Özbəkistan nümayəndə heyəti Qarabağa səfər edib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Azərbaycana səfərə gələn Özbəkistan Respublikasının Millətlərarası Münasibətlər və Xaricdəki Soydaşlar Məsələləri Komitəsinin sədri Kaxraman Sariev və Özbəkistan nümayəndə heyəti Qarabağda olub.
Onlar əvvəlcə Füzuli şəhərinə gediblər. Orada Mirzə Uluqbəy adına 1 nömrəli tam orta məktəbi ziyarət ediblər. Bu məktəb Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev tərəfindən özbək xalqı adından hədiyyə olaraq inşa etdirilib. Nümayəndə heyətinə məktəbin fəaliyyəti haqqında məlumat verilib. Qonaqlar məktəbə kitablar təqdim ediblər.
Daha sonra Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşaya yola düşən nümayəndə heyəti Cıdır Düzünü, Gəncə Qapısını və digər tarixi, görməli yerləri ziyarət ediblər.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimovla görüş olub. Görüşdə Şuşa şəhərinin tarixindən və görülən işlərdən danışılıb. Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında hər bir sahədə əməkdaşlığın sürətlə inkişaf etdiyi vurğulanıb. Xivə ilə Şuşa şəhərləri arasında “qardaşlaşmış şəhər” əlaqələrinin praktiki səviyyədə genişləndirilməsi haqqında fikir mübadiləsi aparılıb. Diqqətə çatdırılıb ki, yeni inşaat işləri və infrastrukturla yanaşı, Şuşada şəhərin əsl tarixi simasının, tarix və mədəniyyət abidələrinin bərpasına da xüsusi fikir verilir. Nümayəndə heyəti aparılan sürətli bərpa və yenidənqurma işlərini yüksək qiymətləndiriblər və məmnunluqlarını dilə gətiriblər.
Şuşadan Xankəndiyə yollanan qonaqlar şəhər ilə tanış olublar. Onlara şəhərdə aparılan yenidənqurma və abadlıq işlərindən bəhs edilib.

Делегация Узбекистана совершила поездку в Карабах
Председатель Комитета Республики Узбекистан по вопросам межнациональных отношений и соотечественников за рубежом Кахраман Сариев и делегация Узбекистана, находящиеся с визитом в Азербайджане при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, побывали в Карабахе.
Сначала они прибыли в город Физули, где посетили полную среднюю школу номер 1 имени Мирзы Улугбека. Эта школа построена как подарок Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева от имени узбекского народа. Делегация была проинформирована о работе учебного заведения. Гости передали школе книги.
Отправившись затем в культурную столицу Азербайджана – Шушу, делегация побывала на Джыдыр дюзю, у Гянджинских ворот, ознакомилась с другими историческими местами и достопримечательностями.
В рамках поездки состоялась встреча со специальным представителем Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдыном Керимовым. На встрече говорилось об истории города Шуша и проделанной работе. Было подчеркнуто, что сотрудничество между Азербайджаном и Узбекистаном стремительно развивается во всех областях. Состоялся обмен мнениями о практическом расширении связей между городами Хива и Шуша, как городов-побратимов. Было отмечено, что, наряду с новыми строительными работами и инфраструктурой, в Шуше уделяется внимание восстановлению исторического облика города, исторических и культурных памятников. Делегация высоко оценила динамичную работу по восстановлению и реконструкции и выразила удовлетворение.
Гости, отправившиеся из Шуши в Ханкенди, ознакомились с городом. Oни были проинформированы о проводимой здесь работе по реконструкции и благоустройству.