Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi Qırğızıstan Xalq Assambleyasının 30 illik yubiley tədbirində təmsil olunub
28 iyun, 2024
Bişkek şəhərində Qırğızıstan Xalq Assambleyasının 30 illik yubileyinə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Qırğız Respublikasının Prezidentinin Ala-Arça dövlət iqamətgahında təşkil olunmuş tədbirdə 100-dən çox milli və etnik azlıq nümayəndəsi, həmçinin Azərbaycan, Qazaxıstan, Rusiya və Özbəkistandan yüksək səviyyəli qonaqlar iştirak ediblər.
Qırğız Respublikasının Dövlət katibi Suyunbek Kasmambetov Prezident Sadır Japarovun müraciətini oxuyub. Onları yubiley münasibətilə təbrik edərək dövlət dilinin və çoxdilliliyin inkişafının ölkə hakimiyyəti üçün prioritet məsələlərdən biri olduğunu bildirib. O, gələcəkdə Məclisin dövlət-ictimai təşkilat kimi hüquqi statusunun müəyyənləşdirilməsinin nəzərdə tutulduğunu söyləyib. Qırğızıstan Xalq Assambleyasının 22 yanvar 1994-cü ildə Qırğızıstan xalqının ilk qurultayında təşkil olunduğunu və o vaxtdan xalqın birliyinin möhkəmlənməsinə, millətlərarası münasibətlərin inkişafına, vətəndaş bərabərliyinin formalaşmasına öz töhfəsini verdiyini vurğulayıb.
Daha sonra Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Vaqif Seyidbəyov toplantı iştirakçılarına Komitə sədri Fuad Muradovun təbriklərini çatdırıb. Sədr müavini Azərbaycan və qırğız xalqlarının tarixi, dili, dini və mədəni dəyərləri baxımından bir-birinə sıx bağlı olduğunu, Qırğızıstan Xalq Assambleyasının ölkə ərazisində yaşayan xalqlar, o cümlədən azərbaycanlılar üçün siyasi, sosial-iqtisadi, konstitusion, mədəni və digər hüquq və azadlıqlarının qorunmasının təminatçısı qismində çıxış etdiyini bildirib. Müstəqillik dövründə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə ölkələrimiz arasında münasibətlərin yaradılması və möhkəmləndirilməsini, Prezident İlham Əliyevin həmin münasibətləri strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəltməsini məmnuniyyətlə vurğulayıb. Son aylar Qırğızıstandakı Azərbaycan diasporunun fəaliyyətində müşahidə olunan canlanmanın dövlətlərimiz arasında münasibətlərin inkişafına öz töhfəsini verəcəyi əminliklə qeyd edilib.
Tədbir çərçivəsində Qırğızıstan Xalq Assambleyasının X Qurultayı baş tutub, qurumun hazırkı sədri Almambet Matubraimov yenidən növbəti beş il üçün Assambleyanın sədri seçilib. Qırğızıstanda fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatı olan “Birlik” İctimai Birliyinin sədri Xansıvar Baxşəliyev Assambleya şurasına üzv seçilib. Qurultayda Qırğızıstan Xalq Assambleyasının Nizamnaməsi təsdiq edilib, fəal diaspor nümayəndələrinə müxtəlif hədiyyələr verilib.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalı Qırğızıstan Xalq Assambleyasının sədri Almambet Matubraimova təqdim olunub.
Bununla yanaşı tədbir çərçivəsində Qırğız Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət Dili və Dil Siyasəti üzrə Milli Komissiyasının yeni təyin olunmuş sədri Melis Muratəliyevlə görüş keçirilib. Görüşdə ölkələrimiz və xalqlarımız arasında tərəfdaşlıq və dostluq əlaqələri, beynəlxalq platformalarda qarşılıqlı dəstək aksiyaları, həmçinin dahi yazıçı Nizami Gəncəvinin əsərlərinin qırğız dilinə tərcüməsi mümkünlüyü barədə fikir mübadiləsi aparılıb. M.Muratəliyev Azərbaycana səfərini məmnunluqla xatırlayaraq, imzalanmış memorandum çərçivəsində birgə layihələrin davam etdirilməsinə hazır olduqlarını bildirib.

The State Committee on Work with Diaspora was represented at the 30th anniversary event of the People's Assembly of Kyrgyzstan
28 June, 2024Bishkek hosted an event dedicated to the 30th anniversary of the People’s Assembly of Kyrgyzstan.
More than 100 representatives of national and ethnic minorities, as well as high-level guests from Azerbaijan, Kazakhstan, Russia and Uzbekistan attended the event organized at the Ala-Archa State Residence of the President of the Kyrgyz Republic.
State secretary of the Kyrgyz Republic Suyunbek Kasmambetov read out the Address of President Sadir Japarov. Congratulating them on the anniversary, he noted the development of the state language and multilingualism as one of the priorities for the country's authorities and added the planning of the determination of the legal status of the Assembly as a state-public organization in the future. He stressed that the Assembly was organized on January 22, 1994 at the first congress of the Kyrgyz People and since then has contributed to the strengthening of the unity of the people, the development of interethnic relations, the formation of civil equality.
Then, Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Vagif Seyidbayov conveyed congratulations of the Committee Chairman Fuad Muradov to the participants of the meeting. The deputy chairman has said that the Azerbaijani and Kyrgyz peoples are closely connected in terms of history, language, religion and cultural values, and that the Kyrgyz people's Assembly acts as a guarantor of the protection of political, socio-economic, constitutional, cultural and other rights and freedoms for the peoples living in the territory of the country, including Azerbaijanis. He emphasized with pleasure the establishment and strengthening of relations between our countries at the initiative of National Leader Heydar Aliyev during the period of independence, and the President Ilham Aliyev's raising these relations to the level of strategic partnership.
Within the framework of the event, The X Congress of the People's Assembly of Kyrgyzstan took place and the current chairman of the organization Almambet Matubraimov was again elected chairman of the Assembly for the next five years. Chairman of the “Birlik” Public Union, an Azerbaijani Diaspora Organization operating in Kyrgyzstan, Khansivar Bakhshaliyev was elected a member of the Assembly Council. At the Congress, the Charter of the People's Assembly of Kyrgyzstan was approved and various gifts were given to active Diaspora representatives.
Almambet Matubraimov, Chairman of the People's Assembly of Kyrgyzstan, was awarded the medal “For service in the Diaspora activity”.
In addition, within the framework of the event, a meeting was held with Melis Murataliyev, the newly appointed chairman of the National Commission for State Language and Language Policy under the President of the Kyrgyz Republic. During the meeting a wide range of ideas on partnership and friendship relations between our countries and peoples, mutual support actions on international platforms, as well as the possibility of translating the works of the great writer Nizami Ganjavi into Kyrgyz were exchanged. M.Murataliyev recalled his visit to Azerbaijan with great pleasure and expressed his readiness to continue joint projects within the framework of the signed memorandum.