Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi Qırğızıstan Xalq Assambleyasının 30 illik yubiley tədbirində təmsil olunub
28 iyun, 2024
Bişkek şəhərində Qırğızıstan Xalq Assambleyasının 30 illik yubileyinə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Qırğız Respublikasının Prezidentinin Ala-Arça dövlət iqamətgahında təşkil olunmuş tədbirdə 100-dən çox milli və etnik azlıq nümayəndəsi, həmçinin Azərbaycan, Qazaxıstan, Rusiya və Özbəkistandan yüksək səviyyəli qonaqlar iştirak ediblər.
Qırğız Respublikasının Dövlət katibi Suyunbek Kasmambetov Prezident Sadır Japarovun müraciətini oxuyub. Onları yubiley münasibətilə təbrik edərək dövlət dilinin və çoxdilliliyin inkişafının ölkə hakimiyyəti üçün prioritet məsələlərdən biri olduğunu bildirib. O, gələcəkdə Məclisin dövlət-ictimai təşkilat kimi hüquqi statusunun müəyyənləşdirilməsinin nəzərdə tutulduğunu söyləyib. Qırğızıstan Xalq Assambleyasının 22 yanvar 1994-cü ildə Qırğızıstan xalqının ilk qurultayında təşkil olunduğunu və o vaxtdan xalqın birliyinin möhkəmlənməsinə, millətlərarası münasibətlərin inkişafına, vətəndaş bərabərliyinin formalaşmasına öz töhfəsini verdiyini vurğulayıb.
Daha sonra Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Vaqif Seyidbəyov toplantı iştirakçılarına Komitə sədri Fuad Muradovun təbriklərini çatdırıb. Sədr müavini Azərbaycan və qırğız xalqlarının tarixi, dili, dini və mədəni dəyərləri baxımından bir-birinə sıx bağlı olduğunu, Qırğızıstan Xalq Assambleyasının ölkə ərazisində yaşayan xalqlar, o cümlədən azərbaycanlılar üçün siyasi, sosial-iqtisadi, konstitusion, mədəni və digər hüquq və azadlıqlarının qorunmasının təminatçısı qismində çıxış etdiyini bildirib. Müstəqillik dövründə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə ölkələrimiz arasında münasibətlərin yaradılması və möhkəmləndirilməsini, Prezident İlham Əliyevin həmin münasibətləri strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəltməsini məmnuniyyətlə vurğulayıb. Son aylar Qırğızıstandakı Azərbaycan diasporunun fəaliyyətində müşahidə olunan canlanmanın dövlətlərimiz arasında münasibətlərin inkişafına öz töhfəsini verəcəyi əminliklə qeyd edilib.
Tədbir çərçivəsində Qırğızıstan Xalq Assambleyasının X Qurultayı baş tutub, qurumun hazırkı sədri Almambet Matubraimov yenidən növbəti beş il üçün Assambleyanın sədri seçilib. Qırğızıstanda fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatı olan “Birlik” İctimai Birliyinin sədri Xansıvar Baxşəliyev Assambleya şurasına üzv seçilib. Qurultayda Qırğızıstan Xalq Assambleyasının Nizamnaməsi təsdiq edilib, fəal diaspor nümayəndələrinə müxtəlif hədiyyələr verilib.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalı Qırğızıstan Xalq Assambleyasının sədri Almambet Matubraimova təqdim olunub.
Bununla yanaşı tədbir çərçivəsində Qırğız Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət Dili və Dil Siyasəti üzrə Milli Komissiyasının yeni təyin olunmuş sədri Melis Muratəliyevlə görüş keçirilib. Görüşdə ölkələrimiz və xalqlarımız arasında tərəfdaşlıq və dostluq əlaqələri, beynəlxalq platformalarda qarşılıqlı dəstək aksiyaları, həmçinin dahi yazıçı Nizami Gəncəvinin əsərlərinin qırğız dilinə tərcüməsi mümkünlüyü barədə fikir mübadiləsi aparılıb. M.Muratəliyev Azərbaycana səfərini məmnunluqla xatırlayaraq, imzalanmış memorandum çərçivəsində birgə layihələrin davam etdirilməsinə hazır olduqlarını bildirib.

Комитет представлен на юбилейном мероприятии по случаю 30-летия Ассамблеи народа Кыргызстана
В церемонии, организованной в государственной резиденции Президента Кыргызской Республики “Ала-Арча”, приняли участие более 100 представителей национальных и этнических меньшинств, а также высокопоставленные гости из Азербайджана, Казахстана, России и Узбекистана.
Государственный секретарь Кыргызской Республики Суйунбек Касмамбетов зачитал обращение Президента Садыра Жапарова. Передав поздравления по случаю юбилея, он отметил, что развитие государственного языка и многоязычия является одним из приоритетных вопросов для властей страны, сообщил, что в дальнейшем планируется установить правовой статус ассамблеи, как государственно-общественной организации, подчеркнул, что Ассамблея народа Кыргызстана была создана 22 января 1994 года на первом съезде народа Кыргызстана и с тех пор вносит вклад в укрепление единства народа, развитие межнациональных отношений, формирование гражданского общества.
Затем заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Вагиф Сеидбеков передал участникам мероприятия поздравления председателя Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуада Мурадова. Заместитель председателя сказал, что азербайджанский и кыргызский народы тесно связаны друг с другом с точки зрения истории, языка, религиозных и культурных ценностей, что Ассамблея народа Кыргызстана выступает в качестве гаранта политических, социально-экономических, конституционных, культурных и других прав и свобод народов, проживающих на территории страны, в том числе азербайджанцев. Он с удовлетворением констатировал, что по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева в период независимости были налажены и упрочены отношения между нашими странами, что Президент Ильхам Алиев поднял эти отношения на уровень стратегического партнерства, с уверенностью отметил, что оживление, наблюдающееся в последние месяцы в деятельности азербайджанской диаспоры в Кыргызстане, внесет вклад в развитие отношений между нашими государствами.
В рамках мероприятия состоялся Х Съезд Ассамблеи народа Кыргызстана, нынешний председатель структуры Алмамбет Матубраимов вновь избран председателем ассамблеи на очередные пять лет. Председатель функционирующего в Кыргызстане Общественного объединения “Бирлик”, являющегося азербайджанской диаспоральной организацией, Хансувар Бахшалиев избран в члены совета ассамблеи. На съезде был утвержден Устав Ассамблеи народа Кыргызстана, активным представителям диаспоры преподнесены различные подарки.
Председателю Ассамблеи народа Кыргызстана Aлмамбету Матубраимову вручена медаль Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой “За заслуги в диаспорской деятельности”.
Одновременно в рамках мероприятия состоялась встреча с новоназначенным председателем Национальной комиссии по государственному языку и языковой политике при Президенте Кыргызской Республики Мелисом Мураталиевым. На встрече был проведен обмен мнениями о партнерских и дружественных связях между нашими странами и народами, акциях взаимной поддержки на международных платформах, а также возможности перевода произведений великого писателя Низами Гянджеви на кыргызский язык. M.Mураталиев, с удовлетворением вспомнив визит в Азербайджан, выразил готовность к продолжению совместных проектов в рамках подписанного меморандума.