Diaspor Komitəsində Polşa müftisi ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov ölkəmizdə səfərdə olan Polşa Respublikasının müftisi, Polşa Respublikasında Müsəlman Dini Birliyinin Ali Müsəlman Kollecinin sədri Tomas Mişkeviç ilə görüşüb. Görüşdə ölkələrimiz arasında sıx əlaqələr və Polşadakı Azərbaycan icmasının fəaliyyətilə bağlı qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə olunub.
Qonağı səmimi salamlayan komitə sədri Azərbaycanla Polşa arasında münasibətlərin dərin tarixi köklərə malik olduğunu, bu əlaqələrin Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə keyfiyyətcə yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycanda tolerantlıq və multikulturalizm dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindəndir. Dini icmalar daim dövlətin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunub, müxtəlif dinlərə və mədəniyyətlərə məxsus insanlar sivilizasiyaların qovşağı olan  ölkəmizdə harmoniya içərisində yaşayır.
Görüş zamanı Komitənin layihə və proqramlarından danışılıb, o cümlədən  44 ölkəni əhatə edən 17 Koordinasiya Şurasının dünya azərbaycanlılarının fəaliyyətini əlaqələndirməsi diqqətə çatdırılıb. 20 ölkədəki 32 Azərbaycan Evinin ardıcıl və məqsədyönlü işləri barədə müfəssəl məlumat verilib, onların soydaşlarımızın sosial, mədəni və iqtisadi həyatlarına necə dəstək verdiyi xatırladılıb. Azərbaycan Evlərinin ikisinin Polşanın Varşava və Krakov şəhərlərində yerləşdiyi və həmin evlərin diaspor quruculuğunun mühüm istiqamətlərini təşkil etdiyi qeyd olunub.
Söhbət zamanı Avropada soydaşlarımızın ən çox yaşadığı ölkənin Almaniyadan sonra Polşada olduğu vurğulanıb. Polşadakı Azərbaycan icmasının fəallığı, yerli cəmiyyətə uğurla inteqrasiyası, ölkənin ictimai-siyasi, mədəni həyatında fəal iştirakı diqqət mərkəzində olub, diaspor fəaliyyətinin davamlılığı üçün ardıcıl və məqsədyönlü iş aparıldığı qeyd edilib.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən Tomas Mişkeviç Polşada yaşayan azərbaycanlıların yerli cəmiyyətə inteqrasiyasının, onların sosial, mədəni və iqtisadi sahələrdəki aktiv fəaliyyətinin müsbət nəticələrini qeyd edərək, bu prosesin Azərbaycan dövlətinin müdrik siyasətinin göstəricisi olduğunu bildirib. O, Azərbaycanın dini tolerantlıq və multikulturalizm sahəsindəki uğurlarını yüksək qiymətləndirib, ölkəmizin bu sahədə nümunəvi bir model olduğunu ifadə edib.
Polşa Respublikasının ölkəmizdə fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Pavel Radomski ölkələrimiz arasında bir çox istiqamətlərdə, o cümlədən diaspor sahəsində əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirmək üçün böyük potensial olduğunu vurğulayıb, təmsil etdiyi ölkədə Azərbaycan icmasının inkişafından məmnunluq ifadə edib.
Görüşdə Polşa müftisi Tomas Mişkeviçə təltif olunduğu “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim edilib. Qonaq bu mükafatı Azərbaycan dövlətinin ona göstərdiyi böyük etimadın təzahürü kimi dəyərləndirib.
Görüş qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərin müzakirəsi ilə yekunlaşıb. Hər iki tərəf gələcəkdə əməkdaşlıq sahələrini genişləndirmək və dərinləşdirmək niyyətlərini ifadə edib. Görüş  Azərbaycan və Polşa arasındakı əlaqələrin, xüsusilə diaspor fəaliyyəti sahəsində münasibətlərin daha da güclənməsi baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır.

В Комитете по работе с диаспорой состоялась встреча с польским муфтием
Председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с муфтием Республики Польша, председателем Высшего мусульманского колледжа Мусульманского религиозного союза в Республике Польша Томасом Мишкевичем, находящимся с визитом в нашей стране. На встрече обсуждались вопросы, представляющие взаимный интерес в связи с тесными связями между нашими странами и деятельностью азербайджанской общины в Польше.
Председатель комитета, тепло поприветствовав гостя, отметил, что отношения между Азербайджаном и Польшей имеют глубокие исторические корни, что под руководством Президента Ильхама Алиева эти связи вступили в качественно новый этап развития. Он подчеркнул, что толерантность и мультикультурализм в Азербайджане являются одними из приоритетных направлений государственной политики. Религиозные общины постоянно окружены вниманием и заботой государства, люди, представляющие различные религии и культуры, живут в гармонии в нашей стране, где пересекается множество цивилизаций.
На встрече были затронуты проекты и программы комитета, в том числе доведено до внимания, что деятельность азербайджанцев мира координируют 17 координационных советов, охватывающих 44 страны. Представлена подробная информация о последовательной и целенаправленной работе 32 домов Азербайджана в 20 странах, говорилось о том, какую поддержку они оказывают социальной, культурной и экономической жизни наших соотечественников. Отмечено, что два дома Азербайджана, расположенных в польских городах Варшава и Краков, составляют важные направления диаспорского строительства.
В ходе беседы было подчеркнуто, что Польша является второй после Германии европейской страной с наибольшей численностью азербайджанцев. В центре внимания находились активность азербайджанской общины в Польше, ее успешная интеграция в местное общество, активное участие в общественно-политической, культурной жизни страны, говорилось о последовательной и целенаправленной работе по обеспечению устойчивости диаспорской деятельности.
Томас Мишкевич, выразив признательность за радушный прием, констатировал положительные результаты интеграции проживающих в Польше азербайджанцев в местное общество, их активной деятельности в социальной, культурной и экономической сферах, сказал, что данный процесс является показателем мудрой политики Азербайджанского государства. Он высоко оценил успехи Азербайджана в области религиозной толерантности и мультикультурализма, отметив, что наша страна служит образцовой моделью в этой области.
Чрезвычайный и полномочный посол Республики Польша в нашей стране Павел Радомский подчеркнул большой потенциал для дальнейшего развития сотрудничества между нашими странами по многим направлениям, в том числе в сфере диаспоры, и выразил удовлетворение развитием азербайджанской общины в представляемой им стране.
На встрече польскому муфтию Томасу Мишкевичу была вручена присужденная ему медаль Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”. Гость расценил эту награду как проявление большого доверия, оказанного ему Азербайджанским государством.
Встреча завершилась обсуждением вопросов, представляющих взаимный интерес. Обе стороны выразили намерение расширять и углублять в дальнейшем сферы сотрудничества. Встреча представляет большое значение с точки зрения дальнейшего укрепления связей между Азербайджаном и Польшей, в частности, в области диаспорской деятельности.