə keçirilən görüşdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Vaqif Seyidbəyov və komitə əməkdaşları iştirak edib. Toplantı Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsinin ehtiramla yad edilməsi ilə başlayıb.
Komitə sədrinin müavini soydaşlarımızın yaşadıqları ölkələrdə Azərbaycan həqiqətlərinin təbliği, milli maraqlarımızın müdafiəsi və icma daxilində mobilliyin qorunması istiqamətində fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, diasporun yeni fəaliyyət strategiyasından danışıb. Qeyd edib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu diaspor siyasəti bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yeni çağırışlara uyğun daha da inkişaf edib.
Azərbaycan Respublikasının Fransa Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Leyla Abdullayeva Azərbaycan-Fransa münasibətlərinin möhkəmlənməsində və inkişafında diasporumuzun rolunun vacibliyinə diqqət çəkib. Səfir Fransadakı icmamızın postmüharibə dövründə hansı gündəlik üzrə fəaliyyət göstərməsinə belə görüşlərin müsbət təsirini nəzərə çatdırıb.
Görüşdə xaricdə yaşayan azərbaycanlıların yaşadıqları cəmiyyətlərə uğurla inteqrasiyasının, şəbəkələşməsinin, milli kimliklərinin, ana dilinin, zəngin mədəni irsimizin qoruyub saxlamalarının və ölkəmizi uğurla təmsil etmələrinin böyük əhəmiyyət daşıdığı xüsusi vurğulanıb. Bu balans həm fərdi inkişaf, həm milli maraqların qorunması, həm də yüksək ideoloji birlik baxımından çox vacibdir. Fransada yaşayan soydaşlarımız Azərbaycanla bağlı dezinformasiyaların qarşısının alınması, ölkəmizin beynəlxalq imicinin qorunması istiqamətində böyük fədakarlıq nümayiş etdirir, ölkələrarası münasibətlərin inkişafına töhfələr verirlər.
Qarşılıqlı fikir mübadiləsi zamanı soydaşlarımızın yaxın və uzaq perspektivə dair təklifləri, təşəbbüsləri dinlənilib, onları maraqlandıran suallar ətraflı cavablandırılıb.
Tədbirdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin fəaliyyətinə həsr olunan və diasporun birliyini əks etdirən hesabat xarakterli təqdimat və videoçarxlar nümayiş olunub. Fransada yaşayan soydaşımız, politoloq Maşallah Rəzmiyə təltif olunduğu Azərbaycan Respublikasının “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalı təqdim edilib. Maşallah Rəzmi yüksək mükafata görə Prezident İlham Əliyevə təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra Fransa Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının toplantısı keçirilib. Şuranın koordinatorları Günel Səfərova və Mehriban Ovçuyeva AKŞ-nin fəaliyyəti ilə bağlı geniş məlumat verib.
Toplantıda qeyd olunub ki, müxtəlif ölkələrdə yaradılan Koordinasiya Şuraları diaspor təşkilatları və icmalar arasında əlaqələndirici və birləşdirici rol oynayır, vahid mövqenin formalaşmasına, informasiya mübadiləsinin genişlənməsinə və birgə təşəbbüslərin artmasına xidmət edir. Bu platformalar vasitəsilə Azərbaycanla bağlı əlamətdar günlər, milli bayramlar və mühüm tarixi hadisələr daha geniş müstəvidə qeyd olunur, ölkəmizin beynəlxalq imici gücləndirilir.
Qeyd edək ki, xarici ölkələrdəki Azərbaycan icmaları ilə sistemli və ardıcıl görüşlərin keçirilməsi diaspor içərisində həmrəyliyin möhkəmləndirilməsi, Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətindəki müasir ideya və missiyaların formalaşması baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır.

The Azerbaijani community in France is a strong actor in the global information space
In his historical speech at the V Victory Congress of World Azerbaijanis held in Shusha, President Ilham Aliyev noted: “Azerbaijanis living abroad are a great force… Their activity is significant for our country. Their activity and promotion of Azerbaijani realities and protecting Azerbaijan’s interests strengthen our state, of course.
Guided by these recommendations, the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan strengthens ties with the Azerbaijani community abroad. It carries out numerous events to enhance our country’s position on a global scale.
Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Vagif Seyidbayov and Committee employees participated in the meeting with the Azerbaijani community residing in Paris and surrounding region, France. The meeting commenced with playing the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, and honouring the dear memory of our martyrs, who sacrificed their lives for territorial integrity of the country.
Deputy Chairman highly appreciated the activities of Azerbaijanis in promoting the Azerbaijani realities in the countries where they live, protecting our national interests and preserving unity within the community. He spoke about new diaspora strategy. He noted that diaspora policy founded by national leader Heydar Aliyev, has further developed today under the leadership of President Ilham Aliyev in line with new challenges.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Republic of France Leyla Abdullayeva drew attention to the important role of our diaspora in strengthening and developing the ties between Azerbaijan and France. The Ambassador noted the positive impact of such meetings on the agenda of our community in France in the post-war period.
At the meeting, it was specifically emphasized that the successful integration of Azerbaijanis living abroad into the societies of their residence countries, their networking, the preservation of their national identity, mother tongue, and rich cultural heritage, as well as their effective representation of our country, are of great importance. This balance is crucial in terms of individual development, safeguarding national interests, and ensuring a high level of ideological unity. Our compatriots living in France actively combat disinformation about Azerbaijan. They play a key role in protecting our country’s international image, and the development of interstate cooperation.
During the exchange of views, the proposals and initiatives of Azerbaijanis regarding the short- and long-term perspectives were discussed, and their questions were answered in detail.
At the event, report-style presentation and videos dedicated to the activities of the State Committee on Work with Diaspora, which reflect the unity of the diaspora were showcased. Our compatriot living in France, a political analyst Mashallah Razmi was presented the medal “For Service in Diaspora Activity” of the Republic of Azerbaijan. Mashallah Razmi expressed his deep gratitude to President Ilham Aliyev for the high award.
Afterwards a meeting of the Coordination Council of Azerbaijanis of France was held. The coordinators of council Gunel Safarova and Mehriban Ovchuyeva provided detailed information about the activity of the Coordination Council of Azerbaijanis.
It was noted that Coordination Councils established in various countries play a coordinating and unifying role among diaspora organizations and communities, contributing to the formation of a unified position, the expansion of information exchange, and the increase of joint initiatives. Through these platforms, important days related to Azerbaijan, national holidays, and significant historical events are observed on a wider scale, thereby strengthening our country’s international image.
It should be noted that the holding of systematic and consistent meetings with Azerbaijani communities abroad is of great importance in terms of strengthening solidarity within the diaspora, conveying Azerbaijani realities to the international community, and shaping modern ideas and missions in this regard.