Kanadalı parlamentar Azərbaycana gəlib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun Kanadada fəaliyyət göstərən "Vətən" İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinin təşəbbüsü ilə Azərbaycana səfər edən Kanada nümayəndə heyəti ilə görüşü keçirilib.
Görüşdə Kanada İcmalar Palatasının üzvü, deputat Çandra Arya, Kanadanın nüfuzlu “Thej.ca” yəhudi media platformasının nəşriyyat direktoru Ron İst və Ottava şəhərində fəaliyyət göstərən “Qarabağ” Azərbaycan həftəsonu məktəbinin həmtəsisçisi Nigar Əliyeva iştirak ediblər.
Qonaqları Azərbaycanda salamlamaqdan məmnunluq duyduğunu vurğulayan Komitə sədri dövlətimizin diaspor siyasəti, həyata keçirilən fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı danışıb. Kanadada yaşayan soydaşlarımızın yaşadıqları ölkənin sosial-iqtisadi və mədəni həyatına inteqrasiyasını yüksək qiymətləndirib. Azərbaycan icmasının təşəbbüslərinə verdiyi diqqət və dəstək üçün Çandra Aryaya ayrıca təşəkkürünü bildirib.
Səmimi qəbul üçün minnətdarlıqlarını bildirən qonaqlar Komitənin fəaliyyətini müsbət qiymətləndiriblər.
Qonaqlar eyni zamanda Diaspor TV və Diaspor FM-in fəaliyyəti ilə də tanış olublar.
Sonda xatirə şəkli çəkdirilib.
Qeyd edək ki, Kanada Parlamentinin üzvü Çandra Arya Kanadanın paytaxtında Azərbaycan mədəniyyətini və irsini nümayiş etdirən bir sıra tarixi tədbirlərin keçirilməsində mühüm rol oynayıb. 2023-cü ilin may ayında cənab Arya Ottavada Kanada Parlamentində ilk Azərbaycan bayrağının qaldırılması mərasiminin təşkilinə kömək edib, həmçinin 2023-cü ilin iyununda Parlamentdə ilk dəfə Azərbaycan İrsi Gününün keçirilməsinə dəstək olub. Cənab Arya 2023-cü ilin martında Parlamentdə Ottavanın Azərbaycan icmasının fəal iştirak etdiyi Beynəlxalq Novruz bayramını təşkil edərək, bu ənənəvi festivalın əhəmiyyəti və inklusivlik dəyərlərini vurğulayıb.
Kanadada yaşayan Azərbaycan icması tərəfindən son illərdə Azərbaycanın önəmli tarixlərində ölkəmizin üçrəngli bayrağı Kanadanın müxtəlif şəhərlərində Kanada ilə Azərbaycan arasında möhkəm bağları simvolizə edərək qaldırılıb. Bayraq qaldırma mərasimləri 28 May – Müstəqillik Günü 9 Noyabr – Dövlət Bayrağı Günü  münasibətilə Kanadanın Ottava, Toronto, Hamilton, Recayna, Kalqari şəhərlərində təşkil edilib, o cümlədən Niaqara şəlaləsi Azərbaycan bayrağının rəngləri ilə işıqlandırılıb. Bu mərasimlər ölkələrimiz arasında dostluq körpüsünün yaradılması və mədəni mübadilənin inkişafına xidmət edir.

Канадский парламентарий прибыл в Азербайджан
12 сентября, 2023Состоялась встреча председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Фуада Мурадова с прибывшей в Азербайджан делегацией Канады.
Во встрече приняли участие член Палаты общин Канады, депутат Чандра Арья, директор издательства влиятельной еврейской медиаплатформы Канады “Thej.ca” Рон Ист и соучредитель функционирующей в Оттаве азербайджанской воскресной школы “Карабах” Нигяр Алиева.
Председатель комитета, подчеркнув, что рад приветствовать гостей в Азербайджане, подробно остановился на диаспорской политике нашего государства, осуществляемых направлениях деятельности. Он высоко оценил тесную интеграцию проживающих в Канаде наших соотечественников в общественно-политическую, социально-экономическую и культурную жизнь, отметил, что такие депутаты, как Чандра Арья, играют большую роль в налаживании связей между парламентариями Онтарио, Канады и азербайджанской общиной, выразил Чандре Арья отдельную признательность за посещение Дома Азербайджана в Торонто.
Гости, поблагодарив за радушный прием, позитивно оценили деятельность комитета.
В заключение была сделана фотография на память.
Гости одновременно ознакомились с работой Diaspor TV və Diaspor FM.
Отметим, что нынешний визит состоялся в рамках проекта Государственного комитета по работе с диаспорой в связи с информированием международной общественности об азербайджанских реалиях.
Напомним, что в 2022 году состоялась церемония поднятия над зданием мэрии города Гамильтон канадской провинции Онтарио трехцветного флага Азербайджана по случаю 28 Мая – Дня независимости и перед Законодательным собранием Онтарио (Legislative Assembly of Ontario) по случаю 9 Ноября – Дня государственного флага, а также в 2023 году по случаю 28 Мая – Дня независимости. Кроме того, в июне текущего года в парламенте Канады был проведен “День азербайджанского наследия”.