Düsseldorfda “Zəfərin nəğmələri” adlı konsert alqışlarla qarşılanıb
Almaniyanın Düsseldorf şəhərində Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi şanlı Zəfərin 5 illiyi münasibətilə “Zəfərin nəğmələri” adlı konsert keçirilib.
Konsert Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, azərbaycanlı pianoçu, bəstəkar Səbinə Məmmədovanın rəhbərliyi altında Düsseldorfda fəaliyyət göstərən “Mugam” Alman-Azərbaycan Musiqi Cəmiyyətinin və Almaniyada yaşayan həmyerlimiz, müğənni, bəstəkar Seyran İsmayılxanovun birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub. Tədbirdə Almaniyanın müxtəlif şəhərlərindən 200-dən çox tamaşaçı iştirak edib.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən qəhrəman şəhidlərimizin əziz xatirəsi yad olunub.
Konsert Səbinə Məmmədovanın pianoda bəstəkar Vaqif Mustafazadənin “Bayatı-Şiraz” əsərini səsləndirməsi ilə başlayıb. Köln Musiqi Akademiyasının vokal müəllimi Seyran İsmayılxanovun öz alman tələbələri ilə birgə Azərbaycan xalq mahnılarını həm azərbaycanca, həm də almanca ifa etməsi alqışlarla qarşılanıb. Əməkdar artist Sahib Paşazadənin milli musiqi alətimiz olan tarda ifa etdiyi əsərlər izləyicilərdə nostalji hisslər oyadıb. Konsertdə dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəyovun yaradıcılığına həsr olunan musiqi nümunələri də səsləndirilib.
Konsertdə, həmçinin Düsseldorf Opera Teatrının solisti Mara Hüseynova Azərbaycan və dünya bəstəkarlarının əsərlərini ifa edib. Azərbaycanlı müğənni Vüsalə Cabir isə muğam və xalq mahnıları ilə gecəyə xüsusi rəng qatıb.

В Дюссельдорфе аплодисментами был встречен концерт под названием “Песни Победы”
В германском городе Дюссельдорф состоялся концерт под названием “Песни Победы”, посвященный 5-й годовщине славной Победы Aзербайджана в 44-дневной Отечественной войне.
Вечер был организован действующим в Дюссельдорфе Германо-азербайджанским музыкальным обществом “Mугам” под руководством азербайджанской пианистки, композитора Сабины Мамедовой совместно с нашим соотечественником, живущим в Германии, певцом и композитором Сейраном Исмаилхановым при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой. На концерте присутствовали более 200 зрителей из различных городов Германии.
Сначала прозвучал государственный гимн Азербайджанской Республики, была почтена светлая память отважных шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Вечер начался с исполнения Сабиной Мамедовой на фортепиано произведения композитора Вагифа Мустафазаде “Баяты-Шираз”. Исполнение преподавателем вокала Кельнской музыкальной академии Сейраном Исмаилхановым вместе с немецкими студентами азербайджанских народных песен как на азербайджанском, так и немецком языке, было встречено аплодисментами. Произведения, исполненные на таре – нашем национальном музыкальном инструменте заслуженным артистом Сахибом Пашазаде, разбудили у зрителей ностальгические чувства. На концерте также прозвучали музыкальные фрагменты, посвященные творчеству гениального композитора Узеира Гаджибекова.
Кроме того, солистка Дюссельдорфского оперного театра Мара Гусейнова исполнила на вечере произведения азербайджанских композиторов и композиторов мира. A азербайджанская певица Вусаля Джабир мугамами и народными песнями придала вечеру особую атмосферу.