“Böyük sənət hamisi” filminin təqdimatı və “Danışan Əllər” sərgisinin açılışı keçirilib
Azərbaycan Milli Konservatoriyasında “Böyük sənət hamisi” sənədli filminin təqdimatı və “Danışan Əllər” sərgisinin açılışı keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun maliyyə və təşkilati dəstəyi ilə baş tutan tədbir Milli Məclisin deputatları, tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olmuş Vətən övladlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Qonaqları salamlayan Azərbaycan Milli Konservatoriyasının rektoru, xalq artisti, professor Siyavuş Kərimli hər iki tədbirin önəmini vurğulayıb, ulu öndər Heydər Əliyevin mədəniyyət və incəsənətə qayğısından söz açıb.
Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun icraçı direktoru Əkrəm Abdullayev filmin ərsəyə gəlməsindən danışaraq bildirib ki, xarici auditoriyaya nümayiş olunması üçün filmin ingilis dilli versiyası ABŞ-da səsləndirilib. O, fondun dəstəyi ilə işıq üzü görmüş “Heydər Əliyevin sevimli musiqi inciləri” kitabını konservatoriyaya hədiyyə edib.
Daha sonra “Böyük sənət hamisi” sənədli filmi nümayiş olunub.
Milli Məclisin deputatı, AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov, xalq rəssamları Fərhad Xəlilov, Ömər Eldarov və Türkiyə Respublikasının Yedditəpə Universitetinin professoru, əməkdar rəssam Teymur Rzayev film haqqında təəssüratlarını və Heydər Əliyevlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.

Состоялись презентация фильма “Великий покровитель искусства” и открытие выставки “Говорящие руки”
В Азербайджанской национальной консерватории состоялись презентация документального фильма “Великий покровитель искусства” и открытие выставки “Говорящие руки”.
В мероприятии, проведенном при финансовой и организационной поддержке функционирующего при Государственном комитете по работе с диаспорой Фонда поддержки азербайджанской диаспоры, приняли участие депутаты Милли Меджлиса, известные деятели культуры и искусства.
Сначала минутой молчания была почтена светлая память сынов Родины, ставших шехидами за территориальную целостность Азербайджана.
Поприветствовав гостей, ректор Азербайджанской национальной консерватории, народный артист, профессор Сиявуш Керимли подчеркнул значение обоих мероприятий, говорил о заботе великого лидера Гейдара Алиева о культуре и искусстве.
Исполнительный директор Фонда поддержки азербайджанской диаспоры Экрем Абдуллаев, коснувшись создания фильма, сообщил, что его английская версия для демонстрации иностранной аудитории озвучена в США. Oн преподнес в дар консерватории книгу “Любимые музыкальные произведения Гейдара Алиева”.
Затем был показан документальный фильм “Великий покровитель искусства”.
Депутат Милли Меджлиса, директор Национального музея азербайджанской литературы, академик Рафаэль Гусейнов, народные художники Фархад Халилов, Омар Эльдаров и профессор Университета Едитепе Турецкой Республики, заслуженный художник Теймур Рзаев поделились впечатлениями о фильме и воспоминаниями о Гейдаре Алиеве.