Braziliyada Azərbaycanın şanlı Zəfərindən bəhs olunub
Braziliyada ölkəmizin 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığı şanlı Zəfərin 5 illiyi münasibətilə tədbir keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və braziliyalı jurnalist Fabiana Ceyhanın təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbir hər iki ölkənin Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi və şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad olunması ilə başlayıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun şanlı Zəfərimiz münasibətilə tədbir iştirakçılarına ünvanladığı təbrik mesajı diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra komitənin şöbə müdiri Səlhət Abbasova çıxış edib. Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuzun qazandığı qələbənin sülhün, ədalətin və həmrəyliyin rəmzi olduğunu vurğulayıb. Komitənin dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan soydaşlarımızın fəaliyyətinə göstərdiyi dəstəkdən, dostluq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsi və milli-mədəni irsimizin tanıdılması istiqamətində həyata keçirilən layihələrdən söz açıb. Braziliyalı jurnalistlərə və ictimaiyyətin fəal nümayəndələrinə tədbirdə iştiraka görə təşəkkürünü bildirib.
Jurnalist Fabiana Ceyhan çıxışında Azərbaycanın işğaldan azad olunan ərazilərinə səfər edən ilk latın amerikalı media mənsubu olduğunu xüsusi vurğulayıb. Həmin torpaqlarda aparılan genişmiqyaslı yenidənqurma işlərindən bəhs edib.
Azərbaycan Respublikasının Braziliya Federativ Respublikasındakı Səfirliyinin əməkdaşı Rafiq Rüstəmov Braziliyada şanlı Zəfərimizə həsr olunan belə bir toplantının keçirilməsinin önəmindən danışıb.
Braziliyalı politoloq Joa Zimmer Xavier Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşanın azad edilməsinin tarixi əhəmiyyətinə diqqət çəkib. Bu Qələbənin uzun illər davam edən münaqişəyə son qoyduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə Vətən müharibəsinin qəhrəmanlarının xatirəsinə həsr olunan “Dəmir Yumruq” filmi, eləcə də Azərbaycan mədəniyyətinin zənginliyinə dair videoçarxlar nümayiş etdirilib.

В Бразилии говорили о славной Победе Азербайджана
B Бразилии состоялось мероприятие по случаю 5-летия славной Победы, одержанной нашей страной в 44-дневной Отечественной войне.
Церемония, организованная бразильской журналисткой Фабианой Джейхан при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой, началась с исполнения государственных гимнов двух стран и почтения минутой молчания светлой памяти наших шехидов.
Было доведено до внимания поздравительное послание председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Фуада Мурадова участникам мероприятия по случаю нашей славной Победы.
Затем выступила заведующая отделом комитета Салхат Аббасова. Она подчеркнула, что победа, одержанная нашей доблестной армией под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, является символом мира, справедливости и солидарности, рассказала о поддержке комитетом деятельности соотечественников, проживающих в различных странах мира, реализованных проектах, направленных на укрепление дружественных отношений и популяризацию национально-культурного наследия, выразила бразильским журналистам и активным представителям общественности признательность за участие в мероприятии.
Журналистка Фабиана Джейхан особо отметила, что является первым латиноамериканским представителем медиа, совершившим поездку на освобожденные от оккупации территории Азербайджана. Она говорила о широкомасштабных работах по реконструкции, осуществляемых на этих землях.
Сотрудник посольства Азербайджанской Республики в Федеративной Республике Бразилия Рафиг Рустамов констатировал значение такого мероприятия в Бразилии, посвященного нашей славной Победе.
Бразильский политолог Жоао Циммер Хавьер довел до внимания историческое значение освобождения культурной столицы Азербайджана Шуши. Он подчеркнул, что эта Победа положила конец многолетнему конфликту.
На мероприятии были показаны фильм «Железный кулак», посвященный памяти героев Отечественной войны, а также видеоролики о богатстве азербайджанской культуры.