Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində geniştərkibli kollegiya iclası keçirilib
2024-cü ilin fəaliyyət planına həsr olunan geniştərkibli kollegiya iclası Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Ardınca Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Kollegiya iclasını açıq elan edən sədr Fuad Muradov komitənin və Azərbaycan diasporunun 2023-cü il – “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində xaricdəki Azərbaycan icmalarının fəaliyyəti barədə danışıb. Bildirilib ki, ötən il 69 ölkədə 200-dən çox müxtəlif xarakterli tədbir həyata keçirilib, Azərbaycan Evlərinin sayı 28-ə çatıb, diasporun koordinasiyalı fəaliyyəti, təşkilatlanması, ana vətənlə əlaqələrinin möhkəmlənməsi sahəsində mühüm addımlar atılıb.
Prezident İlham Əliyevin və birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın diasporun fəaliyyətinə göstərdikləri diqqət və qayğının, eləcə də Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin olunmasının soydaşlarımız arasında böyük ruh yüksəkliyi yaratdığı, Azərbaycan Prezidentinin tapşırıq və tövsiyələrinin diaspor fəaliyyətinin təməl prinsiplərini təşkil etdiyi bir daha nəzərə çatdırılıb.
2024-cü ildə Azərbaycan Evlərinin, həftəsonu məktəblərinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsinin, ölkəmizdə və xaricdə beynəlxalq miqyaslı tədbirlərin təşkilinin diqqət mərkəzində saxlanılmasının vacibliyi bildirilib.
Lobbiçilik fəaliyyətinin, beynəlxalq mediaya çıxış imkanlarının daha da gücləndirilməsi, diaspor üzvlərinin, xarici jurnalistlərin, tarixçilərin Qarabağa səfərlərinin davam etdirilməsi qeyd olunub, 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi və COP29 kimi mötəbər tədbirlərin diaspor arasında da təbliğ olunması xüsusi vurğulanıb.
İclasda Şuşanın 2024-cü il üçün İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı seçilməsi, Məmməd Əmin Rəsulzadənin 140 və Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illiyi münasibətilə həyata keçiriləcək tədbirlərdən də bəhs olunub.
Daha sonra Komitə Aparatının müvafiq şöbələrinin və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun hesabatları dinlənilib. Qeyd olunub ki, ötən il komitənin və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi və təşkilatçılığı ilə həm ölkə daxilində, həm də xaricdə irimiqyaslı layihələr, konfranslar, forumlar keçirilib, onlarla kitab və jurnal nəşr olunub, sənədli filmlər hazırlanıb, disklər buraxılıb.
Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq hüquq müstəvisinə çıxarılması, dezinformasiyaların qarşısının alınması məqsədilə diaspor təşkilatlarının dünya ictimaiyyətinə yüzlərlə müraciət və bəyanat ünvanladığı bildirilib.
İclasda Komitə əməkdaşlarında antikorrupsiya davranış modelinin formalaşdırılması və məlumatlılığın artırılmasına yönəlmiş maarifləndirmə işləri müzakirə olunub. Dövlət qulluqçularının xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi zamanı səriştə modelinin tətbiqi məqsədilə hazırlanmış təkliflər irəli sürülüb. Ötən ildə olduğu kimi cari ildə də, dövlət qulluqçularının karyera inkişaf planın tərtibinin, insan kapitalının inkişafı və insan potensialının artırılması sahəsində tədbirlərin hazırlanmasının və həyata keçirilməsinin, dövlət qulluğunda rəhbər vəzifəli şəxslər üçün idarəetmə, o cümlədən insan resurslarının idarə edilməsi ilə bağlı təlimlərin keçirilməsinin və dövlət qulluğu sahəsində beynəlxalq təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsinin nəzərdə tutulduğu qeyd olunub.
Bildirilib ki, ötən il ərzində vətəndaşların qəbulu və onların müraciətləri hər zaman diqqət mərkəzində saxlanılıb. Komitənin səlahiyyətləri çərçivəsində onların müsbət həlli üçün mümkün və zəruri addımlar atılıb, qanunauyğun şəkildə və müddətdə cavablandırılması təmin edilib.
Kollegiya iclası 2024-cü ilin fəaliyyət planının müzakirəsi və ötən il dövlət başçısının sərəncamı ilə təltif olunan komitə əməkdaşlarına medalların təqdim olunması ilə yekunlaşıb.

A comprehensive collegium meeting was held at the State Committee on Work with Diaspora
A comprehensive collegium meeting dedicated to the Action Plan for 2024 was held at the State Committee on Work with Diaspora.
At the beginning of the meeting, the National Anthem was played, then the dear memory of our martyrs, who died for the independence and territorial integrity of Azerbaijan, was commemorated with a minute's silence.
Chairman Fuad Muradov, declared the collegium meeting open and spoke about the events held within the framework of “2023-Year of Heydar Aliyev” by the Committee and the Azerbaijani diaspora.
It was mentioned that last year more than 200 events were held in 69 countries across the world, the number of the Azerbaijani Houses reached 28, and important steps were taken in the field of coordination the activity of the diaspora, strengthening their ties with the motherland.
It was brought into the notice that the attention and care shown by President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva towards the Azerbaijani diaspora, as well as restoration of the territorial integrity inspired our compatriots. It has been one more time underlined that President Ilham Aliyev’s recommendations constitute the basic principles of the diaspora activity.
The meeting focused on the importance of increasing the number of the Azerbaijani Houses and weekend schools in 2024, holding international events in our country and abroad.
Expanding lobbying activities and the access to the international media, arranging the visits of the diaspora members, foreign journalists, historians to Karabakh in 2024 was especially underlined. It was noted that the year 2024 was declared “Green World Solidarity Year” and the prestigious events like COP29 should be advocated among diaspora  members.
The meeting also discussed Shusha’s designation as the cultural capital of the Islamic world for 2024, 140th anniversary of Mammad Amin Rasulzadeh and the 100th anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic.
Later, the reports of the relevant departments of the Committee Apparatus and the Fund for Support to Azerbaijani Diaspora were heard. It was noted that last year, with the support and organization of the Committee and Fund for Support to Azerbaijani Diaspora, large-scale projects, conferences and forums were held both in the country and abroad, dozens of books and magazines were published, documentaries were shot, and CDs were released.
It was noted that diaspora organizations addressed hundreds of appeals and statements to the world community in order to attract attention to the truths of Azerbaijan on the level of international law and prevent disinformation.
The collegium meeting ended with the discussion of the action plan for 2024 and the presentation of medals to the committee employees who were awarded by the order of the head of state last year.