Dünya azərbaycanlılarının Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyinə qarşı törədilən terror hücumu barədə bəyanatı
27 yanvar, 2023
Biz, xarici ölkələrdə yaşayan azərbaycanlılar yanvarın 27-si Bakı vaxtı ilə səhər saat 8:30 radələrində Azərbaycanın İrandakı səfirliyinə edilən silahlı hücum nəticəsində bir azərbaycanlının qətlə yetirilməsi, ikisinin isə yaralanmasından dərin kədər hissi keçirdiyimizi bildiririk. Dünya azərbaycanlıları baş vermiş hadisəni İran xüsusi xidmət orqanlarının təşkil etdiyi terror aktı hesab edir, hər bir soydaşımız bu xain hücumu və qanlı cinayəti törədənləri lənətləyir, diqqəti yayındırmaq üçün yayılan təxribatyönümlü və yalan məlumatlara inanmadığını bəyan edir. Baş vermiş qanlı hadisə məntiqə və heç bir insanlığa sığmır.
Cənubi Azərbaycanda yaşayan 40 milyon soydaşımızın hüquqlarının davamlı olaraq pozulması və İranda diplomatik nümayəndəliyin, eləcə də soydaşlarımızın toxunulmazlığına zəmanətin olmaması bizi həmişə narahat edir.
Biz dünya ictimaiyyətinin diqqətinin regiona yönəlməsini, insanlıq əleyhinə törədilən cinayətlərə son qoyulmasını tələb edirik!
Regionda sülhə və sabitliyə əngəl törədən terror aktı barədə məlumatları BMT, Avropa İttifaqı, Avropa Şurası və onların qurumlarının, digər səlahiyyətli beynəlxalq və regional təşkilatların diqqətinə çatdıraraq, İran xüsusi xidmət orqanlarının belə ağır cinayət əməlləri törətməsinin qarşısının alınması istiqamətində hüquqi-siyasi müstəvidə təcili tədbirlər görməyə çağırırıq.
Nəzərinizə çatdıraq ki, biz İran və Ermənistanın Azərbaycanın suveren sərhədləri daxilində davamlı olaraq birgə qanunsuz əməllər törətdiyinin şahidiyik. Belə ki, son vaxtlar 27 İran vətəndaşı Laçın yolundan istifadə edərək qeyri-müəyyən məqsədlərlə Azərbaycanın Qarabağ ərazisində yuva salmış separatçı rejimin yanına keçmiş, bu günə qədər İran bu barədə heç bir açıqlama verməmişdir.
Terror aktı nəticəsində həlak olmuş səfirlik əməkdaşının xatirəsini ehtiramla yad edir, yaralıların tezliklə şəfa tapmasını diləyirik. Biz davamlı olaraq Ermənistanın müxtəlif istiqamətli terror və təxribat əməlləri ilə üz-üzə qalan Azərbaycana qarşı İran İslam Respublikasının da eyni mövqedən çıxış etməsini pisləyir, regionda sülh və insanlıq əleyhinə yönələn cinayətlərə görə təqsirkarların ən qısa zamanda məsuliyyətə cəlb olunmasını tələb edir, beynəlxalq ictimaiyyətdən ədalətli mövqe gözləyirik.

Заявление азербайджанцев мира в связи с террором, совершенным против посольства нашей страны в Исламской Республике Иран
27 января, 2023
Мы, азербайджанцы, проживающие в зарубежных странах, заявляем, что глубоко опечалены в связи с убийством одного и ранением двух азербайджанцев в результате вооруженного нападения 27 января в 8:30 по бакинскому времени на посольство Азербайджана в Иране. Азербайджанцы мира считают произошедшее террористическим актом, организованным иранскими спецслужбами, все наши соотечественники проклинают это вероломное нападение и зачинщиков кровавых преступлений, заявляют, что не верят ложной информации, распространяемой для отвлечения внимания.
Мы чрезвычайно озабочены постоянным нарушением прав 40 миллионов наших соотечественников, проживающих в Южном Азербайджане, а также отсутствием в Иране дипломатического представительства и гарантии неприкосновенности человека.
Мы привлекаем внимание мировой общественности к региону и призываем к борьбе с совершением преступлений против человечности.
Доводя до внимания ООН, Европейского Союза, Совета Европы и их структур, других полномочных международных региональных организаций сведения о террористическом акте, препятствующем миру и стабильности в регионе, призываем принять безотлагательные меры в политико-правовой плоскости для пресечения совершения иранскими спецслужбами столь тяжких преступных деяний.
Доводим до вашего сведения, что мы являемся свидетелями постоянного совершения Ираном и Арменией незаконных совместных деяний в пределах границ Азербайджана. Так, в последнее время 27 граждан Ирана, используя Лачинскую дорогу, с неопределенными целями перешли к сепаратистам, находящимся на территории Карабаха, причем до сих пор Иран и Армения никак не объяснили это.
Мы чтим память погибших в результате террористического акта, осуждаем то, что Исламская Республика Иран занимает в отношении Азербайджана, столкнувшегося с постоянными террористическими деяниями Армении в различных направлениях, ту же позицию, требуем привлечения в кратчайший срок к ответственности лиц, являющихся зачинщиками преступлений, направленных против мира в регионе и человечности, ждем от международной общественности справедливой позиции.