Fransada yaşayan Azərbaycan əsilli pianoçu medalla təltif edilib
13 avqust, 2024Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Fransada yaşayan Azərbaycanın Əməkdar artisti, pianoçu, Azərbaycanın “Dostluq”, Fransanın “Fəxri Legion” ordenini alan, Fransa Musiqi Akademiyasının direktoru Adilə Əliyeva ilə görüşüb. Görüş zamanı soydaşımıza Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə təltif olunduğu “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim olunub.
Komitə sədri Fransada yaşayan soydaşlarımızın yerli cəmiyyətə sıx inteqrasiyasını, Azərbaycan həqiqətlərinin təbliği, zəngin mədəni irsimizin, musiqimizin Avropada tanıdılması istiqamətindəki fəalliyyətlərini yüksək qiymətləndirib. Həmçinin nəzərə çatdırıb ki, xaricdəki icmalarımız, diaspor üzvləri və onların fəaliyyəti hər zaman Prezident İlham Əliyevin və Birinci Vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın diqqətindədir.
Əməyinə verilən yüksək qiymətə görə ölkə rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirən Adilə Əliyeva bundan sonra da Azərbaycan musiqisinin, bütövlükdə mədəniyyətimizin dünyada tanıdılmasına töhfələr verəcəyini, Azərbaycanla Avropa arasında mədəni əlaqələrin inkişafı naminə səylərini əsirgəməyəcəyini vurğulayıb.

Пианистка азербайджанского происхождения, проживающая во Франции, награждена медалью
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с проживающей во Франции заслуженной артисткой Азербайджана, пианисткой, кавалером орденов “Достлуг” Азербайджана, “Почетного легиона” Франции, директором Музыкальной академии Франции Адилей Алиевой. В ходе встречи нашей соотечественнице была вручена медаль Азербайджанской Республики “100-летие Гейдара Алиева (1923-2023)”, присужденная ей Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.
Председатель комитета высоко оценил тесную интеграцию проживающих во Франции наших соотечественников в местное общество, их деятельность в области пропаганды азербайджанских реалий, популяризации в Европе нашего богатого культурного наследия, музыки. Он также отметил, что наши общины за рубежом, члены диаспоры и их деятельность постоянно находятся в центре внимания Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан ханым Алиевой.
Адиля Алиева, выразив руководству страны признательность за высокую оценку ее труда, подчеркнула, что и впредь будет вносить вклад в популяризацию в мире азербайджанской музыки, нашей культуры в целом, приложит все усилия для развития культурных связей между Азербайджаном и Европой.