Diaspor təşkilatları və Koordinasiya Şuraları bəyanat yayıb
16 avqust, 2023Xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən 15 Koordinasiya Şurası və 38 ölkədəki Azərbaycan diaspor təşkilatı Cənubi Qafqaz bölgəsində yaranmış vəziyyət və Azərbaycanın sülh səylərinin dəstəklənməsi ilə bağlı beynəlxalq ictimaiyyətə müraciət edib.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatına (BMT) və digər beynəlxalq təşkilatlara ünvanlanan bəyanatda Azərbaycanla Ermənistan arasında 2020-ci ildə baş vermiş müharibədən sonrakı vəziyyətlə bağlı qalmış aktual problemlərə diqqət cəlb edilib.
Nəzərə çatdırılıb ki, Errmənistanda revanşist əhval-ruhiyyəli qüvvələr və dünyadakı erməni diasporu bölgədə dayanıqlı sülhə nail olmaq məsələsini çətinləşdirir.
Ermənistanın 30 il ərzində işğal altında saxladığı Azərbaycan torpaqlarında dəhşətli dağıntılar və ekoloji terror törətdiyini, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən döşənmiş minalar nəticəsində indiyədək Azərbaycanın 300-dən çox günahsız mülki vətəndaşının və hərbçisinin öldüyünü və yaralandığını bir daha xatırladan diaspor təşkilatları bəyan ediblər ki, erməni tərəfinin əsassız iddialarına baxmayaraq, Qarabağla bütün kommunikasiya yolları açıqdır.
Azərbaycanın yeganə tələbinin öz ərazilərində, o cümlədən nəqliyyat-kommunikasiya yolları üzərində suverenliyini qorumaq olduğu və bu tələbin beynəlxalq hüquq normalarına tam uyğun gəldiyi, Qarabağ bölgəsində irimiqyaslı bərpa-yenidənqurma işləri aparan ölkəmizin münaqişədə və yeni iğtişaşlarda maraqlı olmadığı diqqətə çatdırılıb. “Biz sülhü çox istəyirik – bu, bizim sarsılmaz mövqeyimiz olaraq qalmaqdadır”.
Diaspor təşkilatları beynəlxalq ictimaiyyəti iki ölkə arasında münasibətlərin gərginləşdirilməsinə deyil, konstruktiv dialoqun təşkilinə yardım göstərməyə çağırıb. “Yalnız anlaşma, əməkdaşlıq və qarşılıqlı hörmət sayəsində regionumuzun çox ehtiyac duyduğu dayanıqlı sülhə nail olacağımıza ümid edə bilərik”.

Диаспорские организации и координационные советы распространили заявление
16 августа, 202315 координационных советов, функционирующих в зарубежных странах, и азербайджанские диаспорские организации в 38 государствах обратились к международной общественности в связи с ситуацией, сложившейся в регионе Южного Кавказа, и поддержкой мирных усилий Азербайджана.
В заявлении, адресованном в Организацию Объединенных Наций (ООН) и другие международные организации, уделяется внимание актуальным проблемам, остающимся в связи с ситуацией после войны 2020 года между Азербайджаном и Арменией.
Отмечается, что реваншистские силы в Армении и армянская диаспора в мире осложняют вопрос достижения устойчивого мира в регионе.
Eще раз напомнив о том, что Армения учинила чудовищные разрушения и экологический террор на азербайджанских землях, которые в течение 30 лет удерживала под оккупацией, что в результате мин, заложенных армянскими вооруженными силами, на сегодняшний день погибли и пострадали более 300 невинных гражданских лиц и военнослужащих Азербайджана, диаспорские организации заявили, что, несмотря на необоснованные претензии армянской стороны, все коммуникации с Карабахом открыты.
Подчеркивается, что единственное требование Азербайджана заключается в сохранении суверенитета на своих территориях, в том числе над транспортными коммуникациями, что данное требование полностью соответствует нормам международного права, отмечается, что наша страна, осуществляющая широкомасштабные работы по восстановлению и реконструкции в Карабахском регионе, не заинтересована в столкновениях и новых конфликтах. “Мы очень хотим мира, это остается нашей твердой позицией”.
Диаспорские организации призвали международную общественность к содействию организации конструктивного диалога, а не обострению отношений между двумя странами. “Мы можем надеяться на достижение устойчивого мира, в котором очень нуждается наш регион, лишь благодаря взаимопониманию, сотрудничеству и взаимному уважению”.