Aberdində 2 Fevral – Azərbaycan Gəncləri Günü qeyd olunub
Şotlandiyanın Aberdin şəhərində 2 Fevral – Azərbaycan Gəncləri Günü münasibətilə tədbir keçirilib. Diaspor fəalı Billurə Bayramova-Bernardın ailəsinin təşəbbüsü və Aberdin Universiteti Azərbaycan Cəmiyyətinin (ASUA) iştirakı ilə baş tutan tədbirdə Azərbaycanın musiqiləri, milli adət-ənənələri, zəngin mətbəxi nümayiş olunub.
Tədbirin keçirilməsində məqsəd ölkə xaricində təhsil alan gənclərimizi bir araya gətirmək, onlarda Azərbaycançılıq ideologiyasının yaşaması və milli birlik hissinin daha da gücləndirilməsinə imkan yaratmaqdır.
Qeyd edək ki, diaspor təşkilatlarının və fəallarının mütəmadi olaraq təşkil etdiyi bu cür tədbirlər Azərbaycan dövlətinin diaspor, gənclər və mədəniyyət siyasətinin, “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı”nın və “Azərbaycan Mədəniyyəti - 2040” Milli Mədəniyyət Konsepsiyası və Konsepsiya çərçivəsində 2025-2030-cu illər üçün Birinci Milli Fəaliyyət Planının həyata keçirilməsi baxımından olduqca faydalıdır.

February 2 – Azerbaijan Youth Day was celebrated in Aberdeen
The event was held in Aberdeen, Scotland on the occasion of February 2 – Azerbaijan Youth Day. The event, organized on the initiative of the family of Diaspora activist Billura Bayramova-Bernard and with the participation of the Azerbaijani Society at the University of Aberdeen (ASUA), showcased music, national traditions and rich cuisine of Azerbaijan.
The aim of the event, which united the Azerbaijani Diaspora, is to assemble Azerbaijani youth educated abroad, create an opportunity for them for preserving of the ideology of Azerbaijanism, and further strengthen the sense of national unity.
It should be noted that such events, regularly organized by diaspora organizations and activists are highly beneficial for the implementation of Azerbaijan’s diaspora, youth, and cultural policies, the “State Program for the education of youth in prestigious higher education institutions of foreign countries for 2022-2026”, as well as the National Cultural Concept “Culture of Azerbaijan - 2040” and the First National Action Plan for 2025-2030 within the framework of the concept.