Dünya azərbaycanlılarının Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyinə qarşı törədilən terror hücumu barədə bəyanatı
27 yanvar, 2023
Biz, xarici ölkələrdə yaşayan azərbaycanlılar yanvarın 27-si Bakı vaxtı ilə səhər saat 8:30 radələrində Azərbaycanın İrandakı səfirliyinə edilən silahlı hücum nəticəsində bir azərbaycanlının qətlə yetirilməsi, ikisinin isə yaralanmasından dərin kədər hissi keçirdiyimizi bildiririk. Dünya azərbaycanlıları baş vermiş hadisəni İran xüsusi xidmət orqanlarının təşkil etdiyi terror aktı hesab edir, hər bir soydaşımız bu xain hücumu və qanlı cinayəti törədənləri lənətləyir, diqqəti yayındırmaq üçün yayılan təxribatyönümlü və yalan məlumatlara inanmadığını bəyan edir. Baş vermiş qanlı hadisə məntiqə və heç bir insanlığa sığmır.
Cənubi Azərbaycanda yaşayan 40 milyon soydaşımızın hüquqlarının davamlı olaraq pozulması və İranda diplomatik nümayəndəliyin, eləcə də soydaşlarımızın toxunulmazlığına zəmanətin olmaması bizi həmişə narahat edir.
Biz dünya ictimaiyyətinin diqqətinin regiona yönəlməsini, insanlıq əleyhinə törədilən cinayətlərə son qoyulmasını tələb edirik!
Regionda sülhə və sabitliyə əngəl törədən terror aktı barədə məlumatları BMT, Avropa İttifaqı, Avropa Şurası və onların qurumlarının, digər səlahiyyətli beynəlxalq və regional təşkilatların diqqətinə çatdıraraq, İran xüsusi xidmət orqanlarının belə ağır cinayət əməlləri törətməsinin qarşısının alınması istiqamətində hüquqi-siyasi müstəvidə təcili tədbirlər görməyə çağırırıq.
Nəzərinizə çatdıraq ki, biz İran və Ermənistanın Azərbaycanın suveren sərhədləri daxilində davamlı olaraq birgə qanunsuz əməllər törətdiyinin şahidiyik. Belə ki, son vaxtlar 27 İran vətəndaşı Laçın yolundan istifadə edərək qeyri-müəyyən məqsədlərlə Azərbaycanın Qarabağ ərazisində yuva salmış separatçı rejimin yanına keçmiş, bu günə qədər İran bu barədə heç bir açıqlama verməmişdir.
Terror aktı nəticəsində həlak olmuş səfirlik əməkdaşının xatirəsini ehtiramla yad edir, yaralıların tezliklə şəfa tapmasını diləyirik. Biz davamlı olaraq Ermənistanın müxtəlif istiqamətli terror və təxribat əməlləri ilə üz-üzə qalan Azərbaycana qarşı İran İslam Respublikasının da eyni mövqedən çıxış etməsini pisləyir, regionda sülh və insanlıq əleyhinə yönələn cinayətlərə görə təqsirkarların ən qısa zamanda məsuliyyətə cəlb olunmasını tələb edir, beynəlxalq ictimaiyyətdən ədalətli mövqe gözləyirik.

Statement by World Azerbaijanis in relation with the terrorist attack on the embassy of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran
27 January, 2023
We, Azerbaijanis living in foreign countries, express our deepest grief over the fact that as a result of an armed attack on the Azerbaijani embassy to Iran on January 27 at 8:30 am Baku time, one Azerbaijani was murdered and two were injured. Azerbaijanis around the world consider the incident as a terrorist attack organized by the Iranian special services; each of our compatriots curses those accountable for this treacherous attack and bloody crimes, and declares that they do not believe the bogus information spread to divert attention. The blood-soaked event that happened is beyond logic and humaneness.
We are extremely concerned about the constant violation of the rights of  40 million of our compatriots living in South Azerbaijan, as well as the absence of any guarantee for diplomatic and  personal immunity.
We draw the attention of the world community to the region and call for the fight against the perpetration of crimes against humanity.
Bringing information about a terrorist attack that impedes peace and stability in the region to the attention of the UN, the European Union, the Council of Europe and their institutions, as well as other competent international and regional organizations, we call on them to take urgent measures at the legal and political level to prevent the perpetration by Iranian special services of such serious criminal acts.
We state that we are witnessing  illegal actions being constantly committed by Iran and Armenia within the borders of Azerbaijan. Thus, recently 27 Iranian citizens used the Lachin road to pass to the side of separatists forces in the territory of Karabakh for unknown purposes, and neither Armenia nor Iran has made any statements about this until today.
We honor the memory of those who died as a result of the terrorist attack, condemn the similar position of the Islamic Republic of Iran towards Azerbaijan which is constantly faced with various terrorist attacks by Armenia, and demand that those accountable for crimes against peace and humanity in the region be brought to justice without delay as well as demand a fair stand from the international community.