Fransada yaşayan Azərbaycan əsilli pianoçu medalla təltif edilib
13 avqust, 2024Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Fransada yaşayan Azərbaycanın Əməkdar artisti, pianoçu, Azərbaycanın “Dostluq”, Fransanın “Fəxri Legion” ordenini alan, Fransa Musiqi Akademiyasının direktoru Adilə Əliyeva ilə görüşüb. Görüş zamanı soydaşımıza Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə təltif olunduğu “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim olunub.
Komitə sədri Fransada yaşayan soydaşlarımızın yerli cəmiyyətə sıx inteqrasiyasını, Azərbaycan həqiqətlərinin təbliği, zəngin mədəni irsimizin, musiqimizin Avropada tanıdılması istiqamətindəki fəalliyyətlərini yüksək qiymətləndirib. Həmçinin nəzərə çatdırıb ki, xaricdəki icmalarımız, diaspor üzvləri və onların fəaliyyəti hər zaman Prezident İlham Əliyevin və Birinci Vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın diqqətindədir.
Əməyinə verilən yüksək qiymətə görə ölkə rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirən Adilə Əliyeva bundan sonra da Azərbaycan musiqisinin, bütövlükdə mədəniyyətimizin dünyada tanıdılmasına töhfələr verəcəyini, Azərbaycanla Avropa arasında mədəni əlaqələrin inkişafı naminə səylərini əsirgəməyəcəyini vurğulayıb.

A pianist of Azerbaijani origin living in France has been awarded a medal
Fuad Muradov, the Chairman of the State Committee on work with Diaspora, has met with Adila Aliyeva, Honored artist of Azerbaijan living in France, pianist, recipient of Azerbaijan's "Friendship" and France's "Legion of Honor" orders, the director of France Music Academy. During the meeting Adila Aliyeva was presented the "Heydar Aliyev's 100th Anniversary (1923-2023)" jubilee medal by the decree of the President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev.
The Committee Chairman highly appreciated the active integration of our compatriots into the local society, activity in the field of  the promotion of the truths about Azerbaijan, and the recognition of our rich cultural heritage and culture. The unique role of the diaspora in the development of mutual relations between the two countries has been emphasizedHe noted that Azerbaijani community and compatriots abroad and their activity are currently under the attention of President Ilham Aliyev and First Vice-president Mehriban Aliyeva.
Adila Aliyeva has expressed her gratitude to the country's leadership for the high price given to her work and emphasized that she will continue to contribute to the promotion of Azerbaijani music and our culture over the world and will spare no effort for the development of cultural relations between Azerbaijan and Europe.