Sədr müavini Kanadada bir sıra görüşlər keçirib
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədrinin müavini Vaqif Seyidbəyov Kanadaya işgüzar səfəri çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirib.
Komitə sədrinin müavini Toronto Azərbaycan Evinin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olub. Azərbaycan Evinin və “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri Lalin Həsənova evin fəaliyyəti və qarşıdakı planlar barədə ətraflı məlumat verib. Dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evlərinin soydaşlarımızın şəbəkələşməsinə, Vətəndən uzaqda özlərini yalnız hiss etməməsinə və gənc nəsildə milli birliyin formalaşmasına xüsusi xidmət etdiyi vurğulanıb. Sədr müavini daha sonra Azərbaycan Evinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Mənim Azərbaycanım” həftəsonu məktəbini ziyarət edib. Şagirdlər məktəbdə özlərinə azərbaycanlı dostlar tapdıqlarını, ana dilini öyrəndiklərini, festivallarda və tədbirlərdə Azərbaycanın milli rəqsləri ilə çıxış etdiklərini qürurla dilə gətiriblər. Məktəbin müəllimləri gənc soydaşlarımızın milli ruhda tərbiyə edilməsi, zəngin mədəniyyətimizin qorunması və təbliğində həftəsonu məktəblərinin əvəzsiz rolundan danışıblar. Soydaşlarımıza göstərilən diqqət və qayğıya görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Səfər çərçivəsində Kanadadakı Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib. Sədr müavini komitənin dəstəyi ilə dünyanın müxtəlif ölkələrində təşkil olunan genişmiqyaslı layihələrin soydaşlarımızın həmrəyliyinə hesablandığını ifadə edib. Görüş iştirakçıları həmvətənlərimiz arasında güclü bağın qurulması, qarşılıqlı dəstək mexanizmlərinin yaradılması, eləcə də Kanadaya yeni gələn soydaşlarımızın adaptasiyası mövzusunda müxtəlif təkliflər səsləndiriblər. İcmanın ağsaqqalları Kanadada yaşayan azərbaycanlıların bir arada olması, milli kimliyin və ana dilinin qorunmasına göstərilən dəstəyə görə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinə təşəkkür ediblər.
Komitə sədrinin müavini Toronto Universitetində yerləşən “Tomas Fişer” (Thomas Fisher) Nadir Əsərlər Kitabxanasını da ziyarət edib. Kitabxanada Azərbaycan dilində yazılan əsərlər,  azərbaycanlı müəlliflərin başqa dillərə tərcümə olunan nadir kitabları, o cümlədən Nizami Gəncəvinin 1517-ci ilə aid “İqbalnamə” əlyazması, Füzulinin “Leyli və Məcnun” əsərinin Təbrizdə çap olunan ilk nəşri və XVIII əsrə aid təzhibli Qurani-Kərim nüsxələri ilə tanış olub. Toronto Universitetinin Yaxın və Orta Şərq, eləcə də İslam dünyası kitab kolleksiyalarına nəzarət edən Lalə Cavanşir Azərbaycan mədəni irsinin Toronto Universitetində necə təmsil olunduğu və qorunduğu barədə məlumat verib.

Deputy Chairman held a number of meetings in Canada
During a business visit to Canada, Vagif Seyidbayov, Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan, held a number of meetings.
The Deputy Chairman of the Committee was closely acquainted with the activities of the Azerbaijan House in Toronto. Lalin Hasanova, head of the Azerbaijan House and “Vatan” Azerbaijan Art and Culture Centre, provided detailed information about activities of the House and future plans. It was emphasized that Azerbaijan Houses in different countries around the world play a significant role in strengthening connections among compatriots, ensuring they do not feel isolated away from their homeland, and promoting national unity among the younger generation. Then, Deputy Chairman visited “My Azerbaijan” weekend school under the Azerbaijan House. The students proudly stated that they had made Azerbaijani friends at school, learned their mother tongue, and performed Azerbaijan’s national dances at festivals and events. The teachers spoke about the invaluable role of weekend schools in fostering national values among young compatriots, as well as in preserving and promoting Azerbaijan’s rich cultural heritage. They expressed deep gratitude to the Azerbaijani state for the attention and care shown to compatriots.
As part of a visit, a meeting with the Azerbaijani community in Canada was held. Deputy Chairman stated that the large-scale initiatives implemented in different countries with the support of the Committee are aimed at strengthening solidarity among our compatriots. The participants shared different proposals on building strong ties among our compatriots, establishing mutual support mechanisms, and facilitating the adaptation of newly arrived compatriots to Canada. The community elders thanked the State Committee on Work with Diaspora for its support in uniting Azerbaijanis living in Canada and for its efforts to preserve national identity and the mother tongue.