Barselona Azərbaycan Evində Xocalı soyqırımı qurbanları anılıb
İspaniya Krallığının Barselona şəhərində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evində Barselonadakı Azərbaycanlılar Cəmiyyətinin sədri Kərim Kərimovun təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Barselonada yaşayan soydaşımız, Barselonadakı Azərbaycanlılar Cəmiyyətinin üzvü Çiçək Zalova Xocalı soyqırımı haqqında ətraflı məlumat verib.
Barselonada yaşayan həmyerlimiz, cəmiyyətin üzvü Nailə Adilqızı xalqımızın yaşadığı ağır günlərdən danışıb. Sözləri özünə məxsus olan qələbə ruhlu “Ulu Dövlət” musiqisindən bəhs edib.
Tədbir çərçivəsində Heydər Əliyev Fondunun Xocalı soyqırımı ilə bağlı hazırladığı videoçarxlar və “Ulu Dövlət” adlı videoklip nümayiş olunub.
İspaniyada yaşayan azərbaycanlı gənc bəstəkar, pianoçu Sara Amirian Dilrubanın  Xocalıya həsr olunmuş və böyük Simfonik Orkestr üçün bəstələdiyi “Fəryad” əsəri, Azərbaycan Televiziyasının Xocalı haqqında qısametrajlı filmi təqdim edilib. Pianinoda Fikrət Əmirovun “Elegiya” əsəri ifa olunub.
Qeyd edək ki, diaspor təşkilatlarının və fəallarının gördüyü bu kimi işlər Azərbaycan reallıqlarının, tarixi həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə düzgün çatdırılması baxımından olduqca faydalıdır.

The victims of the Khojaly genocide were commemorated in the Azerbaijan House in Barcelona
The commemoration event dedicated to the 33rd of the Khojaly genocide was held with organization of Karim Karimov, chairman of Azerbaijani Society in Barcelona in the Azerbaijan House operating in Barcelona, the Kingdom of Spain.
In her opening speech, Chichek Zalova, a compatriot living in Barcelona, member of the Azerbaijani Society in Barcelona provided with the information about Khojaly genocide.
Naila Adilgizi, a member of the society, and a compatriot living in Barcelona, talked about the harsh days experienced by Azerbaijani people and spoke about her composition "Great State" dedicated to the victory of Azerbaijan.
The event featured video clips prepared by the Heydar Aliyev Foundation dedicated to the Khojaly genocide and a video clip titled “Great State”.
Azerbaijani composer and pianist Sara Amirian Dilruba, who lives in Spain, performed the work “Scream” dedicated to Khojaly, written for a large symphony orchestra. A short movie of Azerbaijan TV about Khojaly was also screened, and “Elegy” by Fikret Amirov was performed on the piano.
Meanwhile, it is important to note that the work carried out by Diaspora organizations and activists plays a significant role in raising awareness of the real events and historical facts of Azerbaijan to the international community.