Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinə seçimlər başa çatıb
24 iyul, 2024Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Heydər Əliyev Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə Laçın şəhərində keçiriləcək “Gənclər Yaşıl Dünya Naminə” Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsinə seçimlər başa çatıb.
Düşərgəyə qatılmaq üçün 500-ə yaxın elektron müraciət daxil olub. Qeydiyyat və müsahibə mərhələlərindən sonra 60 ölkəni təmsil edən 119 nəfər düşərgədə iştirak üçün seçilib. Onların arasında həm dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlılar, həm də Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən xalqların nümayəndələri var.
Bildirək ki, Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsi 2024-cü ilin “Yaşıl Dünya Naminə Həmrəylik ili” elan olunması münasibətilə Azərbaycanın dilbər guşələrindən olan Laçın şəhərində təşkil ediləcək.
Yay düşərgəsinin proqramına müxtəlif ictimai-siyasi xarakterli panellər, şəhid ailələrinin üzvləri və qəhrəman qazilərimizlə, həmçinin müxtəlif sahələr üzrə ekspertlərlə görüşlər, ana dili dərsləri, eləcə də gənclər üçün əyləncəli proqramlar, intellektual oyunlar daxildir.
Xatırladaq ki, Diaspor Gənclərinin bu günədək təşkil olunan düşərgələri Şəki, Şamaxı, Şuşa və Naxçıvanda baş tutub.

Завершился отбор в V Летний лагерь диаспорской молодежи
24 июля, 2024Завершился отбор в V Летний лагерь диаспорской молодежи “Молодежь во имя зеленого мира”, который будет организован в городе Лачин Государственным комитетом Азербайджанской Республики по работе с диаспорой совместно с Фондом Гейдара Алиева.
Для участия в лагере поступило около 500 электронных обращений. После этапов регистрации и собеседования были отобраны 119 человек, представляющих 60 стран. В их число входят как азербайджанцы, проживающие в различных странах мира, так и представители народов, питающих дружественное отношение к Азербайджану.
Отметим, что V Летний лагерь диаспорской молодежи будет проведен в одном из живописных уголков Азербайджана – Лачине по случаю объявления 2024 года “Годом солидарности во имя зеленого мира”.
В программу Летнего лагеря входят различные панели общественно-политического характера, встречи с членами семей шехидов и нашими отважными гази, а также экспертами по различным сферам, уроки родного языка, развлекательные программы для молодежи, интеллектуальные игры.
Напомним, что организованные до сих пор лагеря диаспорской молодежи были проведены в Шеки, Шамахе, Шуше и Нахчыване.